Pühapäeval Jõgeva kultuurikeskuses ja selle esisel väljakul peetud turvalisus- ja ohutuspäeval “Oska ohutult” sai üle saja poisi ja tüdruku koos vanematega teadmisi õnnetuste vältimisest ning ohtlikes olukordades tegutsemisest.
Kultuurikeskuse ees uudistasid lapsed pääste – ja politseiautot. “Ma arvan, et politseiauto vaatamine on päris õpetlik. Ehk saab sellest alguse mõnegi lapse soov täiskasvanuks saades korrakaitsjaks õppida. Või tekib kinnipeetute vedamise kongi vaadates mõte, et mina küll sellesse sattuda ei tahaks,” ütles vanemkonstaabel Vilmar Müür. “Ma politseinikuks saada ei kavatse. Usun aga, et politseinikud on tublid ja saavad kätte vargad ja teisedki kurikaelad,” lausus Karel Peldes, kes oli ohutuspäevale tulnud koos vanaisa Viktor Svjatõševiga.
Nublu jagas tuleohutuse alaseid nõuandeid
Lõuna-Eesti Päästekeskuse ennetusbüroo juhtivspetsialist Tõnu Vare rääkis, kuidas ohutult küünalt põletada. “Küünlaid põletatakse sageli, näiteks jõulude ajal ja ka laste sünnipäeval, ja on tarvis teada, kuidas seda ohutult teha. Üks tõde on see, et küünal peab alati olema kindlalt paigutatud ning seda ei tohi põletada süttivate materjalide läheduses. Küünal vajab ka järelevalvet, mida ei tohiks aga jätta väikeste laste hooleks.”
Vare tutvustas ka mitut tüüpi suitsuandureid.
“Suitsuanduri häält kuuldes tuleb lastel väljuda toast, kus andur tööle hakkas, ning juhtunust lähemal asuvale täiskasvanule teatada või helistada numbrile 112. Mingil juhul ei tohi aga suitsuanduri märguannet kuuldes ära ehmatada ja peitu pugeda,” selgitas ta.
Tuleohutuse alaseid tarkusi kuuldi ka maskott Nublult, kes rääkis lastele, et tema seljal olevad tumedad laigud ongi tekkinud tuleõnnetusel.
Nobedasti toimetas laste keskel ka Punase Risti esindaja Pipi, kellel oli kaasas kohver esmaabitarvetega. Punaste patsidega tütarlaps rääkis, mida teha kriimustuste ja põletuse korral, kuidas asetada haavale sidet või plaastrit, kuhu ja kuidas helistada esmaabi kutsumiseks.
Liina Stamm ja Helbe Karukäpp Kraaksupesa mängutoast tutvustasid liiklusmärke ja tegid lastele neid kujutavaid näomaalinguid. “Liikluses juhtub kõige sagedamini õnnetusi. Liiklusalaste teadmiste, kogemuste ja oskuste omandamine on väga oluline,” kinnitas Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Monika Aasa.
Lõvi Leo rõõmustas helkurite rohkuse üle
Põhjalikult tutvustati lastele liikluseeskirju nii jalgsi käimisel kui ka jalgrattaga sõitmisel. Räägiti kiivri vajalikkusest, ratta turvaelementidest ning sellestki, kes ja kus tohib rattaga sõita. Lõuna prefektuuri ennetusteenistuse noorsoopolitseinik Kirly Kadastik ja Lõvi Leo rõõmustasid, kui nägid paljudel lastel rõivaste küljes helkureid. “Poodidest võib leida igasuguse väljanägemise ja värvitooniga helkureid. Nende kandmisel on väga oluline lapsevanemate ja ka teiste täiskasvanute eeskuju,” märkis Kadastik. Koos maskottidega jälgiti autosid teel, et õppida, kuidas turvaliselt sõiduteed ületada.
Turvalisus- ja ohutuspäeval askeldas laste keskel ringi ka Heiki Vilepi raamatu “Jõks ja viis imelist päeva” nimikangelane koos Meelise ja Mariga. Jõks esitas lastele päevakohaseid küsimusi, soovides näiteks teada, kas neil helkur on olemas, või millisel numbril tuleb politsei kutsumiseks helistada.
“10. septembrist 14. oktoobrini oli maakonnas laste turvalisuse kuu. Temaatilisi ettevõtmisi toimus pea kõikides maakonna lasteaedades, kuhu kaasati ka lapsevanemaid ja koduseid mudilasi. Jõgeval korraldasime turvalisusekuu lõppürituse: turvalisus- ja ohutuspäeva “Oska ohutult”. Rõõm oli näha nii palju lapsi koos emade, isade ja vanavanematega. Üritus viidi läbi Eesti Haigekassa tervist edendava projekti “Kodu- ja vabaajavigastuste vältimine Jõgeva maakonnas” raames. Tänan häid koostööpartnereid Lõuna Prefektuurist, Lõuna-Eesti Päästekeskusest, Punasest Ristist, Kraaksupesa mängutoast ja Maanteeametist. Samuti tänan Jõgeva Linna Teatrit, kes esitas õpetliku näidendi “Vahva pritsimees Kristjan Lible”,” rääkis Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna terviseedenduse peaspetsialist Maiu Veltbach.
i
JAAN LUKAS