Jõgevamaa mehed võitsid abipolitseinike kutsevõistlused

Maikuu esimesel nädalavahetusel toimusid Jõgevamaal Kaitseliidu Kirna väljaõppekeskuses Lõuna prefektuuri abipolitseinike üksuse esimesed kutsemeisterlikkuse võistlused. Osalenud kümnest meeskonnast osutus parimaks Jõgeva esindus koosseisus Enno Ottis ja Villu Valliste.

Kuut Lõuna-Eesti maakonda esindavatel meeskondadel tuli kahe võistluspäeva jooksul võrrelda oma võimeid viiel alal: seadusandluse tundmises, kombineeritud spordivõistlusel, jalgratta vigursõidus, laskmises ning taktikas ja patrullkaasuse lahendamises.

Kõige paremini läks meie meestel laskmine. Pole ka ime, et nad sel alal tugevad on: Villu Valliste on olnud kaheksa aastat ohvitserina kaitseväe tegevteenistuses, Enno Ottisel on aga 35 aastat jahimehestaaži. Lisaks sellele on mõlemad mehed tublid kaitseliitlased: Vallistest sai hiljuti Kaitseliidu Jõgeva malevkonna pealik, Ottis juhib Põltsamaa üksikkompaniid.

Kombineeritud spordivõistlusel läks meie meestel samuti hästi. Võit läks neil käest vaid ühe poldi tõttu, mis auto rattavahetusel õigesse kohta tagasi ei tahtnud minna. Taktikaülesande lahendamisel jäädi aga kolmandat-neljandat kohta jagama.

“Taktikaülesande käigus tuli abipolitseinikel tegutseda reaalset tegelikkust matkivas situatsioonis: neile tuli väljakutse pargist, kus oli kaks joodikut, kellest üks oli eluohtlikus seisundis,” ütles Jõgeva politseijaoskonna patrullteenistuse vanem ja abipolitseinike Jõgevamaa rühma juht Gaido Padrik. “Villu tegutses selles olukorras just nii, nagu vaja: asetas kriitilises seisundis mehe õigesse asendisse ja kutsus kiirabi ning siis tegelesid Villu ja Enno juba rahulikult edasi teise mehega.”

Kogemused maksavad

Kõige kehvemini läks meie maakonna esindusel jalgratta vigursõit.

“Vigursõidurada oli üsna raske tehtud: tuli sõita üle kitsa laua, üle euroaluste jne. Kui jala vahepeal maha panid, said kohe miinuspunkte. Ning paremusjärjestuse määras eelkõige raja läbimise aeg,” sõnas Villu Valliste. “Aga olgem ausad, kümmekonna viimase aasta jooksul pole ju rattasõitu harjutatud ka: kõik käigud saavad ju ikka autoga tehtud.”

“Samas polnud tulemused meie vanuse kohta sugugi halvad. Mõni võistkond koosnes ju tunduvalt noorematest ja sportlikumatest meestest,” lisas Enno Ottis.

“Sellel võistlusel maksid siiski rohkem kogemused,” kinnitas Gaido Padrik. “Ja meie võistlejad on väga kogenud mehed.”

6. ja 7. juunil peetakse Pärnumaal Paikusel üleriigilisi abipolitseinike kutsemeisterlikkuse võistlusi. Lõuna prefektuuri esindavad seal prefektuurisisesel võistlusel esimese koha saanud Jõgeva ja teise koha saanud Võru võistkond.

“Üleriigilisteks võistlusteks spetsiaalselt valmistuma me ei hakka,” ütles Enno Ottis. “Kui, siis vaatame ehk üle mõned seaduseparagrahvid ja harjutame jalgrattasõitu.”

Villu Valliste lisas, et nende võistkonna eeliseks on rahulikkus ja stabiilsus.

“Ega üks alavõit veel terve võistluse võitu tähenda. Tuleb olla ühtviisi tugev kõigil aladel,” ütles Villu Valliste.

Küsimusele, mida kutsevõistlusel osalemine abipolitseinikule annab, vastas Enno Ottis, et kogemusi ning võimalust enda ja teiste vigadest õppida.

“Tore on ka teiste maakondade abipolitseinikega muresid ja rõõme jagada,” ütles Enno Ottis. “Paljud neist on ka põhitöökohal mu kolleegid ehk siis firma G4S turvamehed.”

“Kutsealavõistlusel on hea seltskond,” kiitis ka Villu Valliste. “Ning päris kasulik on end aeg-ajalt proovile panna.”

Loomulik asi

Enno Ottis ja Villu Valliste on mõlemad abipolitseinikuna tegutsenud 2001. aastast, esimese tööpiirkond on Põltsamaa, teisel Jõgeva.

Gaido Padriku sõnul on Enno Ottis ja Villu Valliste Jõgevamaa abipolitseinike hulgas erandlikud nähtused selle poolest, et nad on läbinud ka abipolitseinike teise astme koolituse ning omandanud iseseisva tegutsemise pädevuse. See tähendab, et nad võivad paaris patrullis olles juhtumeid iseseisvalt, ilma kutselise politseiniku juhendamiseta lahendada. Rohkem selliseid abipolitseinikke meie maakonnas pole.

“Valliste ja Ottis on ühed abipolitseinike Jõgeva formeeringu tegusamad mehed, kes on panustanud hulgaliselt oma vaba aega kodukoha turvalisusse. Müts maha selliste meeste ees!”

Enno Ottis sõnas, et tema jaoks on vabatahtliku töö tegemine loomulik asi. Ka Kaitseliit on ju vabatahtlik organisatsioon.

“Usun, et iga Eesti Vabariigi kodanik tahab, et tema kodukoht oleks turvaline ning et tänaval võiksid rahulikult kõndida nii koolist tulev laps kui ka  poekotiga vanamemm. Et politsei igale poole ei jõua, tuleb ka teistel inimestel turvalisusse oma panus anda,” ütles Enno Ottis. “Iga patrulliga tuleb tutvusi juurde. Eriti tore on, kui mõni mees, keda kunagi on tulnud korrale kutsuda, annab nüüd rõõmsalt terekäe. Mõned poisid, kes varem seadusega pahuksisse sattunud, olen ka Kaitseliidu Põltsamaa üksikkompanii noorliikmeteks värvanud. Kaitseliit pakub neile köitvat tegevust. Nii et poistel on silm peal ja nende vanemad väga rahul.”

“Mina tahan oma vabatahtliku tööga omaenda järeltulijatele isiklikku eeskuju anda,” lisas Villu Valliste. “Kaitseliitlasena õppusel või abipolitseinikuna patrullis viibides olen ka hoopis teises keskkonnas ja saan igapäevarutiinist välja. Põhiametilt olen ASi Valmeco tootmisjuht ning see töö on seotud üsna suure vastutusega. Patrullis ma ei mõtle põhitööga seotud asjadele. See on nagu ajule “restardi” tegemine.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus