Aasta ja üks päev pärast Jõgevamaa liikumisharrastuse ja tervisespordi kokkuleppele allkirjastamist kogunesid koostööleppepartnerid taas Pala võimlasse, et rääkida esimese tegevusaasta tulemustest.
Maavalitsuse algatusel mullu 11. mail Palal sõlmitud kokkuleppe viieks aastaks seatud eesmärgid on maakonna elanike sportlike harrastuste aktiviseerimine, uute sportimisvõimaluste loomine, huvitatuse tõstmine spordiharrastuste vastu, uute terviseradade ehitamine ja olemasolevate korrastamine ning tervisekeskuste arendamine.
Lepingus võtsid endale kohustused Eesti Olümpiakomitee, Jõgeva Maavalitsus, Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, Jõgevamaa Spordiliit Kalju, Kultuuriministeerium, Keskkonnaministeerium, Eesti Maaspordi Liit Jõud, Eesti Koolispordi Liit, Eesti Spordileht ning Põltsamaa Ettevõtjate Liit. Lepingu teksti saab lugeda Jõgeva maavalitsuse kodulehelt alajaotuse Maakond – Sport alt.
Maavanem Aivar Kokk andis ülevaate maakonna suurematest tervisespordiüritustest. Ta ütles, et märtsikuist uisumaratoni on nimetatud ka Jõgevamaa Nokiaks. Järgmise aasta 3. märtsil peetakse teine Kalevipoja Uisumaraton, kuhu on end juba kirja pannud Hollandi naistekoondis ja mitukümmend uisutajat Soomest Järvenpäält.
Kokk rääkis jalgrattalaenutusvõimalusest Põltsamaal ja Äksi motellis. Selle aasta jooksul peaks avatama rattalaenutuskohad ka Kuremaal ja Jõgeva linnas. Maavalitsuses aga ootab laenutajaid 100 paari käimiskeppe.
Lahendab muidki küsimusi
Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liikme Neinar Seli sõnul aitab tervisesport lahendada ühiskonnas muidki küsimusi, näiteks tekitada inimestes meie-tunnet. ?Samuti õpetab sport noori elama ausa mängu reeglite järgi,? lisas olümpiakomitee esindaja.
Olümpiakomitee toetab spordiliidu Kalju kaudu Jõgevamaa rahvaspordiüritusi.
Eesti Koolispordi Liidu peasekretär Madis Pettai tunnustas Pala kooli tugevad sportlikke traditsioone ning kiitis tervisespordiüritustest aktiivse osavõtu eest kõiki maakonna koole, kutsudes kõiki osalema üleriigilisel tervisepäeval ka sel sügisel 8. septembril.
?Koostöös Hasartmängumaksu Nõukogu ning kultuuriministeeriumi ning haridus- ja teadusministeeriumiga toetab koolispordiliit 102 000 krooniga Jõgevamaale koolidele kehalise kasvatuse tundide jaoks õppeinventari soetamist,? ütles Pettai.
Jõgevamaa spordiliidu Kalju president Toivo Ilves meenutas, et kuigi samalaadsed lepingud on tänaseks sõlmitud mitmetes maakondades, pärineb algne initsiatiiv Jõgevamaalt. Spordiliit tegi teatavaks ka kõige spordisõbralikumad omavalitsused: need on Põltsamaa linn, Jõgeva linn ja vald, Tabivere ja Pala vald.
Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu esimees Toivo Tõnson loetles viimasel aastal valminud ja valmimisjärgus olevad spordiobjekte. Maavanem lisas, et omavalitsuste tegelik rahaline panus inimeste tervislike eluviiside edendamisse on palju suurem kui lepingus kirjas.
Ants Reinumägi Põltsamaa Ettevõtjate Liidust tõi välja neli aspekti, kuidas ettevõtjad saavad kaasa aidata sporditegemisele: ?Ausa maksumaksmisega toetavad ettevõtjad sporti, samuti saab sportlasi sponsoreerida. Ettevõtja ülesanne on ka oma töötajatele sportimisvõimaluste loomine ning isikliku eeskuju näitamine.?
33 võrkpalliväljakut
Liikumisharrastuse kokkuleppe üheks väljenduseks on sel kevadel maavalitsuse initsiatiivil 33 võrkpalliväljaku rajamine Jõgevamaale. Projektirahast on ostetud kolme ja poole meetrised postid, võrk ja pall, kohaliku omavalitsuse või kooli või külaseltsi või spordiklubi tööks jäi väljaku ettevalmistamine.
Esimene võrkpalliplats avati Palal. Uusi võrguposte ei jõutud küll paigaldada, kuid see ei vähendanud avamat?i pingelisust. Lepingupartnerite esindajate võistkonna vastasteks olid spordiliit Kalju ja Pala võrkpallurid.
Kumbki pool sai ühe geimivõidu, äärmiselt põnevaks ja tasavägiseks kujunes ka lõppmäng, mille lepingupartnerid ühe punktiga võitsid.
Enne jaanipäeva avatakse võrkpallimat?idega maavalitsuse ja kohaliku võistkonna vahel Jõgevamaal veel 32 välisvõrkpalliväljakut.
ANDRES LOORAND,
Jõgeva maavalitsuse pressiesindaja