Jõgevamaal startis tänavakunsti festival Rural Urban Art

Mullu alguse saanud tänavakunstifestivalide sari Rural Urban Art alustas eile oma loomingulist tegevust Jõgevamaal.


Eilsest kuni järgmise nädala neljapäevani luuakse festivali raames seinamaalid Jõgeva, Põltsamaa ja Mustvee valdadesse. Festival toimub koostöös Jõgeva Kodukandi Ühendusega. Peakorraldajad on Salme Kulmar ja Ita Puusepp.

Rural Urban Art´i eesmärk on tuua Eesti väikelinnadesse mitmekesisust ja lisaväärtust. Et avada kogukonnale võimalikult selgelt tänavakunsti olemust, leiab Põltsamaal aset mitmekülgne kultuuriprogramm. Huvilised said tutvuda tänavakunsti tutvustanud loengus selle teoreetilise poolega. Nüüd on aeg loomeprotsessi käes.

Suured seinamaalingud Põltsamaal

Nii alustas eile kunstnik Taavi Kask Põltsamaal Kati kohviku jõepoolsele seinale maalimist. Taavi Kask on kuulub rühmitusse Piiritus ning on osalenud mitmelgi tänavakunstifestivalil ja teinud oma rühmitusega arvukalt suuri ja uhkeid seinamaalinguid. Enam-vähem kõik, kes rongiga Jõgevalt Tallinna sõitnud on ilmselt märganud suurt vihmavarjuga tüdrukut Ülemistes. Ka selle teose loomisel on ta osaline olnud.

Terhi Ekebomi maal tuleb Põltsamaa kultuurikeskuse fassaadile. Selleks andis eile lõuna ajal lootust tõstuk Põltsamaa kultuurikeskuse ees.

Tööd algasid ka Jõgeval, kus PRTKR asus maalima Jõgeva kaubahalli parkla seina. PRTKR on Lääne-Virumaal üles kasvanud mehe kunstnikunimi, kes on praeguseks juba mitmendat korda elama asunud Tartusse, kus peale Lääne-Virumaa tema töid ka kõige rohkem on. „Loodan, et mu looming pakub rõõmu ja positiivsust,“ ütles kunstnik, kes oma sõnul pole pidanud kapuuts peas mööda pimedaid tänavaid hiilima.

„Mul on alati käeharjutusteks pinda olnud, näiteks isa autotöökoja seinal. Teen ikka legaalset tööd ja seepärast on mind ka festivalidele kutsutud. Vahel olen isuäratava seina omanikule ise pakkumise teinud,“ rääkis eripärase nimega kunstnik.

Jõgeva kaubahalli teisel küljel tegutseb Ingmar Järve. „Nii suurt seina ei olegi enne teinud. Loodan, et saan ikka õigeaegselt valmis. Ega ma muidugi vabatahtlike abist ka ära ütle, siis olekski üheskoos lõbusam,“ arvas Ingmar.

Lõpetuseks ühine avastusretk

Korraldaja Salme Kulmar rääkis Vooremaale, et varsti alustavad tegevust ka teised kunstnikud. „Põltsamaa Ühisgümnaasiumi tööõpetuse hooneseina alles valmistame töödeks ette,“ lisas ta.

Jõgeva kunstnik Ülle Ottokar hakkab „oma seina”, Suur tn 22 Jõgeval, maalima alles alates esmaspäevast.

Täna on festivali programmis algul pühapäevaks planeeritud kogukondliku seinamaali töötuba Kamaris, mida juhendab Viktor Gurov. Täna keskpäevast toimub ka stencil- ehk šabloonmaali töötuba lastele Põltsamaa Ühisgümnaasiumi vanemate klasside majas. Kui ilm ilus, siis õues.

Festivali ajal saavad endale seinamaalid ka Kaarepere Pansionaat, kunstnik Martin Rattas, Võisiku Hooldekodu – Ruslan Karlov ja Lõuna-Eesti Hooldekeskuse Põltsamaa Kodu – kunstnik nimega IISH.

Festival lõpeb kolmapäeval, 19. juunil avastusretkega Põltsamaa linnas valminud seinamaalide juurde. Siis kogunetakse keskpäeval kohviku „Rivaal” ette. Poolteist tundi hiljem on festivali kogukondlik lõpupiknik Põltsamaa Kultuurikeskuse ees.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus