Jõgevamaa osalusega käsitööprojekt jõudis konkursil finaali

 

RIINA MÄGI

Leader-programmist rahastatavate Põhja- ja Baltimaade rahvusvaheliste koostööprojektide konkursil on jõudnud 21 finalisti hulka ka üks Jõgevamaa Koostöökoja osalusel teoks saanud projekt. Handicrafti” nime kandev projekt aitas Eesti, Soome ja Läti käsitöötegijatel kasulikke kogemusi vahetada.

 

 

Rahvusvaheliste koostööprojektide konkurss on Põhjamaade ja Balti riikide maaeluvõrgustike ühisettevõtmine, milles osalevad Läti, Leedu, Poola, Rootsi, Soome, Taani ja Eesti. Konkursi peakorraldaja on Eesti maaeluvõrgustik. Konkursil saavad osaleda kõik Leader-programmist rahastatavad rahvusvahelised koostööprojektid, mille puhul vähemalt üks partneritest on eelpool nimetatud riikidest. Konkursi eesmärkideks on rõhutada rahvusvahelise koostöö olulisust Põhja- ja Baltimaade maaelu arengus, teavitada laiemat avalikkust huvitavatest tegevustest, mida koostöös on tehtud ja mida saaks tulevastes koostööprojektides edasi arendada, tunnustada aktiivseid tegevusgruppe ning innustada ka vähem aktiivseid uuel rahastusperioodil rahvusvahelist koostööd tegema.

Koostööprojektide konkursile kvalifitseerus 60 projekti. Nende hulgast valiti 6. juunil Roskildes 21 finalisti, kes jagunevad viide kategooriasse. Valiku tegemisel osalesid Eesti, Leedu, Läti, Rootsi, Soome ja Taani maaeluvõrgustike esindajad. Projekt “Handicraft“, milles on osalisteks Soome Karhuseutu tegevusgrupp, Läti tegevusgrupp Darišim paši! ja Jõgevamaa Koostöökoda, on üks neljast nominendist kategoorias “Kultuur”. Ülejäänud kategooriateks on “Noored”, “Kohalikud ressursid ja keskkond”, “Turism” ning “Kohaliku piirkonna areng”.

Tekkis uusi koostööideid

Projektiga “Handicraft” innustati koostööle inimesi, kel on küll käsitööoskused, ent puudub turustuskogemus. Kaheaastase projekti raames käisid Jõgevamaa, Kokemäe (Soome) ja Skrunda (Läti) käsitööhuvilised üksteisel mitmel korral külas. Näidati üksteisele oma loomingut ning omandati uusi teadmisi ja oskusi. Kokemäel Juustola käsitööseltsil külas olles disainiti näiteks T-särke, valmistati prosse ja õpiti doomino-stiilis kuduma, Skrundas uuriti seda, kuidas ühendada heegeldamist teiste käsitöötehnikatega, Põltsamaal prooviti aga erinevaid lapitöötehnikaid. Möödunud sügisesel projekti lõppkohtumisel korraldati ka kolme riigi käsitöömeistrite rõivaloomingut esitlev moeshow, millel viibisid peale Põltsamaa, Skrunda ja Kokemäe linnapea ka Eesti suursaadik Soomes Mart Tarmak ning Läti suursaadik Soomes Juris Bone.

“Tänu projektile “Handicraft” tugevnesid mitte ainult käsitööinimeste rahvusvahelised, vaid ka maakonnasisesed sidemed,” ütles Jõgevamaa Koostöökoja projektijuht Kaire Sardis. “Maakonna eri piirkondade käsitööga tegelevad inimesed tegelikult ei tundnudki üksteist varem. Projekti käigus tekkis neil aga üha uusi koostööideid ja nad said julgustust Leader-programmist ja muudest allikatest raha küsimiseks.”

Lisaks sellele said käsitööprojekti pinnal tekkinud sidemetest alguse Põltsamaa sõpruslinnade Kokemäe ja Skrunda vaheline koostöö, mis on jõudmas kahe linna vahelise lepingu sõlmimise faasi.

Käimas on rahvahääletus

6. septembrini käib internetikeskkonnas projektikonkursi rahva lemmiku valimine ehk People’s Choice Awards hääletus. Oma lemmiku poolt saab hääletada Maamajanduse Infokeskuse maaeluvõrgustiku konkursi leheküljel: www.maainfo.ee/index.php . Et tegemist on rahvusvahelise konkursiga, siis on hääletuskeskkond ingliskeelne. Kõik projektid on toodud tähestiku järjekorras ja igaüks saab hääletada ainult ühe projekti poolt.

Nii rahva lemmik kui ka viie kategooria võitjad tehakse teatavaks 26. septembril Tallinnas Lillepaviljonis toimuval galal. Samal päeval toimub Tallinna Ülikooli ruumides ka rahvusvahelise Leader-koostöö konverents.

Eestil on senini rahvusvaheliste projektide konkursil läinud väga hästi: oleme Soome ja Rootsi järel kolmandal kohal rahvusvaheliste Leader-koostööprojektide koguarvu poolest Läänemere piirkonnas. Konkursile esitatud projektidest on Eesti osaline 20 projektis. Neist jõudis finalistide hulka kaheksa projekti.

blog comments powered by Disqus