Jõgevamaale saabus Eestis ainulaadne digitaalne orel

Läinud neljapäeval sai EELK Palamuse Püha Bartholomeuse koguduses viimase häälestuse G. Kisselbachi firma digitaalorel.


Eesti kirikutes on kohati kasutusel vanad ja kahjustada saanud orelid. Kahju teevad nii niiskus kui ka temperatuuride suured kõikumised. Ka Palamuse kirikus oli siiani orel, mis oli vana ja halvas seisus ning mida enam kasutada ei saanud. Taastamine või uue ostmine on kallis ettevõtmine ning palju rahalisi vahendeid kulub ka hilisemale pidevale hooldusele.

Palamusel Eesti esimene digitaalorel

Palamuse kirikus on nüüd Eesti esimene G. Kisselbachi digitaalorel. „Digitaaloreli kasuks räägib see, et nad on täiesti hooldusvabad ja installeerimine võtab aega paar päeva. Tehnika on juba nii palju arenenud, et eristada digitaaloreli heli siiani kasutuses olevate orelite helidest on peaaegu et võimatu,” selgitas Peter Voecks.
„Lisaks annab digitaalorel väga palju erinevaid kasutusvõimalusi ja et programmi on juba eelnevalt sisestatud nelja erineva oreli – Põhja-Saksa baroki, Lõuna-Saksa baroki, Prantsuse romantika ja sümfoonilise oreli eripärad, siis saab ka algaja mängija esituseks suurepärased võimalused,” lisas Kaarel Kõllo „Lisaks saab arvestada ka iga ruumi eripäraga ja vastavalt sellele saavutada kõige parem tulemus.”
Kaarel Kõllo ja Peter Voecks on Kisselbachi orelite firma Eesti esindajad ja maaletoojad.
G. Kisselbach on Saksamaa tuntuim ja suurim perefirma, kes tegeleb digitaalorelite valmistamisega. Peakontorid asuvad Kasselis, Hamburgis, Augsburgis ja Kölnis. Ühe oreli valmimine kestab paar-kolm kuud ja lõplik intoneerimine ehk häälestamine tehakse juba pärast paigaldust kohapeal.

Digiorelid on kõrgelt hinnatud

Digitaalorel on 34 registriga, kahemanuaalne pluss pedaal. Võimalik on orelil saata kõiki koguduses vajaminevate talitlusi. Kasutamiseks piisab lühikoolitusest, mida saab korraldada kohapeal. Lihtsa kasutuse tõttu annab ta mängijale inspiratsiooni edasi õppida ja areneda. Kõlariteks on spetsiaalsed orelikõlarid, mis annavad helid parima kvaliteediga edasi. Samuti teeb oreli mängimise mugavaks ergonoomiline iste, mida vastavalt vajadusele lihtsa kangisüsteemiga saab liigutada nii üles-alla kui ka ette-taha.
Kaarel Kõllo, kes tunneb orelimaailma hästi, on kindel, et tulevikus väga hea akustikaga Palamuse kirikus toimuvatel orelikontsertidel saab kuulaja suurepärase elamuse osaliseks.
„Teada saades, et meile paigaldati just selle firma digiorel, on paljud orelimaailma oma ala meistrid avaldanud soovi tulla mängima ja tulevikus on plaanis hakata jumalateenistuse kõrval ka erinevaid kontserte korraldama,” annab teada Palamuse koguduse juhatuse esimees Arne Tegelmann. „Kui eelmise aasta lõpus otsustasime juhatusega, et kasutame kindlasti võimalust kirikule uus orel saada, siis on hea meel, et seda tegime. Tahaksingi siinkohal üles kutsuda kõiki, kes oleksid meid nõus rahaliselt toetama ja annetused on alati teretulnud.”

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus