Jõgevamaa põldudel käib kevadkülv

?Kui ilma peab, siis loodame paari nädalaga valmis saada,? arvas OÜ Härjanurme Mõis agronoom Matti Oja. Põllumajandusettevõtte tegevdirektor Mart Tooming lisas, et tööd käivad tänaseks juba neljandat nädalat. ?Me oleme alati püüdnud suhteliselt varakult põllule minna, sest sellisel paepealsel maal kaob vesi kiiresti käest ära,? selgitas Tooming.

Söödavarumine täies hoos

Oja sõnul on praegu põldudel käimas üldine maaharimine, väetamine ning kivikoristus. Eelmisel nädalal külvati veel varajast otra. ?Külvata on praegu 470 hektarit suvivilja, 103 hektarit rapsi ning 220 hektarit heintaimi,? rääkis agronoom. Mart Toominga kinnitusel on tänaseks pool viljast külvatud.

OÜ Härjanurme Mõis põhitegevusalaks on loomakasvatus, mistõttu mõeldakse praegu eriti rohtsete söötade varumisele. ?Silo peab jätkuma järgmise aasta augusti lõpuni,? selgitas tegevdirektor Tooming ning lisas, et silotüübilise söödaga on piimatoodang ühtlasem. Kokku on ettevõttel umbes 1500 hektarit haritavat maad ning katsetamisel on uus teravilja konserveerimise tehnoloogia.

AS Perevara loodab samuti töödega paari nädalaga valmis saada. ?Esimene mees läks meil põllule 17. aprillil,? rääkis Perevara taimekasvatusosakonna juhataja Vello Simmulmann. Ta lisas, et esimene põlluharimisring on tehtud ning varajane oder külvatud.

AS Perevara põllumaid hakkab katma enamasti suviteravili, kuid kasvatatakse ka lutserni, raiheina ning rapsi. Põhiline eesmärk on samuti loomasööda varumine ning silo tootmine.

Külviku taga tolmab

Ka Simmulmann nentis, et esimene põud on juba käes. ?Öised külmad ja kuivad ilmad on oma töö teinud,? rääkis ta ning lisas, et kuiva ilma mõju saagikusele on praegu raske hinnata. Teistsugune ei ole olukord ka Torma Põllumajandusühistu maadel. ?Külviku taga ikka tolmab aga oleme maaharimisega hullema ära hoidnud,? nentis Torma POÜ peaagronoom Koidula Liis.

Torma Põllumajandusosaühingu maadel on lisaks varajasele odrale külvatud ka kaer. ?Külvamisel on praegu suvinisu ja hiline oder,? ütles Liis. Ta lisas, et ettevõtte külvipind on sel kevadel ligi 15 protsendi võrra suurenenud ning kuiva ilma trotsides loodetakse teraviljakülv siiski l juba sel nädalal õpetada. Suvivilja külvatakse Tormas sel kevadel ligi 900 hektarile.

?Pärast seda jääb veel külvata raps ning kõige lõppu oleme jätnud rohumaade rajamise,? selgitas peaagronoom.

MARTTI KASS

blog comments powered by Disqus