Johanna Kikkas tuli maailmameistriks

Möödunud pühapäeval Gruusias Bathumis peetud rannamaadluse võistlusel pälvis Põltsamaa kandist pärit Johanna Kikkas juunioride arvestuses maailmameistri tiitli.

Vähe sellest — naiste vanuseklassis saavutas ta kasahhitarist maadleja järel igati väärilise teise koha.

Teisipäeva õhtupoolikul Põltsamaal Johanna Kikkast vastu võtnute seast esimesena sõna saanud sihtasutuse Põltsamaa Sport nõukogu esimees Vitali Goroško avaldas lootust, et nii hinnatava tulemuseni jõudnud neiu saabub kunagi Põltsamaale olümpiamedaliga või lausa olümpiavõitjana.

Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson soovis Johannale edu ja tahtekindlust.  

Tugev tahe ja meelekindlus viib sihile

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots rõõmustas, et treener Arved Külanurme ja Johanna Kikkase ühine aastatepikkune pingutus lõpuks nii säravat vilja on kandnud. Samas arvas linnapea, et ükskõik kui palju ka treener pingutab või sportlasega tegeleb, oleneb kõik siiski sellest, kas sportlane ise tahab valitud alal edasi liikuda ja kõik endast oleneva teha, et maksimaalse tulemuseni jõuda. Aiaotsa sõnul on Johanna Kikkasel tahet ja meelekindlust jätkunud.

Johanna Kikkase treener Arved Külanurm rääkis, et ilmaolud olid võistlustel väga ebasoodsad. Möödunud laupäeval sadas Bathumis kõvasti vihma, mistõttu tõsteti nii juunioride kui ka naiste rannamaadlus ühele päevale, olgugi et esialgu oleksid need toimunud kahel päeval. Naiste arvestuses jäi Johanna Kikkas alla vaid ühele kasahhitarile. Külanurm vihjas, et nii kõrgete sportlike jõukatsumiste korral pannakse mängu nii lubatud kui lubamatud võtted ja tegelikult ongi raske hinnata, kummale finalistile esikoht tegelikult kuuluma pidanuks. Üldiselt tagasihoidlik Arved Külanurm tõdes, et Eestis on vähe selliseid väikelinnu ja külasid, kus on olemas oma maailmameister.  

Hõbe- ja kuldmedali saatus vaekausil

Johanna Kikkas lausus, et tal on raske hinnata, kas need võistlused olid varasematest raskemad, sest rannamaadluses polnud ta varem nii kõrgel tasemel võistelnud. Pigem lootis ta kogemusi omandada kui kõrgeid kohti saavutada. Naiste arvestuses peetud võistluse kohta lausus ta, et tegelikult oli selle finaali puhul tegemist n-ö fifty-fifty olukorraga, kus kohtunik oleks võinud anda viimase otsustava punkti nii talle kui ka tema konkurendile. Kohtuniku otsus langes siiski kasahhitari kasuks. Kui pidulikul vastuvõtul oli juttu sellestki, et  konkurent viskas Johannale liiva silma, siis asjaosalise enda sõnul see nii ei olnud, küll aga rebis vastane teda juustest ning väänas sõrmi. Küsimusele, kas Johanna Kikkas on valmis ka olümpiamängudel võistlema, vastas neiu, et loomulikult on ta selle nimel vaeva näinud. 

Lootused on suured

i
Treener Arved Külanurme sõnul oli saavutatu üsna ootuspärane. “Teades Johanna tausta, teades tema sportlikku vormi, võis eeldada, et sealt on head tulemust oodata. Seda isegi olukorras, kus ma finantsilistest põhjustest tulenevalt Johanna tegevusele mitte kohapeal olles, vaid sidevahendite abil kaasa elasin,” rääkis treener.  “Aga minu süda sellegipoolest ei kripeldanud. Ma tunnen Johannat ning teadsin tema hetkevormi. Mul polnud põhjust temas kahelda.” Olgugi, et rannamaadlus ei kuulu hetkel olümpiaalade hulka,  usub Arved Külanurm, et õige pea saab sellest olümpiaala. “See on vaatemänguline spordiala, mis paelub publikut,” kinnitas ta.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus