Jõgevamaal jääb beebisid järjest vähemaks

Jõgeva maavalitsuse rahvastikutoimingute talituse andmetel sündis mullu 156 poissi ja 134 tüdrukut. Linnades sündis 86 ja valdades 204 last, kaksikuid oli kolm paari. Maakonnas suri 533 inimest (248 meest ja 285 naist), nendest 188 linnades ja 345 valdades. Endiselt on peamised surmapõhjused südame-veresoonkonna haigused ja vähkkasvajad. Veidi on vähenenud õnnetusjuhtumite tõttu surmasaanute arv (mullu 28, tunamullu 34), kuid oma tahtel elust lahkunuid oli 12 ( aasta varem 4). Alla aasta vanuseid lapsi suri kahel, 1 kuni 15-aastaseid kolmel juhul.

“Endiselt on rohkem peresündmusi Jõgeva linnas (47 sündi, 82 surma) ja vallas (50 ja 65) ning Põltsamaa linnas (31 ja 64), kuid need on maakonna 13 omavalitsusüksusest ka suurema registreeritud elanike arvuga (vastavalt 6 250, 5 674 ja 5 007). Võrreldes tunamullusega vähenes sündide arv märgatavalt Põltsamaa linnas (17 last vähem) ja vallas (13 vähem) ning Saare vallas, kus registreeriti vaid viie, tunamullu aga 17 lapse sünd. Kasepää, Pajusi ja Pala vallas oli siiski mõni sünd rohkem kui aasta tagasi,” võrdles rahvastikutoimingute talituse juhataja Hilja Kivimets omavalitsuste lapseõnne. Rõõmustavaks näiteks peab ta vallaslaste arvu vähenemist. Mullu tuvastati isast põlvnemine 135 lapsel, eelneval kahel aastal 157 ja 186. Tuvastamise vajaduse vähenemine näitab, et veidi üle poolte eelmisel aastal sündinud laste vanematest olid abielus. Esimene laps sündis 97, teine 96, kolmas 58 ja neljas 14 juhul.

Abiellumine pole kuigi popp
Maakonnas sõlmiti 75 abielu, neist 62 Jõgeva maavalitsuses ja 13 vaimulike poolt. Kõige rohkem abielluti vanuses 21 kuni 30 aastat (mehi 48 ja naisi 53 korral), vanim abielluja oli 62-aastane mees ja 63-aastane naine. Mullu lahutati 54 abielu, kõige lühem neist kestis kaks, kõige pikem aga 39 aastat. Varasem ütlus, et esimesed kümme aastat on kooselus kõige raskemad, ei pidanud mullu paika: kõige rohkem (18) soovisid lahutada juba 16 kuni 20 aastat abielus olnud paarid. Üks abielupaar taastas oma kuus aastat tagasi lahutatud abielu.

“Kui meil on abiellunute arv viimase kümne aastaga märgatavalt vähenenud, siis on soov abielluda välismaal, seda välisriigi kodanikuga, suurenenud. Põhilised riigid on Saksamaa, Soome, Norra ja Hispaania. Mullu väljastasime abiellumist lubava tõendi, mis kinnitab, et kodanik pole praegu abielus, kümnele naisele ja kahele mehele. Noorpaaride soovil registreeriti enamik mullu sõlmitud abielusid rahvastikutoimingute talituse ruumides. Kabinet on aga kitsuke ja need, kes tahaksid viibida oma lähedaste seaduslikuks abielupaariks kuulutamise juures, siia ei mahu. Noorpaaridele, kes soovivad külalisi, muusikat ja pisut pidulikumat registreerimistseremooniat, pakume võimalust sõlmida abielu Jõgeva kultuurikeskuse ilusates ruumides, kuhu saab kutsuda kuni sadakond külalist. Et n-ö ootamatute külaliste puhul ei tekiks piinlikku momenti, võiks seda võimalust senisest rohkem kasutada,” soovitas maakonna peresündmustega paarkümmend aastat kursis olev maavalitsuse rahvastikutalituse töötaja Hilja Kivimets.

Kenad nimed kõik
Ega nimi meest riku. Nimevalikut on aidanud suurendada suhtlus välismaaga, filmid ja teleseriaalid. Ja kui sünnitunnistusele või passi kantud nimi hiljem enam ei meeldi, siis on põhjendatud nimevahetus muutunud küllaltki hõlpsaks. Erimenetluse korras muudeti mullu kümme nime. Erandlik oli, et üks Jõgevamaa laps sai endale nime alles esimeseks sünnipäevaks. Mullu kirjutati Jõgevamaal sünnitunnistusele poisslaste eesnimedeks näiteks Miikael, Mike Maurice, Drystan-Marcus, Nicolas, Chris, Robin-Simmo, Remi, Ruuben, Märt Maik. Oli teisigi huvitavaid ja pisut eripäraseid nimesid. Tess, Cris-Ceitel,Elisa Emilia, Säde Ly, Gailin, Mia Helen, Hermiina, Inara, Anna Louise, Norah, Merlany, Mei-Bret, Cendra-Liis, Kaari,Terly on väike valik mullu tüdrukutele pandud nimedest.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus