Jõgevamaa muuseumid käivitasid külastusmängu

Eilsest käivitus muuseumiaastale pühendatud külastusmäng “Jõgeva maakonna EHE”, mis kestab 30. septembrini ja milles osaleb 20 muuseumi ja muuseumituba.

„Külastusmängu idee saime Võrumaalt, kus mõni aasta tagasi sellist mängu korraldati. Eriti hästi sobib selline ettevõtmine meie meelest muuseumiaastasse,“ ütles Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmann möödunud neljapäeval maakonna turismiinfokeskuses mängu esitledes. „Osa muuseume on meil sellised, mida inimesed hästi teavad, mäng innustab aga külastama ka neid, mida vähem tuntakse.“

Selleks, et mängu lülituda, tuleb kõigepealt hankida mängu pass. Neid saab nii maavalitsuse hoones asuvast maakonna turismiinfokeskusest kui ka kõigist mängus osalevatest muuseumidest. Esitlusüritusel saidki muuseumide esindajad kätte Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupi toetusel valminud ja alles trükisoojad passid ning templid, millega passe märgistada. Igal templil on muuseumi nimi ja muuseumiaasta märk.

Külastusmängu passilt leiab mängija maakonna kaardi, millele märgitud muuseumide asukohad, ning muuseumide kontaktandmed, sealhulgas kontakttelefonid.

„Paljudel väiksematel muuseumidel kindlaid lahtiolekuaegu pole, vaid külastuse suhtes tuleb muuseumitöötajaga telefonitsi kokku leppida,“ ütles Arne Tegelmann.

Harib publikut

Tasuta külastuse õigust ega soodushinnaga piletit tema sõnul külastusmängus osalejatele siiski ette nähtud pole. Küll aga saavad kõik, kes jõudnud nelja kuu jooksul passi vähemalt seitsme erineva muuseumi templid koguda, osaleda hooaja lõppedes auhindade loosimisel. Loosimisel osalemiseks tuleb passi templitega poolele kirjutada oma kontaktandmed ning jätta see viimati külastatud muuseumi või saata postiga Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi. Passi teise, kaardiga poole võib jätta endale: see sisaldab infot, mida edaspidigi tarvis võib minna.

„Auhindu panevad välja muuseumid ise, aga hangime neid ka mujalt,“ ütles Arne Tegelmann. „Loosimise teeme oktoobris ja kutsume siis auhinnasaajad ka kokku.“

Millise hinnangu laiem publik külastusmängule annab, selgub suve jooksul, muuseumirahvas leidis aga, et tegemist on tänuväärt ettevõtmisega.

„Usume, et mäng toob Kalevipoja muuseumi tavapärasele 1500 külastajale tänavu suvel omajagu lisa,“ ütlesid Saare vallas tegutseva Sihtasutuse Kalevipoja Koda juhataja ja projektijuht Hannes Soosaar ja Urpo Reinthal.

Hiljuti Pajusis Paalakalda vanavaraaida avanud Lembit Paal lisas, et külastusmäng on hea ka publiku harimise mõttes: inimene, kes muuseumide kollektsioonidega lähemat tutvust teeb, ei kipu kultuuri-, aja- või koduloo seisukohalt väärtuslikke asju minema viskama, nagu pahatihti tehakse.

Paberist vanad majad

Peale külastusmängu oli Palamuse muuseumi direktoril võimalus esitleda värskelt trükist tulnud käsitöölehti, mille abil saab valmistada Palamuse ajalooliste hoonete makette. Hooneid, mida meisterdada saab, on ühtekokku kümme. Osa neist on muuseumi kompleksi kuuluvad hooned, osa mujal alevikus asuvad ajaloolised hooned. Viimastele pühendatud töölehti lasti trükkida ainult 150 komplekti jagu, muuseumi hoonetele pühendatud töölehti aga tunduvalt rohkem, sest lisaks komplektidesse panekule hakatakse neid kasutama muuseumi poolt õpilastele pakutavas programmis „Kihelkonnakooli aegne hoonestus Palamusel“: kõigepealt saavad lapsed giidi saatel alevikus liikudes ülevaate päris hoonetest ja siis meisterdavad klassitoas makette.

Aive Kalmuse kujundatud meisterdamislehed valmisid Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali ja Jõgeva maakonna ekspertgrupi toetusel. Kõnealune projekt on pühendatud Palamuse esmamainimise 775. aastapäevale.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus