Jõgevamaa tööinspektsiooni andmetel registreeriti mullu maakonnas 74 tööõnnetust, neis raskeid 24 (aasta varem 14) ja kergeid 50 (69). Diagnoositi 11 kutsehaigust ja 9 tööst põhjustatud haigestumist. Surmaga lõppenud tööõnnetusi meil mullu ei olnud, kuid Eestis oli neid möödunud aastal kokku 9. Tööinspektsiooni andmetel juhtus mullu kõige rohkem tööõnnetusi (829 ehk veerand kogu Eestis juhtunuist) Tallinnas. Järgnesid Harjumaa 399 ja Tartumaa 338 juhtumiga. Kõige vähem tööõnnetusi oli Hiiu- (23) ja Põlvamaal (43). Eestis juhtus 2005. aastal 100 000 töötaja kohta 554 tööõnnetust, aasta varem oli neid 559.
Raskete tööõnnetuste kasvu poolest oli Jõgevamaa Lääne- ja Võrumaa järel kolmandal kohal, kuid mõne teise sama suure maakonnaga võrreldes oli meil selliseid õnnetusi tunduvalt vähem kui näiteks Järvamaal, kus juhtus läinud aastal 58 ja tunamullu 60 rasket tööõnnetust.
Mullu jutus Eestis enim tööõnnetusi hulgi- ja jaekaubanduses. Sellel suurema töötajaskonnaga tegevusalal toimus 345 ehk kümnendik kõigist õnnetustest. Jõgevamaal on esikohal puidutöötlemise ja põllumajandusega seotud tööõnnetused.
“Mullu jaanuaris jäi AS Valmeco pingitööline ilma poolest paremast käest. Puidufrees, millel ta töötas, ei vastanud ohutusnõuetele ja pealegi hakkas ta masinat puhastama enne, kui see lõplikult seiskus. Aprillis komistas OÜ Belander Grupp abitööline korrastamata töökohas saeketta otsa. Järkamissae ketas oli kaitsmata, seega ei vastanud nõuetele. Kahjuks jäigi noormees just päev enne oma 18. sünnipäeva jalalabata. Juulis pritsis ASi Cobra Grupp noorele töölisele ehitussegu silma ja ta jäi ühest silmast pimedaks. Kahjuks lubas tööandja noormehe tööle ilma esmase töökaitsealase juhendamiseta,? tõi Jõgevamaa tööinspektsiooni juhataja Tiit Gorinov mõne kurva näite, kus õnnetus lõppes töötaja invaliidistumisega.
Öeldakse küll, et õnnetus ei hüüa tulles, kuid mõni õnnetus siiski lausa karjub, vaja vaid kuulda. Kui tööpinkidel ja seadmetel on ohutust tagavad piirded eemaldatud või katki, kui ei täideta kõige elementaarsemaidki ohutusnõudeid, siis on õnnetuseoht juba silmaga näha. Jõgevamaa tööinspektorid tegid mullu 399 kontrollretke 174 asutusse ja ettevõttesse. Avastati 765 tööohutuse ja tööõiguse alast rikkumist, 19 juhul peatati ohtlike töövahendite kasutamine.
ARDI KIVIMETS