Jõgevamaal peeti nädala jooksul kahed olümpiamängud

Londoni olümpiasuvi juhatati Jõgeva maakonnas sisse kahe kooliolümpiaga. Möödunud nädalal peeti see maha Jõgeva gümnaasiumis ning sel teisipäeval toimus Torma ning Sadala põhikooli ühine kooliolümpia.

Jõgeva gümnaasiumi olümpiamängudel ei tegeldud vaid spordiga. Olümpiatele läbi aegade pühendati kogu õppeaasta jooksul ainetundides tavalisest rohkem aega. Läbi viidi selle teemaline kõne- ja kirjandivõistlus ning ka mälumäng. Siiski kulmineerusid selle kooli olümpiamängud möödunud neljapäeval võistlusega, kus terve kooli õpilaskond oli jaotatud kuueteistkümne riigi koondisse.

Riigid valiti põhimõttel viis Euroopast, viis Ameerikast, kolm Aafrikast ja kolm Aasiast. Kindlasti pidi olema esindatud Eesti ja olümpiamängude päritolumaa Kreeka, ülejäänud valiti nii-öelda maitse järgi. Igas koondises oli umbes kolmkümmend liiget. Oluline oli asjaolu, et igal võistlusel osaleks erinevas vanuseastmes õpilasi. Ka koondised olid nii kokku pandud, et igat rahvust esindas võrdselt erinevas vanuses õpilasi. </p>

Lätlased jäeti seekord kõrvale

Jõgeva gümnaasiumi olümpiamängude puhul ei peetud individuaalset arvestust, kõik võistlusalad olid meeskondlikud ning tulemusi kokku arvestades võeti arvesse kõikide koondislaste sooritusi. “Selline põhimõte aitab lastel olla ühtsed ning kõigiga arvestada, samas on võimalik ka neil kõrgele kohale tulla, kes individuaalselt võib-olla nii tugevad pole,” selgitas olümpiamängude peakorraldaja Viktor Nõmm.

Ka võistlusalad ei olnud traditsioonilised, vaid pigem mängulised jõukatsumised. Olümpiamängude põnevamaks ja ka strateegilisemaks alaks oli viimase mehe jooks, mis oli ka Jõgeva gümnaasiumi kooliolümpiamängude lõpualaks. Distantsi pikkus oli üks staadioniring ehk 400 meetrit. Rajale läksid kõik koondised, ühest koondisest oli rajal korraga kümme võistlejat ning aeg läks kinni siis, kui koondise viimane jooksja finišijoone ületas. Selleks, et oma koondise  aega parandada, võisid osavamad ja ka suuremad pisemaid seljas kanda, neil käest kinni hoida või muud moodi kiiremini liikuma saada.

Jõgeva gümnaasiumi kooliolümpia võitsid sel aastal Kanada koondislased. Auhinnaks said “kanadalased” kooliolümpia särgid ning koondise kapten Sven Uue langetas olümpialipu ning kustutas lõputseremoonial olümpiatule. “Möödunud kahel olümpial võitsid lätlased. Et seda mitte korrata, otsustasime lätlasi kooliolümpia koondise hulka üldse mitte arvata,” naljatas Viktor Nõmm. 

Kilbijooks oli paljudele meelisalaks

Üleeile peeti Torma põhikooli juures samuti kooliolümpiamänge, kus osalesid ka Sadala kooli õpilased. Erinevalt Jõgeva gümnaasiumi olümpiast ei peetud seal riikide arvestust. Õpilased jagati enne võistlust küll riikide vahel ära, kuid aladel võisteldi individuaalselt ja vanuseklasside arvestuses.

Sarnaselt Jõgeva gümnaasiumi olümpiale, olid ka Torma kooliolümpial alad tavalistest spordialades veidi erinevad. Näiteks võisteldi Tormas kilbijooksus, käesurumises, õhupüssist märki laskmises ning ka erinevates teatejooksudes. Nooleviskes kolmanda koha saanud ja kilbijooksus kooliolümpiavõitjaks tulnud Anneli Puusepp rääkis, et talle selline võistlus väga meeldis. “Äge oli natuke ka teistmoodi võistelda,” rääkis tüdruk.

Torma põhikooli neljanda klassi tüdruk Kadi Kask võitis kaks esikohta ja ühe teise koha. Talle endale meeldis kõige enam kilbijooks, sest jooksmine on tema üks tugevamaid alasid. Kadi tegeleb aktiivselt ka traditsiooniliste spordialadega, ta mängib tennist ja võrkpalli.

Torma kooli lõpuklassipoiss Sten Saia sai samuti kilbijooksus kuldmedali, teine koht tuli talle käesurumises. Poiss jäi oma tulemustega rahule ning lisas, et pole ka argielus just eriti spordivõõras. “Suviti käin jalgrattaga sõitmas ja ujumas,” rääkis noormees. Kooliolümpial oli Sten Uus-Meremaa koondise liige. Sealsetest rahvusspordialadest teadis poiss nimetada sõudmist, kriketimängu ning ragbit. Samas tunnistas noormees, et ise ta pole nendel aladel kätt proovinud. 

Jõgeva gümnaasiumi kooliolümpia tulemused

Parimad rahvuskoondised

  1. Kanada

  2. Etioopia 

Alade võitjad 

Kilbiga teatejooks

Kanada 

Mammutijaht

Prantsusmaa 

Paigalt kaugushüpe

Keenia

Rõngaheide

Kreeka 

Värvilise taldriku jooks

Kanada 

Ratsutamine

Rootsi 

Kuulitõuge istudes

Kanada 

Viimase mehe jooks

Austraalia

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus