Jõgevamaal peeti Eesti valdade talimänge

Möödunud nädalavahetusel peeti Jõgevamaal Eesti valdade XX talimänge, millel osalesid 47 omavalitsuse esindused. Meie spordirahvas sai mängude korraldamisega hästi hakkama ning halvasti ei läinud ka meie võistlejatel.

 

Talimängudel võisteldi suusatamises, uisutamises, naiste ja meeste korvpallis, lauatennises ning males ja kabes. Suusavõistlused toimusid Kuremaa tunnustatud suusaradadel, maletajad-kabetajad vallutasid kaheks päevaks ära Kuremaa lossi, lauatenniselahinguid peeti Mustvee spordihoones, korvpalli mängiti Kuremaa ja Torma spordihoones ning Tabivere ja Voore kooli võimlas ning uisutati Adavere uisurajal.

Kui ülejäänud alad olid traditsioonilised, siis uisuvõistlust pole valdade talimängudel varem peetud.

“Mänge korraldav vald võib alati lisada ühe ala omal valikul. Seekord on põhikorraldaja Jõgeva vald ja nemad pakkusid välja uisutamise,” ütles Eestimaa Spordiliidu Jõud asepresident Kaiu Kustasson.

Uisutamisvõimalused on Eestis, teadagi, kehvapoolsed, ent üheksa valda pani sellel alal siiski oma esinduse välja. Rajaperemeeste, Põltsamaa valla uisutajate vastu neist keegi aga ei saanud: kuuest võistlusklassist neljas said esikoha selle valla esindajad ning ka võistkondlik esikoht kuulus neile.

Tuline teatevõistlus

Kõige populaarsemateks aladeks kujunesid mängudel meeste korvpall ja suusatamine. Esimeses tegi kaasa 35 ja teises 28 valda. Meeste korvpall kujunes Jõgevamaale vististi kõige edukamaks alaks: Tabivere vald sai seal Väike-Maarja järel teise ja Torma vald kolmanda koha. Suusatamises oli meilt edukaim Palamuse vald, kes sai võistkondlikult viienda koha.

Pühapäevase meeste teatesõidu ajal leidis paraku aset intsident, mille tõttu valdade talimängud ületasid seekord isegi Õhtulehe uudisekünnise. Meeste 4 x 5 km teatesõidus jäi Tartu valla ja Palamuse valla I võistkonna ankrumeestele Vahur Teppanile ja Eeri Vahtrale sõiduruumi enne finišijoont väheks („süüdi“ oli selles raja ääres kasvav vana tamm) ning eesõiguse selgitamiseks läksid käiku ka käed. Pärast Tartu valla võidu ja Palamuse I võistkonna teiseks jäämisega lõppenud sõitu leppisid mehed siiski kenasti ära ja lubasid, et teevad omavahelised suhted lõplikult klaariks peatselt toimuvatel Eesti meistrivõistlustel, aga siis juba sportlikul viisil.

Peale suusaradade oli Palamuse vald edukas kabelaudade taga. Kaua aega püsisid neil isegi esikoha väljavaated, ent viimase vooru tulemusena jäädi lõpuks siiski Kiili ja Rae valla järel kolmandaks. Ent seegi koht oli auväärne, eriti kui arvestada, et Kiili võistkonnas tegi kaasa suurmeister rahvusvahelises kabes Urmo Ilves ja Rae võistkonnas suurmeister vene kabes Kaari Vainonen.

Üldse osales Jõgevamaalt talimängudel viis omavalitsust: Jõgeva, Palamuse, Põltsamaa, Tabivere ja Torma vald. Seda oli Jõgevamaa Spordiliidu Kalju esimehe Uno Valdmetsa sõnul pisut enam kui tavaliselt.

“Nii et ma ütleksin, et meie vallad siiski kasutasid võimalust, et talimänge kodumail peeti,” ütles Uno Valdmets. “Ka tulemustega võib enam-vähem rahule jääda.”

Jõu “Nokia”

Valdmetsa sõnul said valdade talimängud spordiliidu Jõud juhatuse üleeilsel koosolekul kõrge hinnangu. Eriti kiidetud Adavere uisuvõistluse korraldust. Ent kõrge hinnangu said ka Jõgeva vallavalitsuse töötajad, Kuremaa ujula kollektiiv, Kuremaa, Mustvee, Torma, Voore ja Tabivere spordiaktiiv ja teised.

Küsimusele, miks Jõgeva vald endale talimängude korraldamise üldse ette võttis ja selle nimel veel teiste mänge korraldada soovijatega konkureerima soostus, vastas Jõgeva vallavanem Enn Kurg:

“Mängude korraldamine on hea võimalus reklaamida nii oma valla kui ka naabervaldade kauneid paiku ja spordirajatisi. Tegemist on mängude korraldamisega küll palju, ent see annab samas palju positiivseid kogemusi, kasvõi näiteks koostööst asjalike vabatahtlike abilistega.”

Jõu asepresident Kaiu Kustasson lisas, et Jõu egiidi all igal aastal korraldatavad valdade ja linnade suve- ja talimängud ning nelja aasta tagant korraldatavad Eestimaa suve- ja talimängud on väga jätkusuutlikud ettevõtmised, mis toovad kokku laia spordihuviliste ringi ning annavad võimaluse võistelda nii tipp- kui ka harrastussportlastele.

“Valdade talimängud ongi meie spordiühingu “Nokia”,” ütles Kaiu Kustasson. “Sama võib öelda linnade talimängude kohta, mida peeti valdade talimängudega samal ajal Võrus.” 

Eesti valdade talimängude tulemusi

Üle 2000 elanikuga vallad:

1. Tartu; 2. Tähtvere; 3. Jõhvi;…9. Tabivere;…13. Jõgeva;…20. Palamuse;…23. Põltsamaa; 31. Torma.

Kuni 2000 elanikuga vallad:

1. Mäetaguse; 2. Kernu; 3. Iisaku.

Jõgevamaa valdade paremad tulemused üksikaladel:

Põltsamaa — 1. koht uisutamises

Tabivere — 2. koht meeste korvpallis

Palamuse — 3. koht kabes ja 5. koht suusatamises

Torma — 3. koht meeste korvpallis

(Põhjalikumalt saab valdade talimängude tulemustega tutvuda kodulehel www.joud.ee)

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus