Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koda on jõudsalt arenenud

Möödunud reedel Jõgeva kultuurikeskuses peetud Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja viieteistkümnenda aastapäeva tähistamisel rõhutati ühenduse vajalikkust erivajadustega inimestele parema elukvaliteedi loomisel, tunnustati organisatsiooni tegusamaid liikmeid ja toetajaid ning kuulati nõuandeid mitmetelt spetsialistidelt.


Meeleolu loomiseks näidati suurel ekraanil fotosid organisatsiooni tänavu suvel Mustvees toimunud perepäevast. Seal kujunes hea koostöö Mustvee kultuurikeskuse juhi Laidi Zalekešinaga, kes kutsuti päevajuhiks ka Jõgevale.

Nõuandeid asjatundjatelt

Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev süütas tervitussõnavõtu sissejuhatuseks küünla, pidades silmas advendiaega ja tule valgustavat, soojendavat ning tervendavat mõju. Maavanem palus tõsta käed nendel, kellel on kodus puudega köetav ahi, pliit või kamin. Neid oli piisavalt palju. Pidades silmas lõppevat aastat kui Eesti rukki aastat, rääkis maavanem ka kodus küpsetatud rukkileivast ja rukkivihust kui kokkuhoidmise ja üksteisele toe pakkumise sümbolist.

Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Helika Sõber märkis oma pöördumises, et kokkusaamine on pühendatud nii organisatsiooni viieteistkümnendale aastapäevale kui ka rahvusvahelisele puuetega inimeste päevale, mis on 3. detsembril.

Traditsiooniliselt saab Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja kokkusaamistel kuulata nõuandeid mitme valdkonna asjatundjatelt. Eesti Töötukassa Jõgevamaa osakonna juhataja Liina Võsaste andis põhjaliku ülevaate tööhõivereformist, millega seotud muudatused hakkavad kehtima 2016. aasta jaanuarist.

Rohkesti toitumisalaseid nõuandeid jagas ja käibetõdesid kummutas aiandusteadlane ja psühholoog Toivo Niiberg, kes on tervislikust toitumisest kirjutanud mitmeid raamatuid.

Firma ITAK esindaja Aili Allik tutvustas fuajees asuvas infolauas ja ka saalis peetud ettekande käigus abivahendeid, mis  puuetega inimestel igapäevast toimetulemist kergendavad. Talve saabudes on eriti olulised jalutuskepile või saapatallale kinnitatud naelad, mis hoiavad ära libisemise jääl. Vannis või duši all libisemise vältimiseks on aga olemas spetsiaalsed matid.

Huvitavad õppereisid

“Viieteistkümne aasta vältel on Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koda kujunenud tugevaks ja mitmekülgsete funktsioonidega ühenduseks, kellel on oma liikmesorganisatsioonid. Liikmetele pakutakse nõuandeid mitmetes olukordades, võimalust avardada silmaringi, omavahel suhelda,” ütles organisatsiooni juhatuse esimees Luule Palmiste, kes kuni 2008. aastani oli ka koja tegevjuht.

“Luule on puuetega inimeste koja rajamiseks ja tugevdamiseks vastupidava vundamendi loonud. Ühenduse areng on olnud ikka väga jõuline,”kinnitas organisatsiooni asutajaliige ja toetaja, Jõgeva linnavolikogu aseesimees Mai Treial.

“Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koda on oma liikmetele ja nende lähedastele märkimisväärseks moraalseks toeks ja hingejõu andjaks,” ütles südamehaigete ühingusse kuuluv jõgevalane Helmi Nahkur.

“Puuetega inimeste koja tegevustes osalemine annab mulle võimaluse elada aktiivsemalt. Huvitavateks ja meeldejäävateks ettevõtmisteks on organisatsiooni eestvedamisel teoks saavad õppereisid,” lausus südamehaigete ühingu eestvedaja Ilme Lillental.

Rahvusvahelise puuetega inimeste päeva ja Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja 15. aastapäeva tähistamist toetas Kohaliku Omaalgatuse Programm. Kontserti organiseeris Pille Lille Muusikute Fond.

Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja juhatus tänas

*Anna Lagutina

*Daisy Utsar

*Merle Lints

*Elina Kabanen

*Mai Treial

*Meeri Ottenson

*Ilme Lillental

*Airi Kalm

*Kaire Kaasik

*Mai Narruskberg

*Madeann Alamets

*Aavo Aru

*Tiit Bergmann

*Urmas Orusalu

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus