Jõuluimed sünnivad Lustiveres igal aastal eri paigus

Juba viiendat aastat järjest korraldati Lustiveres jõulumaa. Selle idee autoriteks ja elluviijaiks on Lustivere Põhikooli õpetajad ning jõulumaa saab teoks koostöös Lustivere külaseltsi ja kohalike elanikega.

iii

Tulenevalt uutest ideedest ning ilmastikust, olid jõulumaa päkapikuteekonna punktid paigutatud seekord ruumidesse.

Jõulumaa peaorganisaatori ja Lustivere külaseltsi juhatuse esimehe Riina Paluoja sõnul käisid nad seitse aastat tagasi Lustivere lastega ühel kaugemal jõulumaal, kus said paraku üsna suure pettumuse osalisteks. “Raha küsiti palju, ent teostus oli meie arvates küll üsna kehvake,” rääkis Paluoja.

Esimese mujal korraldatud jõulumaa külastamise järel taolistele väljasõitudele veel käega ei löödud, sest kuus aastat tagasi sõideti Kohtla-Nõmme kaevandusmuuseumi jõulumaaga tutvuma.

“Sealt saime tõeliselt positiivse elamuse ning lisaks palju häid mõtteid,” meenutas Paluoja.

Algne idee Kohtla-Nõmmelt

Just Kohtla-Nõmme kaevandusmuuseumist said lustiverelased idee päkapikuteekonnal olevate punktide loomiseks. Kui viis aastat tagasi olid need punktid ja sealne tegevus peamiselt väljas, siis järgmistel aastatel hakati otsima võimalust need  siseruumidesse tuua.

“Ilmataadi tujusid ei tea ju kunagi täpselt ette,” ütles  Riina Paluoja. Samas on igal aastal püütud välja valida uusi tegevuspaiku, et mitte sattuda juba kord nähtud ja käidud kohtadesse.

Tänavu oli suurepärane leid Lustivere mõisahoone kelder, kus remont just valmis sai ja kuhu  peatselt hooldekodu töötoad sisustatakse. Selle, mis ühte või teise päkapikuteekonna punkti sobida võiks, on välja pakkunud Lustivere Põhikooli algklasside õpetaja Lea Lints koos kolleegist abilise Marika Jürgensoniga. Nendelt pärineb kogu päkapikuteekonna põhiidee – jõulud läbi aegade. Seejärel otsiti kõikidesse teekonna punktidesse sobivad inimesed, kes Riina Paluoja kinnitusel neile pakutud ideega innuga kaasa tulid.

Ettevalmistused algavad novembris

“Esimest korda kutsusime jõulumaa toimkonna kokku juba novembri alguses,” rääkis Riina Paluoja, kelle sõnul oli siis inimestel piisavalt aega mõelda, mida keegi mingis punktis korraldada kavatseb.

Päkapikuteekonna erinevates punktides tegutses kolme päeva jooksul ühtekokku 38 inimest vanuses 9-84 eluaastat. Lisaks on jõulumaa üritusega seotud veel kolm inimest, keda võib Riina Paluoja sõnul ka lavatöölisteks nimetada.

Kuid lisaks otsestele tegelastele tulid ürituse organisaatoritele appi ka mitmed Lustivere kandi elanikud.

Nii laenas Toomas Tõntsu laste laste lõbustamiseks kaks toredat poni, lambad toodi mõneks ajaks oma kodusest laudast ära Varje Andruse perest, kitse loovutas Jõulumaa külastajaid rõõmustama Anne Rohtla ning küüliku tõi ajutiselt Lustiverre Helju Velling. Kõik need vahvad koduloomad koguti päkapikuteekonna esimesse tegevuspunkti Bergitte Punga kodulauta, kus lastel avanes võimalus nendega lähemalt tutvust teha.

Ajaloohõngulised ettevõtmised

Järgnevalt külastati küünaldest valgustatud teekonnal tuba, kus mõisa virtinad õpetasid lapsi trühvlikomme tegema ja piparkooke valmistama. Samas kõrval oli sisustatud endisaegne taluköök, kus ehtsaid verivorste valmistati.

Mõisakeldris võtsid saabujaid vastu mõisa vanaproua Õnne Janvest, noorproua Ülle Ant ning teenijatüdruk Aili Kalda. Kuusiku talus võõrustasid päkapikuteekonnal rändajad Eino Valma, Kaljo Laansalu, Leida Velling vanima osalisena, Lea Valma, Elfriede Voitk ning Hele-Riin Martjan, kes oli jõulumaa noorim tegelane. Seal said lapsed hullata tuppa toodud põhkudes, mängida osavus- ja ringmänge. 

Teekonna läbis kolme päeva jooksul enamik Lustivere Põhikooli lastest, aga ka lapsed Põltsamaa valla teistest piirkondadest ning Põltsamaa linnastki. Samuti käisid Lustivere jõulumaal Puurmani valla lapsed. Ühtekokku külastas tänavust Lustivere jõulumaad 12 gruppi enam kui 150 lapsega.

Jõulumaa sai teoks tänu Lustivere külaseltsi eelarvest eraldatud rahale, samuti pani ettevõtmisele õla alla firma Vooremaa Teed ning lisaks tuli jõulumaa läbinutel maksta osalustasu 40 krooni.

Päkapikuteekonna punktid aitasid sisustada kohalikud heatahtlikud elanikud, kes olid kohale toonud 100-aastase voodi ja muidki vanu esemeid. Lapsed võisid näha  petrooleumilampi, kohviveskit ja mitmeid taluköögis kasutusel olnud tööriistu.  

Riina Paluoja sõnul on nad nüüd viis aastat jõulumaad korraldanud ning tema arvates oleks aeg paar aastat vahet pidada, sest senise viie aasta jooksul on üritus ennast mõneks ajaks ammendanud. Siiski arvab ta, et edaspidi võib taas jõulumaad korraldada. Ehk annab Lustiveres korraldatud jõulumaa häid mõtteid teistele Põltsamaa kandis või mujalgi tegutsevatele külaseltsidele.

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus