Jõgevamaa noored leiavad eriolukorras tegevust

Eelmisel nädalal uuris Põltsamaa valla noorsootöötaja Annika Kallasmaa noortelt ja teenusepakkujatelt, kuidas nad eriolukorras hakkama saavad. „Huvikoolide töö on kolinud veebi, nii muusika- kui ka kunstikool on läinud e-õppele. Spordihuvilised lapsed suhtlevad oma juhendajate ja treeneritega veebi vahendusel. Ka tantsujuhid on hakanud distantsilt tegutsema. Noortekeskused toimetavad Facebookis ja Instagramis. Noorte Tugila nõustab ka neti teel,“ rääkis Kallasmaa.


Põltsamaa noortevolikogu on esitanud väljakutse „Kodu ja karantiin“ ning Jõgeva ringkonna kodutütred on kutsunud õppima morset ja matkamist. „Muidugi võtab õppetöö ikkagi suure osa noorte ajast. Aga on ka seltskondi, kes kipuvad kuhugi kogunema ja kellega peab tegelema politsei,“ rääkis Põltsamaa valla noorsootöö spetsialist.
Seevastu Jõgeva valla noortekeskused toimetavad sotsiaalmeedia kaudu. „Paljud meie noored on aga nooremad kui enamike keskkondade tingimused lubavad, seega sõltub nende osalemine sellest, kas neil on kontod või mitte. Mitu noortekeskust jätkab huvitegevusega – meisterdamis- ja muude loovusringidega. Nii nagu selle noortekeskuse juures tavaks, ainult et distantsilt,“ rääkis Jõgeva valla noortekeskuse juht Kristin Parbo.
Mustvee valla noorsootöö on jäänud pausile. „Oleme noorte jaoks olemas nii telefoni- kui ka netisuhtluseks,“ ütles Mustvee valla noortekeskuse juhataja Laidi Grauen.
Mustvee valla noored tegelevad asjadega, mida saab interneti kaudu teha. „Mustvee noored teevad aruannet lõppenud projekti kohta. Raja noored valmistavad ette projekti Varaait vol. 16, et saada vahendeid kunstiringi tegemiseks, ka Lohusuu omad kirjutavad projekti,“ rääkis Grauen. „Aga Voorel toimivad veebi teel jahinduse huviring ja saviring. Kuna noortekeskuste majad on praegu tühjad, oleme saanud mõnel määral ruume kohendada,“ lisas ta.
Mustvee noorsootöötajad tegelevad eneseharimisega. Kolm neist tegid läbi laagrikasvataja kursuse. Jaana Sepper, kelle eestvõttel alustas märtsis Jõgeva aleviku noortekeskuses loovuse ja looduse ring, on leidnud mooduse seda ka eriolukorras jätkata. Lapsed on saanud endale meisterdamiseks vajaliku kätte ning ehitanud pesakaste, külvanud maitsetaimi, meisterdanud unenäopüüdjat ja teinud kodus küpsisepalle. Et paljud osalised on nooremad kui sotsiaalmeedia piirid lubavad, on lapsevanemad olnud vahendajateks ja pärast ka noortekeskusega kodus meisterdamisest pilte jaganud.
„Looduse ja loovuse ringi kavandades arvestasin Jõgeva aleviku ümbruse kauni looduse võimalustega. Sellisel moel, kuidas kavandasin, ringi teha ei õnnestunud, aga päris katki ei tahtnud asja jätta,“ ütles Jaana Sepper.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus