Jõgevamaa osales maailmakoristuspäeval

Maailmakoristuspäeval tuli Eestis loodust koristama 9500 inimest, kokku oli registreeritud 300 koristuspaika. Iga inimese kohta koguti keskmiselt 500 liitrit ehk viis sajaliitrist kotti jäätmeid. Jõgevamaal koristati Mustvees, Põltsamaal ja Palamusel.

Mustvees tegeleti Jõe tänava pikendusele ebaseaduslikult ladestatud prügi koristamisega. „Algul registreerunud neljale inimesele lisandus veel üheksa vabatahtlikku. Peaaegu kolme tunniga koguti kokku 2,5 tonni rämpsu, mis Torma prügilasse viidi. Valla töömeestele jäi veel šamoti- ja klaasihunnik ära viia. Seda paika on varem koristatud Teeme Ära kampaania raames, kuid aastaid tagasi. Transpordiga aitas Saare Vallavara,“ andis Mustvee maailmakoristuspäevast korraldajate nimel ülevaate Laidi Zalekešina.

Jõgeva valla keskkonnaspetsialist Taimi Eesmäe ei puutunud kokku sooviga kogutud prügi ära vedada. „Vanadele probleemsetele kohtadele tegime enne ringi peale. Meile võib ikka teada anda, kui kuhugi tekib midagi niisugust,“ rääkis ta. Nagu kuulda oli, võtsid Palamuse Lõviklubi liikmed, kes laadal heategevuslikku müüki läbi viisid, osa laadajärgsest koristusest Palamusel.

Põltsamaa vallas koristati Põltsamaa lossihoovi. Ka seal ei vajanud vabatahtlikud koristajad vallavanem Margus Möldri sõnul abi prügiveol. „Põltsamaa vallas on prügi kaardistamise käigus üles antud 14 punkti. Põltsamaa lossihoovi küll selles nimekirjas ei olnud. Päris täpsed kokkuvõtted tulevad ilmselt natuke hiljem,“ rääkis Põltsamaa teabespetsialist Taimi Rao.

„Muidugi oli väikseid tagasilööke ja alati võib öelda, et number oleks võinud olla suurem. Samas ütleb sisetunne, et tänase mõjusid hakkame nägema alles tulevaste aastate jooksul – need ei kooru kohe siin ja praegu. Ma tõesti arvan, et sellist tohutut positiivsuselainet, kus inimesed lihtsalt tulevad kokku, pidutsevad, korjavad prügi, on rõõmsad ja sõbralikud, pole varem maailmas sellises ulatuses olnud,” oli „Teeme Ära!“ juhatuse esimees Eva Truuverk tehtuga rahul.

Maailmakoristuspäev ehk World Cleanup Day toimus 15. septembril 2018. See on maailma ajaloo suurima kodanikualgatus, mis on Eestist alguse saanud. Eestlaste eestvedamisel hakkas ühel ja samal päeval maakera puhtamaks koristama üle 150 riigi.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus