Jõgevamaa on tugev poistelaulumaakond

Ülemöödunud laupäeval Jõhvi kontserdimajas toimunud VI Eesti Meestelaulu Seltsi poiste-solistide võistulaulmise lõppvoorust tuli Jõgevamaale kaks auhinnakohta: Jõgeva Karikakra lasteaias käiv Oskar Säärits sai kuni seitsmeaastaste vanuserühmas esimese ning Põltsamaa Ühisgümnaasiumis õppiv Mattias Haamer 11-12-aastaste vanuserühmas kolmanda koha.

Üldse osales viies vanusegrupis 40 piirkondlike eelvoorude paremat lauljat. Jõgevamaalt pääses lõppvooru veel kolmaski solist, Tabivere Gümnaasiumi õpilane Artur Aunap, kes võistles 12-aastaste ja vanemate vanuserühmas. Auhinnalist kohta ta küll ei saanud, ent tublilt esines ometi.

„Arvatavasti võlub Oskar kõiki just oma muheda olemisega. Hea viisipidaja on ta muidugi ka kogu aeg olnud. Nii vara nagu Oskar – juba kaheselt – poisid tavaliselt laulma ei hakka,” ütles rikkaliku lasteaia muusikaõpetaja kogemusega Merike Siirak.

Lasteaia laulutunnis vaatab Oskar tema sõnul tihti hoopis ringi, justkui ei paneks tähelegi, mida tehakse. Kui aga lähemalt uurima hakata, selgub, et tal on laulusõnad ammu peas. Esinedes pole Oskar aga senini veel verest ära löönud. Isegi hiljutisel Jõgeva Gümnaasiumi tutiaktusel, kus juhtus väike apsakas fonogrammi käivitamisega, olevat Oskar ainult natuke muianud ja oma laulu kenasti ära laulnud.

Estoniasse esinema

Loodetavasti peab väikese laulja närv vastu ka 10. mail Estonia kontserdisaali laval: Eesti Meestelaulu Seltsi esindajad palusid Oskari nimelt esinema nende poolt korraldatavale emadepäevakontserdile.

„Mina pabistan Estonias esinemise pärast kindlasti rohkem kui Oskar,” naeris Merike Siirak. Oma õpilase edu üle on tal väga hea meel: sellistel hetkedel tunneb õpetajagi, et on midagi suurt ära teinud.

Nagu kõik esikoha võitnud, sai ka Oskar kingituseks jalgratta. Tõsi, sellega sõita saamiseks peab ta ehk veel natuke kasvama. Võitja juhendaja saab aga hea töö eest veeta nädalavahetuse taastusravikeskuses Estonia.

Mattias Haameri esineminegi läks tema juhendaja Meeli Nõmme sõnul hästi korda.

„Lõppvoorus oli tase ikka väga kõrge ja mida vanem vanuserühm, seda kõvem oli ka konkurents,” ütles Meeli Nõmme. „Sel konkursil poleks ka seitsmendaks-kaheksandaks jäämine häbiasi, kolmas koht on aga väga tubli tulemus.”

Mattias laulis lõppvoorus laulu „Kaabu täna väike näib”, mille juurde ka väike šõu käib.

„Zhüriile selline etteaste ilmekamaks muutmine tavaliselt meeldib. Tõsi, Mattiase vanuserühma võitja, Mikk Saarmann Tallinnast ei teinud mingit šõud, vaid vallutas zhürii lihtsalt oma ilusa hääle ja hea esitusega.”

Ei tee üle nurga

Hea meel oli Meeli Nõmmel nii Mattiase kui ka Oskari edu üle.

„Mõnikord kipume me end siin Jõgevamaal väikesteks ja viletsateks pidama, aga poistelaulu alal oleme me ikka päris kõvad tegijad,” ütles Meeli Nõmme. „Olnuks minu teha, oleksin ma ka Artur Aunapile kolmanda koha andnud: temagi laulis tegelikult väga hästi.”

Samas ei kavatsegi Meeli Nõmme igati auväärse ja kompetentse zhürii (sellesse kuulusid dirigendid Indrek Vijard ja Erki Pehk ning lauljad Siiri Sisask ja Alar Haak) otsuse õigsust kahtluse alla seada. Ka konkursi korralduse kohta jätkus tal vaid kiidusõnu.

„Meestelaulu selts ei tee selliseid asju kunagi üle nurga, vaid kõik mõeldakse kenasti läbi,” ütles Meeli Nõmme. „Ning vaatamata majanduslikult raskele ajale on auhinnad ikka niisama uhked kui varem. Võitjad said jalgrattad, teise koha omanikud mobiiltelefonid ja kolmanda koha omanikud MP3-mängijad. Minagi juhendajana sain kaks pääset Tallinna Linnateatri vabaõhulavastusele „Wargamäe Wabariik” ning olen nende üle väga õnnelik: mul oligi see tükk veel nägemata.”

Auhindadest tähtsam on Meeli Nõmme arvates aga see, et meestelaulu selts järjekindla konkursside korraldamisega poiste lauluindu ja õpetajate juhendamisindu üleval hoiab. Tüdrukutega, kelle hulgas viisipidajaid ja esineda tahtjaid rohkem, pole poistel ju alati lihtne konkureerida, seepärast tulebki neile isekeskis võistlemise võimalusi anda.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus