Jõulumeeste järele tänavu suur nõudlus

Ajal, kui enamik peresid naudib rahulikku jõuluaega ja puhkepäevi, on jõuluvanadel käed-jalad tööd täis —  külastatakse asutusi ning jagatakse kingipakke peredes.

Jõuluvana Valdil on rassimist jagunud juba alates detsembrikuu algusest. Ette tellima hakati tema külastusi juba septembris. Jõulukuu iga nädal on toonud kaasa vähemalt nelja-viie kollektiivi külastamise. Kõige suurem nõudlus oli jõuluvanale just möödunud laupäeval, mil peeti pidusid üsna mitmetes kollektiivides. Viimased etteasted teeb jõuluvana veel sel nädalal, jõululaupäevaks ta aga endale tööd pole võtnud ning tellimusi ei ole ka pühadejärgseks ajaks. Varasematel aastatel on jõuluvana Valdi pidanud tööpostil olema ka pärast jõulupühi, kuid tänavu on selleks ajaks enamik pidusid juba peetud. 

Kella vaadates ringijooksmine ei sobi

“Külastan peaasjalikult töökollektiive, peredes ma ei käi ja jõulupühad veedan oma pere keskel,” selgitas jõulumees Valdi. Ka ei ole ta jõuluvana võtnud endale mitut esinemist ühele päevale. “Ma ei taha ühtegi külastust teha aja peale ja pidevalt kella jälgides, et kas jõuan õigeks ajaks järgmisse kohta või ei,” selgitas jõuluvana, kelle sõnul on sel aastal tellimusi rohkem olnud. “Paljud ettevõtted on masust üle saanud ning soostuvad oma kollektiivis jõulupidu pidama,” rääkis Valdi, lisades, et seetõttu soostutakse ka jõuluvana ekstra oma peole tellima. Tema külastushind oleneb programmi sisust ja kestvusest.

Jõuluvana Arvi on Jõgeva kandis ametis olnud juba paar aastat. Tema käib kinke jagamas peamiselt peredes ning kõige kiirem tööaeg on talle jõululaupäev ning esimene püha. “Tellimusi on palju. Praegu on 24. detsember peaaegu otsast lõpuni broneeritud, vaid mõni üksik vaba koht on veel graafikus,” nentis ta. 

Ühised laulud ja tantsud

Jõulumees Arvi viibib ühe pere juures keskmiselt pool tundi kuni tund. “Ega jõulumehe töö pole ainult kinkide jagamine. Mina teen alati perede juures lastega mingi ühislaulmise ja –tantsimise ka,” rääkis Arvi. Ka tema on tähele pannud, et

masupäevad hakkavad vist mööda saama.  Ka perede kingikotid on raskemaks läinud. “Mõnes kohas pean isegi endale päkapikud appi paluma, et jõuaks kingid tuppa tassida,” tunnistas Arvi.

Tasu jõuluvana visiidi eest on perekonniti erinev. “Kui aja perega kokku lepin, ütlen ka hinna, kuid vahel juhtub, et  pärast pakkide kättejagamist ma perelt üldse raha ei võta. Eelmisel aastal käisin peres, kus olid ema ja laps kahekesi.  Siis andsin lapsele hoopis  omalt pooltki kommi ja ema käest raha ei võtnud,” rääkis jõulumees Arvi.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus