Jõgevamaale tuli 15. Eestimaa suvemängudelt kolmas koht

Eestimaa XV suvemängud, kus osalesid 15 maakonda, 50 valda ja 12 linna kokku üle 3500 osavõtjaga, toimusid möödunud nädalalõpul Tartus. Samuti välisvõistlejad Soomest, Poolast, Venemaalt ja Valgevenest.

Eestimaa suvemängud toimuvad iga nelja aasta järel. Seekordsed suvemängud korraldas Eestimaa Spordiliit Jõud koostöös Tartu Linnavalitsuse, Tartumaa Omavalitsuste Liidu ning Tartumaa Spordiliiduga. Suvemängudel osalesid Eesti maakondade, linnade ja valdade võistkonnad.

Maakonnad võtsid mõõtu kergejõustikus, jalgrattakrossis, orienteerumises, kettagolfis, jahilaskmises CSP, juhtide võistluses, meeste korvpallis, naiste korvpallis, meeste käsipallis, poiste jalgpallis 7×7, tüdrukute jalgpallis 7×7, laskmises, judos, tõstmises, sangpommi võistluses, ratsutamise takistussõidus ning arvestuslikuna meeste võrkpallis, naiste võrkpallis, petangis, mälumängus, tennises ja köieveos. Omavalitsused võistlesid kergejõustikus, jalgrattakrossis, orienteerumises, jahilaskmises CSP, kettagolfis, petangis, juhtide võistluses, meeste võrkpallis, naiste võrkpallis, mälumängus, tennises ja köieveos.

Jõgeva vald kolmas

Suvemängude kavas olid veel mittearvestuslikud spordialad: Jaak Uudmäe auhinnavõistlus kolmikhüppes, juhtide võrkpall, sumo, triatlon, vibulaskmine ning erinevad liikumisharrastuse üritused kõigile soovijatele.

Üldkokkuvõttes võitis suurtest maakondadest Tartumaa 541 punktiga. Järgnesid Harjumaa 528 ja Viljandimaa 489 punktiga. Väikestest maakondadest võitis Järvamaa 404 punktiga, teine oli Võrumaa 394 ja kolmas Jõgevamaa 392 punktiga. Järgnesid Põlvamaa 387, Saaremaa 369, Valgamaa 356, Raplamaa 275, Hiiumaa 263 ja Läänemaa 148 punktiga.

Suurte valdade arvestuses kuulus Jõgeva vallale kolmas koht Rae ja Tartu valla järel. Jõgeva oli esindatud 51 sportlasega. Põltsamaa vald sai 23. (36 sportlast) ja Mustvee vald 41. koha (5 sportlast).

Rääkides mängudest alade kaupa, võideti esikoht kahel alal. Ratsutamise takistussõidus võideti kuldmedalid maakondade arvestuses. Võistkonda kuulusid Anette Leppik hobusel Samuraiś Miracle (kuldmedal avatud klassis), Karola Sein hobusel Sofa (pronksmedal lasteklassis), Krista Pluutus hobusel Ruube ja Berit Truuts hobusel Adria.

Mälumängus konkureerisid omavahel 41 omavalitsust ning ülekaaluka esikoha sai Jõgeva valla meeskond koosseisus Tiit Lääne, Arko Olesk, Tiit Naarits, Jaak Valdre ja Olav Auksmaa. Koguti 81 punkti, millega edestati Pärnu linna ja Tartu linna kümne punktiga. Põltsamaa vallale kuulus  35. koht. Maakondlikult saavutati üldarvestuses 5. koht, kus arvesse läks kahe parema omavalitsuse võistkonna tulemus.

Sangpommi mitmevõistluses saavutati võistkondlikult teine koht 179 punktiga, võitis Pärnumaa 188 punktiga. Kuldmedalid võitsid kehakaalus 85 kg Andres Metjer (tõukas 128 ja rebis 197 korda); kehakaalus 95 kg Ainar Aruväli (115/127); Sergei Arbuzov (Palamuse spordiklubi) kehakaalus 68 kg (40/153) ja Tõnis Metjer (Jõgeva vald) kehakaalus üle 95 kg (17/78).

Hõbemedalid võitsid Kairo Kurg kehakaalus 85 kg (25/70), Heino Põldoja kehakaalus 63 kg (-/25) ja pronksmedalid said Ülo Kuusk kehakaalus üle 95 kg (-/72); Rene Poll kehakaalus 78 kg (32/150) ja Tave Allik (6/58).

Edukas kettagolf

Kettagolfis saavutati maakondade arvestuses 277,5 punktiga kolmas koht. Hõbemedali juunioride arvestuses võitis Rome-Andro Moora ja pronksmedali Margus Rosin. Samuti Kadi Pint naiste arvestuses ja Karli Rihma meeste arvestuses. Võidukasse võistkonda kuulusid veel Eve Rihma, Gregor Rande, Urmas Rihma ja Remo Roosipõld. Valdade arvestuses võitis Jõgeva vald kettagolfis teise koha.

Köieveos saavutati 4. koht maakondlikus arvestuses ja Jõgeva vald saavutas 5. koha. Tõstmises saavutati võistkondlikult 5. koht 40 punktiga, võitis Tartumaa 200 punktiga. Hõbemedali võitis kehakaalus +109kg Mattias Viljamaa, kes rebis 70 kg ja tõukas 120 kg.

Jalgrattakrossis saavutati maakondlikult 5. koht, Jõgeva vald oli 10. ja Põltsamaa vald 21. kohal. Meie parimad olid Janmar Reiljan (7. koht) ja Arvet Žukovits (9. koht) M16 vanuseklassis.

Meeste korvpallis saavutati maakondlikult 5. koht, võitis Põlvamaa. Meeskonna treener Roland Olesk.

Judos saavutati maakondlikult 5. koht, võitis Tartumaa. Hõbemedali +70 kg võitis Kai Pähkel Põltsamaalt.

Kergejõustikus esindasid omavalitsust ja maakonda Jõgeva vald (1521 punkti ja 16. koht), Põltsamaa vald (1176 ja 29.), Mustvee vald (135 ja 49.). Maakondade arvestuses võitis Harjumaa 2667 punktiga, Jõgevamaa saavutas 8. koha 2369 punktiga 15 maakonna seast.

Kergejõustiku medalid

Hõbemedali võitis Hillar Vaino MV I vanuseklassis odaviskes tulemusega 48.81, Kärtyn Kaljusalu TU vanuseklassis 800 m jooksus ajaga 2.28,90. Pronksmedali võitsid Janmar Reiljan (kõik Jõgeva vald) PU vanuseklassis 1500 m jooksus 4.27,46, Kristo Evard (Põltsamaa vald) meeste kõrgushüppes tulemusega 1.95 ja Minna Kuslap (Jõgeva vald) naiste 800 m jooksus 2.21,03-ga.

Meeste võrkpallis saavutati maakondlikult 7. koht (arvesse läks kahe parema omavalitsuse meeskonna tulemus). Jõgevamaad esindanud Põltsamaa valla meeskond saavutas 8. koha. Naiste korvpallis saavutati 7. koht, võitis Tartumaa.

Jahilaskmine CSP-s saavutati maakondlikult 7. koht, võitis Tartumaa. Mustvee vald saavutas 6. ja Põltsamaa vald 19. koha.

Tennises saavutati maakondlikult 6.–8. koht. Valdadest jagas Jõgeva 5.–8. kohta. Petankis saavutati maakondlikult 12. koht, võitis Tartumaa. Põltsamaa vallale kuulus 28. koht. Orienteerumises saavutati maakondlikult 14. koht, võitis Tartumaa. Jõgeva vald sai 42. koha.

Sumos võitsid individuaalselt kuldmedali Kai Pähkel kehakaalus +80 kg ja Kätri-Aveli Säärits kehakaalus –55 kg. Hõbemedali pälvis Mattias Säärits –70 kg. Võistkondliku võistluse võitis Lääne-Virumaa ja teine koht kuulus Jõgevamaa/Valgamaa ühendvõistkonnale.

Maakonda ja omavalitsusi esindasid juhtide võistlusel JAEK-i juhatuse esimees Raivo Meitus, kes saavutas maakondade II grupi arvestuses teise koha. Samuti Jõgeva abivallavanem Viktor Svjatõšev 10. koht grupis ning Põltsamaa abivallavanem Karro Külanurm 13. koht grupis.

Tänan siinkohal võistkondade treenereid, esindajaid Margit Rändurit, Krista Pluutust, Ülo Kuuske, Tiit Läänet, Kadi Pinti, Kaido Kriiti, Roland Oleskit, Märt Trallat, Toivo Uusnat, Vallo Väljaotsa, Piret Kolli, Lea Vilmsi ja spordijuhte Kaido Alevit, Priit Toru, Margus Metsmaad ja ka kõiki teisi abilisi. Samuti Jõgevamaa üldesindajat Epp Hoovit ja Toomas Klaarmani.

Ühtlasi tänan kõiki osalejaid, kes aitasid kaasa Eestimaa XV suvemängude õnnestumisele. Õnnitlen medaliomanikke ja nende treenereid. Soovin jätkuvat sihipärast treeningut ja sportlikku tahtmist, et tuua järgmistel suvemängudel Jõgeva maakond väikeste maakondade võitjaks.