Jõgevamaa on suurel tantsupeol väärikalt esindatud

Tänavu suvel Tallinnas Kalevi staadionil toimuval XX tantsupeo „Minu arm” kunstilise toimkonna otsuse põhjal on kutse peole saanud 10 540 tantsijat ja võimlejat. Jõgevamaalt sai osalusõiguse 26 tantsu- või võimlemisrühma.


Tantsupeo idee autor ja pealavastaja Vaike Rajaste on peo kodulehel kirjutanud, et XX tantsupeo lugu viib nii tantsijad kui ka pealtvaatajad rändama mööda Eestimaa maastikke. Lisaks imelistele mustritele ja tantsuhetkedele kannavad tantsud ka sõnumeid, mis võiksid panna inimesi rohkem mõtlema Eestimaa peale.

„See, et Jõgevamaa on suurel tantsupeol väärikalt ja mitmekülgselt esindatud, on rahvatantsijate, võimlejate ja nende juhendajate pühendumise, visa ning järjepideva töö tulemus. Head nõu on saadud liigijuhtidelt. Väga oluline osa on pereliikmete ja koostööpartnerite toetusel,” ütles XXVII laulu- ja XX tantsupeo „Minu arm” Jõgevamaa kuraator Pille Tutt.

Nõudlik kava

Rahvatantsupedagoogi Virve Museri juhendavatest neljast rühmast kandideerisid tantsupeole ja teenisid sinna välja ka kutse Laiuse naisrühm Meie Mari, Laiuse-Sadala segarühm ning Paunvere Tootsid-Teeled.

„Meie Mari juhendan 1994. aastast. Esimest korda saime suurele peole 1999. aastal ja nüüd on viies kord nendega koos peole pääseda. Tootside-Teeledega on Tallinna tantsupeol esineda kolmas kord ja Laiuse-Sadala rühmaga teine kord. Viimane segarühm sai loodud siis, kui eelmise tantsupeo tarbeks moodustati uus rühmaliik algajatele segarühmadele,” rääkis Muser.

Repertuaar on tantsijate suhtes nõudlik. Kuna on juubeli tantsupidu, siis on valitud repertuaaris tantse erinevatest aegadest. Näiteks 1952. aastal Ullo Toomi loodud „Kolhoositants” ja 1960 Helju Mikkeli loodud „Kullaketrajad” ja „Süit saarte tantsudest”, mille 1966 seadnud ja lavastanud Helmi Tohvelmann ja Kristjan Torop.

Tänavuse peo jaoks on Ülle Feršel loonud tantsu „Päevaloits”, Maido Saar „Selle metsa taga” ja Vaike Rajaste „Tule, tantsime”.

„Need on tantsud, mida minu juhendatavad rühmad on selle peo tarbeks õppinud. On olnud väga huvitav neid ise õppida ja õpetada. Teatavasti oli kõigis rühmaliikides peole soovijaid palju. Hea meel, et meil õnnestus peole pääseda.

Peamise tagasiside said rühmad esimese eelproovi järel, millest selgus, kas areneme õiges suunas ja millele veel peab tähelepanu pöörama. Peole pääsemine on rühma ja juhendaja ühistöö ning usalduse vili. Järgmisel nädalavahetusel tutvustatakse suure peo lavastust ja jooniseid täpsemalt. Saadud juhised tuleb rühmadega läbi arutada ja proovida ‒ siis on peonädalal kergem,” andis Virve Muser ülevaate.

Meie Mari teeneka rahvatantsija Malle Aia sõnul algasid proovid suurele tantsupeole pääsemiseks juba 2017. aasta kevadest.

Peaproov Sadalas

„Naiste tantsu „Päevaloits” loomisel olime Ülle Feršelile abimaterjaliks. Suuremaks töötegemiseks läks ikka sügisel, siis kui tantsukirjeldused välja saadeti. Esimene ettetantsimine sujus leebemalt, vähem pabistamist. Märtsikuine ettetants oli juba tõsiselt närvesööv, enam parandusteks võimalust polnud, kas kõik või mitte midagi. Tuli see kõik ära,” ütles Malle Aia.

Ta nimetas seoses seekordse tantsupeoga huvitavaks tantsudesse pandavat emotsionaalsust, kus iga käe, jala, pea liigutus on kindla mõtte ja tunde edasi andmine ning muidugi tantsude koreograafia tehnilisus.

„Üldtantsupeo tarvis on vaja veel naisrühmadele kohandatud „Tuljak” selgeks õppida ja muidugi ettevalmistus 8. juuni maakonna tantsupeoks Sadalas, kus on vaja tantsida ka üldtantsupeo repertuaari. Ootame seda huviga,” rääkis Malle Aia.

Jõgevahe Pere naisrühma N1 liige Katrin Mikk märkis, et teda ajendas pärast teatud vaheaega rahvakultuurikollektiiviga suuresti ühinema soov pääseda suvisele tantsupeole. „Motivatsioon aitab koormusega toime tulla. Elan küll Tartumaal, kuid teen kõik selleks, et Jõgeva kultuurikeskusesse proovile jõuda.

Treeningutel on oluline keskenduda tantsule nii keha kui ka vaimuga. Mina lähen Tallinna tantsupeole kolmandat korda. Ja kõige huvitavam ongi see, kui algul tundub, et valitseb suur segadus, siis mida päev edasi, seda rohkem tekib organiseeritus ja suur avastus,” ütles Mikk.

Katrin Mikk kiitis N1 naisrühmade liigijuhti Agne Kurrikoff-Hermani, kes on tema sõnul hästi positiivne ja oskab alati enne proove liigsed pinged maha võtta.

„Jõgevahe Perel on ka väga võimekad juhendajad Marika Järvet ja Ave Anslan. Väga ilusad ja huvitavad on ka uued rahvatantsud,” lisas Katrin Mikk.

Põltsamaa valla rahvatantsurühmade juhendaja Karin Uusküla on tantsupeoks ettevalmistanud viis rühma. „Iseäranis on hea meel, et kutse peole sai Adavere naisrühm. Muidugi on rõõm peole viia ka Lustivere naisvõimlejad. Peoks valmistamisel oleme kohtunud kogenud ja abivalmis liigijuhtidega, kes igaüks omaette isikus. Näiteks noorte segarühmad C-liigijuht Maido Saar on meelde jäänud oma erilise loomingulisusega ja soovitusega tantsudest kogu hingest rõõmu tunda. Naisrühmad N2 liigijuht Erika Põlendik rõhutab aga, et iga tants on omaette lugu,” lausus Uusküla.

 

XX tantsupeol „Minu arm” osalejad Jõgeva maakonnast

JÕGEVA VALD

6.–8. klassi segarühmad

Jõgeva põhikooli 7. –8. klassi segarühm

Jõgeva põhikooli Kerged Kondid

Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumi 7. –8. klassi tantsurühm

Palamuse gümnaasiumi tantsurühm Peapööritajad

Naisrühm N1

Jõgevahe Pere naisrühm I

Jõgevahe Pere naisrühm II

Laiuse naisrahvatantsurühm Meie Mari

Naisrühm N2

Torma naisrühm

Palamuse naisrühm Sirtusuline

Neidude võimlemisrühm

Jõgevamaa gümnaasiumi neiud

Pererühm

Jõgeva põhikooli Marulised

Palamuse pererühm

Segarühm S2

Laiuse-Sadala segarühm

Segarühm S3

Jõgeva segarahvatantsurühm Kaaratsim

Paunvere Tootsid–Teeled

 

PÕLTSAMAA VALD

6.–8. klassi segarühmad

Lustivere põhikooli 7.–9. klassi segarühm Lustakad

Põltsamaa kultuurikeskuse 4.–6. klassi segarahvatantsurühm Murakad

Naisrühm N1

Põltsamaa kultuurikeskuse naisrühm Uhka

Naisrühm N2

Adavere naisrühm

Naiste võimlemisrühm

Lustivere külaseltsi naisvõimlejad

Noorte segarühm

Põltsamaa kultuurikeskuse C-segarahvatantsurühm Zipelgad

Pererühm

Pisisaare algkooli rahvatantsurühm Päikesed

Segarühm S3

Põltsamaa kultuurikeskuse segarahvatantsurühm Tulihänd

Segarühm S4

Lustivere segarahvatantsurühm Lustilised

Pajusi rahvamaja segarühm Kaljaan

Põltsamaa kultuurikeskuse segarahvatantsurühm Virmalised

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus