Jõgevamaad esindab Annamai Sepper

Esmaspäeval kõlas Jõgeva põhikoolis ilus eesti keel. Neliteist Jõgevamaa koolide 4. klassi õpilast lugesid ette lugusid oma lemmikraamatutest. Toimus Jõgeva maakonna ettelugemise päev.


Ettelugemisest võtsid osa Jõgeva põhikooli, Avinurme gümnaasiumi, Mustvee kooli, Põltsamaa ühisgümnaasiumi ning Carl Robert Jakobsoni nimelise Torma põhikooli õpilased. Tublisid ettelugejaid oli palju, kuid žürii otsustas, et 19. oktoobril läheb Jõgeva maakonda Tallinnas toimuvale üle-eestilisele lugemisvõistlusele „Heal meelel ja ilusal keelel“ esindama Torma kooli õpilane Annamai Sepper.

„Olin esialgu oma nime kuuldes ehmunud. Ma ei olnud endas nii kindel. Siin oli palju häid lugejaid ning ma ei osanud oodata, et just mina Tallinnasse lähen,“ sõnas Annamai.

Seda kinnitasid ka rõõmupisarad läbisegi üllatusrõketega. Annamai rõõmu jagas võistlusel osalenud klassiõde Sädeli Laurikainen. Annamai tunnistas, et tegi lugemiseks valmistumisel põhjalikult tööd. Pühendunult harjutades oli südames ikka soov olla nii hea, et saaks Jõgevamaad pealinnas esindada. Sädeli rääkis, et koos harjutati isegi Tormast Jõgevale sõites. „Vahetasime omavahel tekstid ära ja lugesime üksteise lugusid,“ selgitas ta. Lugemist jagus nii kooli kui koju.

„Käisime kooli muusikasaalis harjutamas, et kuulda, kuidas meie hääl kõlab ja kui kaugele kostab,“ rääkis Annamai lugemiseks valmistumisest. Annamai luges ette lõigu Jaan Rannapi raamatust „Maari suvi“. See on ka tüdruku lemmikraamat. Teda paelub raamatu lihtne ja kõlav eesti keel. Annamai hinnangul on raamat kergesti loetav, mõnus ning ladusa jutuga. Tüdrukute kinnitusel tuleb raamatuid lugeda, sest mida rohkem loed, seda rohkem saad teada. „Raamatute lugemine toob vaheldust ka nutimaailma – lugemine on hea,“ märkis Annamai. Sobiva kirjanduse valimisel olid abiks Torma raamatukogu direktor Nele Tõnissoo ning juhendajana klassiõpetaja ja 4. klassi juhataja Heidi Tark.

Jõgevamaa ettelugemise eelvooru korraldava Põltsamaa raamatukogu ning Jõgeva linnaraamatukogu. Sel aastal tehti koostööd Jõgeva põhikooliga, nende kunstiklass pakkus lugejatele meeldivat keskkonda. Jõgevamaa eelvooru žüriisse kuulusid Marika Järvet, Marge Tasur ja Ivar Vinkmann. 

Alates 1994. aastast tähistab Eesti Lastekirjanduse Keskus igal aastal 20. oktoobril Eestis ettelugemise päeva ja traditsiooniliselt toimub sel puhul üle-eestiline 4. klasside ettelugemise võistlus.

Tänavusel eesti keele aastal on lugemisel kesksel kohal ilusas eesti keeles kirja pandud lood. Tallinnas hindavad lugemist kirjanik Sulev Oll, Jane Meresmaa-Roos lastemuuseumist Miiamilla ja Triin Soone Eesti Lastekirjanduse Keskusest. Ettelugemise võistluse vaheajal korraldab erinevaid sõnamänge improteatri näitleja ja festivali Tilt korraldaja Rahel Otsa. Pärast ettelugemist ootab tublisid lugejaid Eesti ajaloomuuseum, kus saab nii mõndagi teada Suurgildi hoone ja keskaegsete kaupmeeste kohta.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus