Joodikust teatamine pole kitse panemine

Laupäevane liiklusõnnetus Eesti suurimal saarel vapustas inimesi üle riigi. Kuidas sai  nii juhtuda? Kuidas on võimalik, et meie hulgas elavad mõrvarid, kes on võimelised tapma süütuid inimesi? Kuidas välistada tulevikus sarnaste lugude kordumine? Mida me saame teha?


Seaduskuulekus on Eestis probleem. Nõukaaegne mentaliteet, et riik on kiusamisaparaat, on visa kaduma. Ikka on ühiskonnas tüüpe, kes leiavad, et seaduserikkumine on norm ja nii peabki. Seadused on kõik tehtud personaalselt just tema kiusamiseks. Seaduserikkujat, eriti kui on tegemist lähedase inimesega, on psühholoogiliselt raske peatada ja see nõuab meelekindlust.

Maanteeamet pakub välja kolm käitumisviisi, kuidas takistada joodikut rooli istumast.

  • Räägi tagajärgedest. Veenmiseks sobivad eri juhtumitel eri argumendid ja seda piirab ainult fantaasia.
  • Takista füüsiliselt. Võimalusi on palju: võta süütevõti ära või peida see, pargi auto kinni, kata auto kasvõi pakkimiskilega, nagu meie kampaaniates jne.
  • Teata politseile. Kui muud võtted ei aita, tuleks kindlasti teatada politsele. Seda ei maksa tõlgendada pealekaebamisena.
  • Pea meeles, et just sinu otsus juhti takistada võib päästa rooli tikkunud sõbra ja teiste liiklejate elu nii otseses kui kaudses mõttes.

Aga kui inimesel polegi parasjagu kedagi kõrval, kui on tegemist üks tinutava alkohoolikuga? Kui tal puudubki sotsiaalne sidusus? Siin jääb üle ainult jumalat appi hüüda.

INDREK SARAPUU, ajakirjanik

blog comments powered by Disqus