Jõgevamaad külastavad nädala lõpus kuue riigi ettevõtjad

Täna, homme ja ülehomme peetakse kuue riigi ettevõtjate ja omavalitsuste osalusel rahvusvaheline kontaktseminar, mille eesmärk on aidata Jõgevamaa ettevõtjatel maakonna sõpruspiirkondade kolleegidega ärikontakte luua.

Seminari algataja, maavanem Viktor Svjatõševi sõnul tugevdab kontaktseminar avaliku, era- ja kolmanda sektori vahelist koostööd. Väliskülalisi on kokku 45.

Seminaril osalevad Keuruu ja Kaarina (Soome), Kaišiadoryse (Leedu), Voložini (Valgevene), Skrunda (Läti), Luuga (Venemaa) ning Ungheni (Moldova) omavalitsuste ja ettevõtjate esindajad. 

Otsiti uusi ideid väljanäituse laiendamiseks

Mõte ettevõtjate kontaktseminar korraldada tekkis mullu Suure Paunvere Väljanäituse ajal, kui Leedu Kaišiadoryse delegatsioon oli Palamusel külas. Et mõte pakkus huvi, selgus käesoleva aasta varakevadel, kui meie inimesed käisid Leedus vastukülaskäigul. Palamuse vallavanema Urmas Asteli ettepanekul otsiti väljanäituse laiendamiseks uusi ideid. Just siis pakuti välja mõte korraldada samal ajal rahvusvaheline kontaktseminar. Kindlasti sooviti  sellel osalejad ka Palamuse laadale tuua.

Esialgu plaaniti üsna tagasihoidlikult alustada, kaasates igast riigist neli-viis ettevõtjat koos administratsiooni esindajaga. Kutsuti meie maakonna omavalitsuste sõpruspiirkonnad. Vahepeal paisus osalejate arv väga suureks, kuid mida lähemale seminari toimumisele, seda konkreetsemaks kõik läks, ning vähenes ka osalejate arv. Korraldajate kinnitusel mahutab Põltsamaa noorte- ja elukestva õppe keskus kindla arvu inimesi ning see piirab paratamatult ka osalejate hulka.

Maavalitsuse arendusnõuniku Vahur Kuke sõnul pidi Moldovast Unghenist Jõgevamaale tulema üsna palju rahvast, kuid sealt otsustati siiski saata Eestisse kõigepealt n-ö maad kuulama neljaliikmeline delegatsioon. Ligi kahe tuhande kilomeetri pikkune teekond võeti Moldovast ette sõiduautoga. 

Suurim delegatsioon Luugast

Kõige rohkem külalisi, kokku 15, saabus Leningradi oblasti Luuga rajoonist. Seal käisid Jõgevamaa omavalitsusjuhid ning ettevõtjad tänavu märtsi lõpus.

Siis sõlmiti Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu ja Luuga juhtkonna vahel ka koostööleping. Kohtumistel Luugas tõdesid ettevõtjad vastastikku, et huvi koostööd teha on mõlemal osapoolel. Küllap saab kohtumistel juba konkreetsemad sihid seada.

Skrunda on Põltsamaa sõpruslinn. Külas on käidud korduvalt, põltsamaalased on sõitnud Skrundasse ka jalgratastega, samuti on nad koos Läti ja Soome sõpruslinnadega ja koostöökoja kaasalöömisel ühise käsitööprojekti läbi teinud.

Millise konkreetse valdkonna ettevõtjad tulevad Soomest, pole veel teada. Seminari korraldajad annavad ettevõtjatele võimaluse omavahel palju suhelda. Alustatakse neljapäeva õhtul Pajusi mõisas. Reedel ollakse terve päev Põltsamaal, seal saab iga delegatsioon lõunani oma eesmärke ja huve tutvustada. Hiljem keskendutakse tööle neljas rühmas. Üht neist, mille teemaks  avalik sektor, juhib Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots. Turismi töörühma veab Põltsamaa muuseumi juht Rutt Tänav, tööstuse töörühmas haarab ohjad Toivo Tõnson ning põllumajanduse rühmas maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja Mart Tooming.

Töörühmad saavad kokku alles õhtul maavanema vastuvõtul, mis korraldatakse Puurmani lossis. Laupäeva hommikul võetakse ühiselt ette bussireis Peipsi äärde ning sealt jõutakse lõunaks Palamuse laadale.

Seejärel sõidab enamik külalisi koju, kauemaks jäävad Eestisse veel Moldova ja Valgevene külalised. Nendele on meie põllumeestel plaanis eraldi programm.

Seminaril osalev Torma Põllumajanduse Osaühingu juht Ahto Vili kinnitas, et kogemuste vahetamine tuleb alati kasuks ja taolistel kokkusaamistel on alati üht-teist kõrva taha panna.

Seminari korraldab Jõgeva maavalitsus koostöös Jõgeva linna, Jõgeva valla, Põltsamaa linna, Põltsamaa valla, Palamuse valla, Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu ja Jõgevamaa Tootjate Liiduga.

Järgmisel aastal soovivad korraldajad seminari laiendada, kaasates ka Jõgevamaa Koostöökoja ning Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse (JAEK).

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus