Jõgevamaal on sagenenud jalgratta- ja bensiinivargused

Jõgeva politseile on viimasel ajal laekunud tavalisest rohkem avaldusi varastatud jalgrataste ning rollerite kohta. Samuti teatatakse üsna sageli, et sõidukitest on varastatud bensiini või diislikütust.

Jalgrattavarguste kohta laekunud avaldusi analüüsides selgub, et rattaomanikud on liigagi tihti varaste töö suhteliselt kergeks teinud, sest sageli on sõiduvahendid jäetud lukustamata või olid need lukustamata hoiukohtades. Vargad kasutavad ära ka need võimalused, kus lukustamata ratas on kasvõi lühikeseks ajaks järelevalveta jäetud. Jõgeval ja Põltsamaal ringi sõites paistab silma, et nii laste kui täiskasvanute rattad vedelevad trepikodade uste ees, mänguväljakutel ja kaupluste juures lukustamata.

Siiski on sagenenud lukustatud  rataste vargused. Kujunenud olukorras juhib politsei tähelepanu asjaolule, et oma vara kaitseks saab igaüks midagi ära teha. Omalt poolt tuleks teha kõik, et varaste tegutsemist raskemaks muuta. Kindlasti tuleks jalgrattaid hoida lukustatult, parim on lukk, mis on kinnitatud ümber ratta raami.

Lukus tuleks hoida ka trepikodade ja kuuride-keldrite uksed, kus rattaid hoitakse. Kauplusse või mõnda asutusse minnes ei tasu samuti jalgratast lukustamata jätta, isegi mitte lühikeseks ajaks.

Jalgrattavaraste kiireks tabamiseks on oluline, et vargusest teatataks politseile võimalikult kiiresti; et oleksid alles sõiduvahendi dokumendid ning varastatud ratast osataks täpselt kirjeldada.

Suureks abiks oleks ka see, kui inimesed teataksid politseile juhtumitest, kus neile pakutakse kahtlase päritoluga jalgratast odavalt müüa.

Inimesed peaksid olema tähelepanelikumad ümbritseva suhtes ning teatama kahtlastest isikutest politseile lühinumbril 110. Eriti oluline on, et politseile teatataks kahtlastest kaubikutest ja järelkäruga sõiduautodest, mis ilmselgelt midagi passivad. Kui inimesed märkavad õigusrikkumisi või  äratab mõnede isikute käitumine kahtlust, siis on varaste tabamisel politseile suur abi sellest, pannakse tähele üksikasju (tegutsenud isikute välimus, auto mark ja registreerimisnumbrid jne.)

Bensiinivarguste puhul  sõidukite paakidest on samuti teretulnud, kui inimesed teataksid kahtlastest isikutest, kes öösiti autode vahel luusivad. Autot ei tasu hoida pimedas või majadest eemal, kus varastel on lihtne tegutseda. Ja autoomanikel on kindlasti öösiti julgem magada, kui sõiduk on varustatud korraliku alarmseadmega.

AGU LALL, Lõuna Politseiprefektuuri kommunikatsioonibüroo

blog comments powered by Disqus