Jõgevamaal süüdati advenditulesid

Kui mujal Eestis on avalikke jõulukuuski tabanud, piltlikult öeldes, langetõvehood, siis Jõgeva linnas täidab jõulupuu rolli kasvav kuusk, millele tormituuled korda ei lähe. Ka Jõgeva linna rahvas trotsis üleeile tormituult ja vihma ning tuli kultuurikeskuse juurde, et ühiselt süüdata esimene advendiküünal.

Ilm on praegu tõepoolest kõike muud kui advendi- ja jõulumeeleolusid soosiv. Lume puudumine süvendab aga veelgi päeva lühidusest tingitud pimedust. Nii Jõgeva linnavolikogu esimees Meelis Pauklin kui ka EELK Jõgeva koguduse õpetaja Valdo Reimann avaldasid linnarahvale kõneldes lootust, et pikad pimedad ööd ajendavad meid kõiki oma igapäevategemistes tempot alandama ja enesesse süüvima, et juurelda elu sihi ja mõtte üle. Eesti peajõuluvana Jõgeva Jõul kinnitas aga, et tema jaoks on pimedus kui vesi veskile: selle varjus on hea üllatusi ette valmistada.

Folklooriseltsi Jõgevahe Pere naiste ja neidude kena küünaldega tants kukkus küll mõnevõrra pimedam välja kui plaanitud, sest küünlad kippusid etteaste käigus tugeva tuule tõttu ära kustuma, ent publik hindas ilusat kavatsustki. Advendiküünla süütaminegi polnud lihtne, ent Meelis Pauklin, Valdo Reimann ja Jõgeva Jõul said sellega lõpuks hakkama ning rahvas oli agar ühist advendituld koju kaasa võtma.

Laiusel Linna ja Kappel

Maakonnakeskuse rahvast oodatakse ka järgmiste advendiküünalde süütamisest osa saama. Teisel advendipühapäeval ehk 4. detsembril süütavad küünla vastvalitud Jõgeva linna noortekogu esindaja ja Jõgeva baptistikoguduse õpetaja Margus Kask koos koolinoortega. Kolmandal advendipühapäeval ehk 11. detsembril kuulutab EELK peapiiskop Andres Põder Jõgeval välja üle-eestilise jõulurahu ja süütab ka kolmanda advendiküünla.

18. detsembril süütavad neljanda advendiküünla EELK Põltsamaa koguduse õpetaja Markus Haamer ja Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev. Igal advendipühapäeval saab kuulata ka kontserti, 10. detsembril peetakse aga kultuurikeskuses ja selle ees puupäeva ja jõululaata.

Laiuse kirikus toimus üleeile Jõgeva vallavalitsuse poolt korraldatud advendikontsert, millel esinesid laulja Ivo Linna ja pianist Margus Kappel. Nimekad artistid ja valla poolt käima pandud tasuta bussid meelitasid kohale nii suure hulga publikut, et istekohti ei jätkunud kõigile ka pärast seda, kui pastoraadist lisatoole toodi.

Südamlik kontsert oli publikule tasuta, ent kõigil oli võimalus teha annetus Laiuse kiriku altariesise lühtri kordategemise toetuseks. Kiriku neljast lühtrist on see veel viimane, mis Voorelt pärit kuldsete kätega meistri Illar Meeru töökojas uuenduskuuri saamas pole käinud. Et see töö vajalik on, võisid kõik kirikus olnud veenduda, kui altariesist lühtrit juba kordatehtutega võrdlesid.

Annetati 700 eurot

Pühapäeval kirikus olnud annetasid EELK Laiuse koguduse juhatuse esimehe Epp Järve teatel ligemale 700 eurot.

“See summa annab julgust meistriga viimase lühtri kordategemise ajus läbirääkimisi alustada,” ütles Epp Järv. “Kui ta arvab, et jõuab lühtri juba jõuludeks korda teha, siis laseme tal selle kohe laest alla võtta, kui töö pikemale venib, siis soovime, et ta alustaks pärast jõule.”

Sellest, et pühapäevane annetus töö eest täismahus tasuda ei võimalda, pole Epp Järve sõnul lugu, sest ka eelmiste lühtrite eest maksti osalt tagantjärele. Lühtrite jaoks on nüüdseks kogutud annetusi juba neljal Laiuse kirikus toimunud kontserdil, ent kogudus on nende kordategemisse panustanud ka enda ja sõpruskoguduselt saadud raha.

“Oleme väga tänulikud Jõgeva vallavalitsusele, kes seekordse kontserdi korralduskulud kattis,” ütles Epp Järv. “Ka vallarahvas oli väga tänulik, et nii suurepäraseid artiste tasuta kuulata sai.”

Jõgeva vallavolikogu esimees Alo Teder, vallavanem Enn Kurg ja EELK Laiuse koguduse õpetaja Raino Kubjas süütasid pärast Laiuse kirikus toimunud kontserti valla ühise advenditule, pastoraadis jagati aga sooja rosinasuppi. Advenditulesid süüdati üleeile ka mujal Jõgevamaal.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus