Jõu paremad Kuremaal

 

Möödunud pühapäeval peeti Kuremaa ujulas Eestimaa Spordiliidu Jõud meistrivõistlused ujumises. Võistkondlikult võitis need Tartumaa esindus, individuaalselt kogus kõige rohkem meistritiitleid Marko Tiidla.

Eesti Ujumisliidu poolt möödunud aasta parimaks meessoost noorujujaks tunnistatud Tartu Tamme Gümnaasiumi õpilane Marko Tiidla võitis kolm üksikala (50 ja 100 m vabalt ning 50 m liblikat) ja kuulus ka võidukasse Tartumaa I teatenelikusse. Seega ei andnud Marko võitu käest ühelgi alal, millel startis.

“Oleksin ehk kõigil aladel kaasa teinud, aga ei lubatud,” ütles Tartu Ujumisklubis Anneli Jaali käe all harjutav 16-aastane Marko. Trenni teeb ta enda sõnul viis-kuus korda nädalas ning usub, et 2012. aasta olümpiamängud võivad olla juba tema mängud.

Olgu öeldud, et kuigi kirjade järgi on tegemist noorteklassi ujujaga, võistles Marko Kuremaal meesteklassis: Jõu meistrivõistlustel loeti poisteks-tüdrukuteks 1993 sündinud ja nooremad ning meesteks-naisteks 1992 sündinud ja vanemad. Ujumisega tõsisemalt tegelejate keskmist vanust arvestades oli see igati mõistlik liigitus.

Kümme vaprat

Jõgevamaa au kaitsesid Jõu meistrivõistlustel Merilin Vipper, Eret Tammistu, Kaidi Jõgi, Andrea Pärtelpoeg, Rasmus Kolberg, Magnus ja Kaspar Mikko, Jürgen Väljaru, Tarmo Terve ning Gert Birk. Autasustamispjedestaalile neist kellelgi küll asja ei olnud, aga ära tasuks märkida Rasmus Kolbergi viiendat kohta poiste 50 m vabaujumises (startis 15 võistlejat), Kaidi Jõgi viiendat kohta naiste 50 m rinnuliujumises (startis 8 võistlejat) ja Magnus Mikko neljandat kohta poiste 50 m rinnuliujumises (startis 8 võistlejat). Väärtuslikke võistluskogemusi said aga kõik teisedki.

4 x 50 m teateujumises sai Jõgevamaa esimene võistkond (Eret Tammistu, Merilin Vipper, Jürgen Väljaru ja Tarmo Terve) üheksa startinud neliku hulgas seitsmenda ja teine võistkond (Andrea Pärtelpoeg, Kaidi Jõgi, Gert Birk ja Rasmus Kolberg) üheksanda koha. Ka võistkondlikult ei õnnestunud meie väikesearvulisel esindusel ühelegi viiest konkurendist vastu saada. Võistluste korraldamisega sai meie ujumisentusiastide meeskond aga hästi hakkama.

Tipptulemusteta

Spordiliidu Jõud ujumismeistrivõistluste traditsioon taastati möödunud aastal, kusjuures üldsegi mitte ujumisega seotud inimeste initsiatiivil, nagu märkis Eesti Ujumisliidu juhatuse liige Gunnar Tõnning. Tema sõnul nägid tänavused meistrivõistlused juba tõsiste ujumisvõistluste moodi välja: võisteldi kuuel individuaaldistantsil ja teateujumises ning startijaid oli ühtekokku ligemale sada.

“Kõige arvukama — 18-liikmelise — ja tugevama esindusega on seekord väljas Tartumaa,” tõdes Gunnar Tõnning. “Aga ka teiste maakondade esindustes on Eesti noorte- või juunioride koondise liikmeid ja kandidaate. Tipptulemusi neilt võistlustelt siiski oodata ei maksa, sest tõsisemad tegijad ajastasid oma vormi kaks nädalat tagasi toimunud rahvusvahelisteks võistlusteks Tartu Kevad ning praegu tehakse treeningutel tööd, et esineda hästi juuni alguses toimuvas üleriigilise noortesarja finaalis või juuni lõpus toimuvatel Eesti meistrivõistlustel.”

Tõnningu sõnul oli Jõu meistrivõistluste taaskäivitamiseks õige aeg sellepärast, et veekeskusi ja ujulaid tuleb Eestimaale üha juurde ning sedamööda tuleb juurde ka ujumise harrastajaid. Kui aga ala kandepind laieneb, peab juurde tulema ka võistlusi.

Kose noorte treener Õnne Aro ütleski, et Jõu meistrivõistlused on tema õpilastele, kes Eesti meistrivõistluste tasemeni ei küüni, just paras paik oma võimete proovimiseks.

“Meie ujula kuulub aleviku katlamajaga ühte süsteemi ning niipea kui kütteperiood lõpeb, paneb ka ujula uksed kinni,” ütles Õnne Aro. “Ning ega viiekuuse treenimisajaga harrastaja tasemest kõrgemale ei tõusegi.”

Ega aastaringselt saa treenida meiegi ujujad. Tõsi, neil on treenimisaega pisut enam — seitse-kaheksa kuud. 

Spordiliidu Jõud meistrid ujumises

50 m vabalt: T — Liisa Lodi (Tartumaa) 29,65; N — Kätlin Tõnning (Lääne-Virumaa) 29,58; P — Eduard Mihhejev (Lääne-Virumaa) 26,92; M — Marko Tiidla (Tartumaa) 24,98.

50 m rinnuli: T — Maria Harutjunjan (Tartumaa) 38,08; N — Liina Tuvi (Tartumaa) 36,72; P — Eduard Mihhejev (Lääne-Virumaa)39,22; M — Eggert Viigand (Järvamaa) 34,54.

50 m liblikat: T — Laura Tolmats (Tartumaa) 31,07; N — Kätlin Tõnning 32,39; P — Helari Rahnik (Järvamaa) 31,98; M — Marko Tiidla (Tartumaa) 26,81.

50 m selili: T — Marian Juurik (Tartumaa) 32,8; N — Liina Tuvi (Tartumaa) 35,08; P — Kaarel Karolin (Läänemaa) 33,40; M — Kristo Keiv (Lääne-Virumaa) 30,23.

100 m vabalt: T — Liisa Lodi (Tartumaa) 1.03,76; N — Tene Tropp (Järvamaa) 1.06,97; P — Wilhelm Jaaku (Järvamaa) 1.08,7; M — Marko Tiidla (Tartumaa) 56,63.

100 m kompleksi: T — Keit Keroly Kubpart (Tartumaa) 1.13,19; N — Mairi Soodla (Tartumaa) 1.13,13; P — Kaarel Karolin (Läänemaa) 1.13,16; M — Asko Pärl (Järvamaa) 1.06,33.

4 x 50 m teateujumine: Tartumaa I (Denis Kolk, Maria Luht, Liisa Lodi ja Marko Tiidla).

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus