Johanna Kikkas pälvis Varssavis pronksmedali

Naisjuunioride kergekaalus (kuni 60 kg) esines  sumo MM-l väga tublilt Audentese erakoolis õppiv Põltsamaa neiu Johanna Kikkas, kes võitis  pronksmedali.

Loos oli Johannal karm, kuid esimesed matšid pidas ta väga ilusas ja võidukas stiilis. Esmalt võitis ta tehnikaga Uwate-nage jaapanlanna Sayaka Matsuo ning seejärel tehnikaga Yori-taoshi venelanna Elena Khlytina. Poolfinaal brasiillanna DorotaiaFranciele Da Costa’ga toimus võistluste õhtupoolses osas ning eestlanna ei pidanud psüühilisele pingele vastu. Tehnikaga Yori-taoshi kaotas ta matši. Pronksimatšis oli Johanna taas endises hoos ning alistas tehnikaga Oshi-taoshi bulgaarlanna Gergana Vatsova. Selles kaalukategoorias osales 13 neidu.

Johanna Kikkas tegi kaasa ka naiste kergekaalu (kuni 65kg) turniiril, kus osales 16 naist. Avamatšis oli ta edukas, alistades 25-aastase mongollanna Sainjargal Batbaatari, kuid teises matšis pidi alla vanduma Sportaccord & Combat Games võitjale Anna Metodieva’le. Kuna bulgaarlanna järgmises matšis kaotas, oli Johanna võistlus selleks korraks lõppenud 9. kohaga.

Naisjuunioride absoluutkategoorias saavutas Tallinna Arte Gümnaasiumis õppiv Põltsamaa neiu Dagny Kungus seitsmenda koha ning naiste konkurentsis kaasa ei teinud.

Väga südilt esines Dagny aga juunioride naiskonnas, kus ta oma vaprusega innustas naiskonnakaaslasi vägitegudele. Üldse oli neidude võistkondlik turniir meie jaoks midagi rubriigist “Uskumatu, kuid tõepärane“. Oma naiskonnad oli välja pannud 14 riiki. Eesti kui eelmise MM-i pronks jäi  esimeses ringis vabaks. Medalit lootsime ka nüüd, kuid see, millega tüdrukud hakkama said, oli lausa müstiline. Esmalt alistati tugevakoosseisulinne Poola, kes eelringis sai jagu samuti väga tugevast Brasiiliast. Võidu tulemus 2:1.

Dagny Kungus kaotas tehnikaga Yori-kiri keskkaalu individuaalturniiril pronksmedali võitnud Jagoda Jochaniak’ile, kuid Johanna ja Epp olid võidukad. Johanna (60 kg) alistas tehnikaga Uwate-nage Natalia Talarczyk’i (82 kg) ja Epp (75 kg) tehnikaga Abise-taoshi Joanna Polerowicz’i (90 kg).

Tõeline pomm oli aga meie neidude 3:0 võit Ukraina üle ning pääs finaali. Otsa tegi lahti Dagny Kungus (70 kg), kes alistas tehnikaga Yori-kiri Olga Pashkova (92 kg). Siit tekkis juba lootusesäde, sest arvata võis, et Epp otsustavas matšis naljalt ära ei anna. Asja otsustas ära aga hoopis Johanna, kes alistas tehnikaga Uccari endast 65 kg raskema Tetyana Borysova. Epul tuli juba maadelda vastasega, kes praktiliselt vastupanu enam ei osutanud. 90 kg kaaluva Iryna Galstyan’i lükkas ta sumoringist välja Yori-kiri’ga. Eesti neidude kogukaal 205 kg ukrainlannade 307 kg vastu on tõestuseks, et sumos ei otsusta ainult suur kehakaal.

Finaalis sõitsid jaapanlannad Asumi Yachi (90 kg), Emi Inaba (93 kg) ja Yuka Oeta (125 kg) – kokku 308 kg, meie tüdrukutest küll nagu buldooseriga üle, kuid nende oskused olid ka kehakaaluga võrdelised. Kõigi jaapanlannade võidutehnikaks oli Oshi-taoshi.

Meie noormehed jäid küll medalita, kuid midagi ette heita nendele küll ei saa. Nad tegid, mida meie kesise ettevalmistuse juures teha oli võimalik. Kui teiste riikide sportlased olid enne MM-i läbinud mitmeid õppe-treeningkogunemisi, siis meie rahapuudusel seda endale lubada ei saa. Otse koolipingist MM-ile sõites võib medalit loota üksnes superandekas.

Noormeeste raskekaalus (üle 100 kg) 12 osalenud sportlase hulgas viienda koha saavutanud Narva Spordiklubis Buffen-do treeniva Mihhail Goidovi 5. koht on igati tubli saavutus. Ta võitis Tai sportlast Panuwat Nimmueang’ ja ukrainlast Sergii Zverevit, kaotas siis poolfinaalis mongolile Azzaya Davaasuren’ile ning pronksimatšis napilt, et mitte öelda vaieldavalt egiptlasele Abdelraham Shalan’ile.

Ka täiskasvanute poolraskekaalus ei jäänud Mihhail võiduta, saavutades üldkokkuvõttes 17 mehe hulgas 9. koha.

Spordiklubisse Sakura kuuluv Siim Mäe, kes võistles meeste kergekaalus (kuni 85 kg), saavutas 20 mehe hulgas samuti 9. koha. Temal õnnestus alistada väga tugev mongol Gantugs Rentsendorj.

Eesti sumomaadlejate poolt rahvusvahelistelt tiitlivõistlustelt võidetud medalite arv kasvas 132-le (15 kulda, 36 hõbedat ja 81 pronksi). Üksnes käesoleval aastal on võidetud 13 medalit (4 kulda, 2 hõbedat ja 7 pronksi)

MM-l osalesid järgmiste riikide sportlased: Argentiina, Austraalia, Aserbaidžaan, Brasiilia, Bulgaaria, Taiwan, Egiptus, Eesti, Gruusia, Saksamaa, Hong Kong, Ungari, India, Itaalia, Jaapan, Moldova, Mongoolia, Holland, Leedu, Läti, Poola, Portugal, Venemaa, Šveits, Tai, Ukraina, USA, Uus-Meremaa — kokku 29 riiki.

Enne võistlusi toimunud Euroopa Sumoliidu kongressil otsustati, et 2011. aasta EM (U21 ja täiskasvanud) toimub augustis Rakveres ja Rahvusvahelise Sumoföderatsiooni kongressil, et 2011. aasta MM toimub oktoobris Egiptuses Sharm El Sheikh’is .

EESTI SUMOKOONDISE TULEMUSED 2010. aasta SUMO MM-il VARSSAVIS

Juuniorid                                               Täiskasvanud

EPP MÄE                     1. koht  kuni 75 kg (keskkaal)                 5. koht  kuni 80 kg (keskkaal)

2. koht  naiskonnas

JOHANNA KIKKAS        3. koht  kuni 60 kg (kergekaal)                9. koht  kuni 65 kg (kergekaal)

DAGNY KUNGUS          7. koht  absoluutkategoorias                   ei võistelnud

MIHHAIL GOIDOV          5. koht  üle 100 kg (raskekaal)                9. koht  kuni 115 kg (keskkaal)

SIIM MÄE                     ei võistelnud                                          9. koht  kuni 85 kg (kergekaal)