Vabariigi president Kersti Kaljulaid ning justiitsminister Raivo Aeg tunnustasid teisipäeval neljandat korda tublisid inimesi, kes on andnud olulise panuse vägivalla ennetusse.
Sel aastal sai auhinna kaheksa inimest, kellest mitmed on aidanud kaasa inimkaubanduse ja naistevastase vägivalla ennetamisele, samuti panustanud noorte teadlikkuse tõstmisele ja nende aitamisele. Jõgevamaalt sai tunnustuse sotsiaalkindlustusameti Jõgevamaa ohvriabi töötaja Rita Kaasik.
Justiitsminister Raivo Aegi sõnul on auhinna saajad suunanäitajad.
„Mitmed neist on panustanud vägivalla ennetamisele ja selle tõkestamisele juba rohkem kui 10 aastat. Nad on järjekindlalt läinud enda teed, isegi kui nende loodud teenused või teemapüstitused on olnud alguses kõrvaltvaatajatele võõrad. Näiteks inimkaubanduse ennetamise ja abistamise nõuandeliini on Eestis arendatud alates 2004. aastast. Algusaastatel tuli palju selgitada, et inimkaubandus on ka Eesti teema ning alguses tuli tegeleda palju muredega, mis olid seotud Eesti inimestega välismaisel tööturul, samas täna räägime välismaalaste muredest Eesti tööturul. Teenusepakkuja peab mõistma vägivallakuritegevuse trende ja kohandama teenuse sisu vastavalt,“ ütles Aeg.
Kokku esitati vägivallaennetuse auhinnale sel aastal 36 kandidaati, kellest komisjon valis välja kaheksa.
Tunnustus kuulub võrgustikule
Jõgevamaa ohvriabi töötaja Rita Kaasiku sõnul on vägivalla ära hoidmises väga oluline võrgustikutöö, millega Jõgevamaal on igati hästi hakkama saadud.
Värske laureaat sai tunnustamisest teada juuli lõpupäevadel. „Jään harva sõnatuks, aga see hetk oli just üks selliseid, kui mulle helistati ja anti eelinfo, et broneeriksin 18. augusti tänuürituse jaoks. Minus oli palju vastakaid tundeid ja küsimusi, et miks mina, teen oma igapäevast tööd ja nii hästi kui seda minu võimekus lubab.
Siinkohal tahan välja tuua, et tunnustus ei ole ainult mulle, vaid kogu Jõgevamaa abistajate võrgustikule. Selle nüansi tõi välja ka justiitsminister Raivo Aeg, et Jõgevamaal on toimiv võrgustikutöö. Siinkohal tahan tänada koostööpartnereid, keda on väga, väga palju. Te kõik olete minu jaoks väga olulised inimesed,“ ütles ta.
„Minuga sai üritusel olla ka osa minu perest, kellega nautisime päeva, sest ühtlasi oli 18. august meile abikaasaga ümmargune pulma-aastapäev. Päeva teise poole saimegi veeta koos terve perega,“ rõõmustas Rita Kaasik.
Riiklik teenus jõudsalt arenenud
Pidulikust sündmusest jäid talle eriti meelde Kristiina Luhti ja Kärt Anveldi tänukõned.
„Need puudutasid mind. Tundsin nende mõtetes äratundmisrõõmu, kasvõi tänutundega oma pere ja lähedaste poole pöördumine, sest ilma pere toetuseta oleks raske meie tööd hästi teha. Loomulikult suhtun austusega noorte inimeste Marianne Ubalehe ja Mikk Pärnitsa algatatud kampaaniasse „See pole okei“,“ lausus Rita Kaasik.
Tuleb poolele teele
vastu
Rita Kaasik on sotsiaalkindlustusametis ohvriabitöötajana töötanud üle seitsme aasta. „Selle aja jooksul on meie riiklik teenus arenenud jõudsalt, ohvriabiseadusesse on tehtud muudatusi ja loodame, et tehakse veelgi. Inimesed on julgemalt pöörduma hakanud, ühiskonda haritakse ohvrit mitte süüdistama ja abiandjate ring muutub järjest suuremaks. Eks vahel tunneme meiegi Jõgevamaal ennast jõuetuna, sest paljusid teenuseid on võimalik saada ja kasutada vaid suuremates linnades. Aga kui seljad koostööpartneritega kokku panna, saame hajaasustuspiirkonnaski tagada ohvritele turvalisuse ja hoituse.“
„Vägivallaennetuses pean oluliseks pidevat julgustamist ja ohvri abistamisel süsteemsust, et vältida dubleerimist ja taasohvristamist. Mulle ei meeldi olla kabinetiinimene, mina olen ikka inimeste jaoks ja pean tulema poolele teele vastu. Võimalusel käin inimestega kohtumas ka Põltsamaal ja Mustvees. Mul on toredad töökaaslased sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste osakonnas, lõuna piirkonna ohvriabitöötajatega oleme eriti lähedased ja vajadusel võin alati helistada ja abi küsida nii läänest, idast kui põhjast ning kriisiabitelefoni inimesed on lausa ööpäev ringi olemas. Mulle meeldivad inimesed ja nendega suhtlemine, vahel lippan sotsiaalkindlustusameti Jõgeva klienditeenindusse ja tuju on jälle hea, nad on nii omad! Alati valmis abistama ja ka abivajajat märkama,“ märkis Kaasik.
Rita Kaasik on võimsa koostöötahtega kohaliku piirkonna võrgustiku haldur. Ta ei tunne terminit „ei saa“, kuid väga hästi terminit „ikka saab“.
Rita töötab Jõgeva maakonnas ohvriabi töötajana, kuid tema kriisiajal arvutiekraanil ja telefoni otsas tavapärasest tööajast pikemale veninud töötunnid ei ole erandiks. Rita on alati valmis omast vabast ajast ja tahtest kodust välja tulema ning aitama abivajajat omapoolse jõu ja nõuga. Rita harib pidevalt noori, käib lastelaagrites rääkimas vägivallast, et anda noortele edasi teave ja oskused, kuidas vägivallaolukordi ära tunda, neis toime tulla ning abi leida.
Noored, keda Rita on aidanud, saavad parema tuleviku. Nagu ka teised abivajajad Jõgevamaal.
Allikas: kriminaalpoliitika.ee
JAAN LUKAS