Jõgevamaal vedajatel streigiplaane pole

Lääne sõnul küsis ta esmaspäeva hommikul kõikidest ettevõtetest nende streigiplaanide kohta üle ja sai vastuseks, et töö käib graafiku järgi.

Oma nime ajalehes avaldamisest keeldunud bussijuhid ütlesid, et neil on korralik palk ja seetõttu nad streigiga ei ühine.

Teisipäeva õhtul võib alata üleriigiline tähtajatu bussijuhtide streik, erandite tegemist kaalutakse vaid koolibussidele ja mõnele haigla liinile.

Transpordi- ja teetöötajate ametiühingu esimehe Peep Petersoni sõnul on plaan selline, et teisipäeva, 11. detsembri õhtul kell üheksa alustavad streikimist kahe suure linna Tartu ja Pärnu linnaliini bussijuhid ja streigivad kogu 12. kuupäeva. Neljapäeval, 13. detsembril lisandub enamik maakonnaliinidest üle Eesti ning linnadevaheline liiklus on plaanitud katkestada laupäeval, 14. detsembril.

Suur osa Eestist võib jääda bussiühenduseta

Petersoni sõnul teeb Tallinna linnatransport 12. detsembri esimestel streigitundidel otsuse, kas liitutakse streigiga.
Transpordi- ja teetöötajate ametiühingu esimehe hinnangul kasutavad bussijuhid streigi puhul  laienevat taktikat, et olla säästlik oma streigifondi suhtes, andes samal ajal selgelt mõista, kui tõsine on bussijuhtide soov.
“Ja efekt on ka see, et tõepoolest on, mida karta, ei saa ju välistada ka seda, et meie streigipakti osapooled viimases etapis kaasa löövad,” sõnas ta. “Asi võib lõppeda veel hullemaga, kui praegu on,” lisas ta.
Petersoni sõnul jääb suur osa Eestimaast bussiühenduseta. Ta märkis, et on küll selliseid kohti, kus praegu on palgad teistest ette jõudnud ja kus bussijuhtide toetus piirdub näiteks väiksemate aktsioonidega. “Piketid ja muud sellised n-ö väljaastumised, mis ei ole otseselt seotud streigiga, kuid neid on paar-kolm,” lausus Peterson.
“Tähtajatu streigi mõte on see, et ta kestab nii kaua, kuni jõutakse kokkuleppele,” tõdes ametiühingujuht. “Halvemal juhul streigitakse nii kaua, kuni jaksatakse.”

Petersoni kinnitusel on Eesti bussijuhtidele oma toetust lubanud Põhjamaade Transpordiametiühingute Föderatsioon.

Läbirääkimised käivad viimase minutini

Eesti Ametiühingute Keskliit (EAKL) teatas esmaspäeval kirjas Autoettevõtete Liidule, et toetab transpordi- ja teetöötajate ametiühingu (ETTA) palganõuet ning soovi sõlmida laiendatud kollektiivleping.

EAKL-i hinnangul tegi transpordi ametiühing kõik endast sõltuva töötüli lahendamiseks rahumeelsel teel ning asus aktsioone ette valmistama siis, kui läbirääkimised venisid, ega andnud selget signaali tööandjate huvist uueks kokkuleppeks.

EAKL hinnangul on Autoettevõtete Liit aastaid käitunud vastutustundliku tööandjate ühendusena ning kutsub liitu jätkama sotsiaalpartnerluse head tava, et hoida ära bussijuhtide streik.

Üldtöökokkuleppe sõlmimisel tekkinud kollektiivse töötüli mõlemad osapooled esitasid eelmisel kolmapäeval riiklikule lepitajale oma kompromissettepanekud.

Esmaspäeva õhtul umbes kella kaheksa ajal peaksid Petersoni sõnul delegatsioonide läbirääkimised riikliku lepitaja juures lõppema. Teisipäeva keskpäeval peaksid delegatsioonid riikliku lepitaja juures kohtuma majandusminister Juhan Partsiga.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus