Jõgevamaal tõotab tulla töörohke ja tulemuslik talgupäev

Teisipäeval arutasid Põltsamaal ametikooli ja gümnaasiumi liitmist vastne haridusminister Jevgeni Ossinovski, Põltsamaa linnapea, mõlema kooli juhid ning Põltsamaa linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik. Kui koolide ühendamine teoks saaks, oleks see samm teerajajaks kogu riigis.

Mitmetel talgutel tehakse korda paigad, kus nii kohalik rahvas kui külalised meelt lahutavad ja puhkavad. “Maarja- Magdaleenas tehakse talgupäeval, 3. mail kõige rohkem tööd puhkealal. Tegevust jätkub siin piisavalt. Heakorda ja ilu looma tuleb seltskond, kes ka juba varasematel talgutel osalenud. Tänavu tuleb eriti pingutada, sest meie kanti läbib ka suvise laulu- ja tantsupeotule teekond ning 16. juuni õhtul peetakse puhkealal sellele pühendatud simman,” rääkis talgujuht Tiia Pärtelpoeg, kes on Maarja-Magdaleena Maarahva Seltsi eestvedaja.

“Töötegijatele on kehakinnituseks talgusupp ja igaüks neist saab priipääsme ühele puhkealal toimuvale suvesündmusele,” lisas Pärtelpoeg. Ta on Maarja-Magdaleenas kevadisi korrastustöid organiseerinud juba üheksakümnendate aastate algusest.

Sadalas antakse talgutel soliidne ja nägus väljanägemine rahvamaja suveaiale, kus 18. juunil laulu- ja tantsupeotule auks rahvapidu korraldatakse ning augustis külateatrite festivali peetakse. “Töötegijate seltskonnaga on juba piisavalt inimesi ühinenud, kuid juurdetulijatest tunneme alati rõõmu,” kinnitasid talgujuhid Vilja-Mari Luhalaid ja Pille Tutt. 

Tammi ümbrust ja mõisakeldrit korrastama

Puurmani vallas Tõrve külas korrastavad talgulised sealset tammi ja Pedja jõe äärset ala. “Koristame prügi, langetame võsa, põletame oksi. Valisime ala, kus palujdel meeldib puhkamas ja ka kala püüdmas käia. Kirglikud harrastuskalurid on ka mitmed talgutele tulijad,” ütles talgujuht Anu Saul.

“Kostitame talgulisi sooja söögi ja karastavate jookidega. Võimalus on nautida saunamõnusid ja saunast otse tiiki hüpata,” lisas ta.

Tabivere vallas Kärksi külas tehakse talgupäeval korda mõisakeldri ümbrus ja sissepääs. “Ega praegu veel täpselt teagi, millistes oludes töötada tuleb. Meie talguobjektist peaks aga saama tulevikus külaplats, kus hakkame ühisüritusi korraldama. Edaspidi paigaldame kiige, rajame lõkkeplatsi ja muudki, mis puhkamiseks ja enda hästi tundmiseks tarvilikud,” lausus talgujuht Tarmo Mikko.

“Ühiseid ettevõtmisi on Kärksi külas ennegi toimunud, aga talgud korraldame esmakordselt. Teisipäeval sain kätte ka talgulistele mõeldud infomaterjalid, mida nüüd usinasti jaganud olen,” ütles ta. 

Talgupäev fotonäitusega

Kasepää vallas Omedu külas on talgupäev 2. mail ja kõigepealt  tehakse korda külaplats. “Tööpuudust pole karta. Vaja on teha ka rohkem füüsilist jõudu nõudvat, mistõttu on mehed väga teretulnud,” ütles talgujuht Hele Ellermaa. Tema sõnul pakutakse talgulistele lisaks supile ka vaimutoitu.

“Anname ülevaate külaseltsi tegevusest ja külamajaks kohandatud kunagises koolihoones saab vaadata Omedu-teemalist fotonäitust. Nii mõnigi talguline võib seal end omaaegselt koolipildilt ära tunda.”  

Jõgeva vallas kogunevad talgulised mitmete ajalooliste ja kultuurilooliste objektide juurde. Talgujuhtide Marek Saksingu ja Triinu Palmiste eestvedamisel tehakse korda Kuremaa lossi taga paikneva kunagise mõisavalitseja maja ja tänase MTÜ Marlau restaureerimistöökoja ümbrus, talgujuht Leina Kreegi juhendamisel korrastakse aga Laiuse kiriku parki. Talgud peetakse ka Paduvere talumuuseumis.   

Maakonnakeskuses tehakse talgutöid 26. aprillil

Tööobjektideks on Jõgeva linna staadioni park, spordikeskuse Virtus ja siinsete terviseradade piirkond, küüditatute mälestuskivi ümbritsev park, viaduktialune ala ja raudteeäär, mitmed tänavad, paljude elumajade ja asutuste ümbrus.

“Jõgevale koguneb rohkesti tublisid talguseltskondi. Mõtlesin põhjalikult, millisega neist ühineda. Otsustasin siis Pae tänavale puude ja pöösaste oksi kärpima minna. Põhjuseks oli ka asjaolu, et Pae tänavasse ehitati hiljuti nüüdisaegsed kõnniteed ja piirkonnas on tarvis terviklikult ilusat ja turvalist väljanägemist hoida,” rääkis linnapea Aare Olgo.

Aadressil Piiri 1C asuvat noortekeskust korrastatakse aga nii seest kui väljast 30. aprillil. “Käed löövad külge ennekõike meil koos käivad lapsed ja noored. Kõige rohkem aega kulub ilmselt akende pesemiseks,” ütles talgujuht Marju Saviauk. “Pakume talgulistele ka midagi maitsvat ja usutavasti on selleks kook,” lisas ta.

Talgutena on Jõgeva linnas registreeritud ka 3. kuni 11. maini kestvad digitalgud. “Talgulistele tutvustatakse mäluasutuses hoiul olevaid ajaloolisi fotosid, mida on mingil põhjusel puudulikult kirjeldatud, näiteks pole teada pildistamise aeg ja koht või fotole jäädvustatud isikute nimed. Talgulistelt ootame, et nad meile teada annaksid, kui neist piltidest midagi rohkem teavad. Digitalgud toimuvad Facebooki keskkonnas,” ütles talgujuht Liisi Taimre.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus