Jõgevamaa noortel algas malevanädal

Eilsest kuni pühapäevani kogunevad noored nii Kuremaal, Palamusel kui ka Jõgeval, et veeta üks äge ja töökas malevanädal.


Kui Vooremaa ajakirjanik ja fotograaf esmaspäeva hommikul Valmecosse jõudsid, olid Jõgeva malevanoored juba tööle asunud. Puidufirma tagumisest otsast võiski pärast pikka otsimist leida kaks redeliga noort, kes usinalt seina värvisid. Kaugemal paistsid Marju Saviauk ja Kertu Säinas, kes kümmet Valmeco värskemat töötajat nõu ja jõuga abistasid.

Enne töö, siis lõbu

„Siin värvitakse seina, kaugemal võtavad kaks noort maha värsket võsa ja taga on kuus noort, kes sorteerivad saepuruhunnikust välja kilet, plastikut ja metallitükke ning valmistavad platsi ette päikeseenergiajaama jaoks,“ selgitas Saviauk.

Mõlemad rühmavanemad olid noorte suhtes optimistlikult meelestatud. „See, kes on varem tööd teinud, tahab hoolega teha, kellel tööharjumust ei ole, vajab rohkem harjumist ja juhendamist,“ selgitas Saviauk. Kertu Säinas lisas, et usinad värvijad on nii iseteadlikud ja saavad tööga kenasti hakkama. Seda kinnitab ilmekalt ka seik, kus üks noortest ise redelit vajalikku kohta tõstis, sealjuures kõrvalist abi vajamata.

Hommikune tööjaotus sai selle järgi paika, kes end milleski hästi ja kindlalt tunneb. Nädala lõpus ootab kõiki väljasõit Voore puhkemajja teiste rühmadega tutvuma, kus Rajaleidja karjäärinõustajad aitavad noortel karjäärivalikutes selgusele jõuda.

Mõlemad rühmajuhid olid ka Valmeco suhtes väga positiivsed. „Valmeco ja Raul Taul on meid siin innukalt vastu võtnud ja otsinud noortele jõukohased tööülesanded. Raul Taul on väga motiveeriv, sest ta ise on nii hakkamist täis ja see mõjub kindlasti ka noortele hästi,“ kiitsid juhendajad.

Oluline osa töövestlusel

Malevas osalemine on noorte seas endiselt populaarne. Seda tõestab fakt, et ühele kohale oli kaks soovijat.

„Protsess on olnud selline nagu päris tööle kandideerimisel. Noored pidid esitama CV ja koos Rajaleidja meeskonnaga vaatasime need läbi. Kõik noored käisid töövestlusel, mille alusel valisime omale töölised välja. Selle eesmärk oligi aimu saada, kuidas päriselt tööle kandideerimine käib. Nii ei teki tulevikus tõrget, vaid taustateadmine on juba olemas,“ selgitas Saviauk, kes lisas, et noored pole intervjuul varmad oma tugevustest rääkima. Mõnikord ei tea noor ka, kas kõik, mida ta teinud on, päris töö alla läheb.

„Kõik muruniitmised ja rohimised on töökogemused ja need võib julgelt välja tuua,“ julgustas Saviauk.

Veidi edasi minnes jõudsimegi peagi valmiva päikeseenergia jaama juurde, kus praegu laiub veel suur saepuruhunnik, mille ümber askeldasid usinad neoonvärvides töösipelgad.

Nagu usinad töösipelgad

Püüdsime kinni rõõmsad tüdrukud Getteri ja Lotta-Liselli, kelle hinnangul on töö hästi sujunud. „Malevas olen esimest korda, tore on teistega koos olla. Hommikul kordasime tööohutuse ja selle, mida siin tegema hakkame, üle,“ selgitas Getter. Ka Lotta-Lisell leidis, et suvel töötamine on pigem vajalik kogemus, sest siis ei hakka kodus igav.

Ühel hetkel kostis kaugemalt rõõmsat häält ning ilmus Valmeco särtsakas juhataja Raul Taul, kelle sõnul tuleb usinatel neoonsipelgatel töö hästi välja.

„Osa on juba ära tehtud, peangi neile uut tööd otsima,“ kiitis Taul, kes meenutas positiivselt ka oma malevaaegu. „Nalja sai ikka palju, oli talv läbi meenutamist,“ muigab Taul, kes pani ka Valmecos töötavatele noortele südamele, et nad kohe pärast tööpäeva koju ei kiirustaks. „Saage pärast tööd kokku ja tehke nalja. Mõelge töö ajal välja, mida teha, sest seltsielu peab ka käima,“ sõnas Taul.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus