Jõgevamaa laulupidu peetakse Põltsamaal

MTÜ Jõgevamaa Kultuurikoja korraldatud 2021. aastal toimuva Jõgevamaa laulupeo ideekonkursi võitis Põltsamaa kultuurikeskuse idee „Kui siit pilve piirilt alla vaatan“.


2021. aasta Jõgevamaa laulupidu peetakse Põltsamaa lossihoovis.
MTÜ Jõgevamaa Kultuurikoda juhatuse esimees Ainar Ojasaar märkis, et koda korraldas sel aastal neljandat korda maakonna peo ideekonkursi ja viimane oli neist neljast ideede poolest kõige rikkalikum.
„Laekus neli väga eripalgelist ideed. Seitseliikmelisse žüriisse oli kaasatud koorilauljate, puhkpilliorkestrite, rahvamuusikute, rahvatantsijate ja omavalitsuste esindajad. Igal žürii liikmel olid omad eelistused, kuid arutelu käigus kujunes välja üsna konsensuslik otsus.“
Ojasaare sõnul on tuleva aasta Jõgevamaa laulupidu pühendatud Karl August Hermanni 170. sünniaastapäevale.
„K. A. Hermanni laule teab iga laulupeol käinud inimene. Ta oli produktiivne helilooja: talle kuulub üle 300 helitöö. Suurema ja parema osa moodustavad koorilaulud. Koorilaule kirjutas K. A. Hermann kogu eluaja ning nende arv ulatub 200-ni. Lisaks koorilaulu kirjutamisele oli K.A. Hermann keeleteadlane. Tähtis lõik Hermanni keeletegevuses oli uute sõnade loomine ja terminivara kujundamine. On kokku loetud, et Hermann on teinud avalikult umbes 1200 uudissõna ettepanekut, millest on püsima jäänud umbes 140 sõna, kõige rohkem grammatika- ja muusikatermineid. Jõgevamaa laulupeoga „Kui siit pilvepiirilt alla vaatan!“ on soov kokku panna vana uuega, ja uus vanaga – vanad laulud ja lood, kuidas kõlavad tänapäeval? Kuidas seda näeb tänapäeva Hermann? Kuidas sünnivad uued lood? Uued sõnad? Uued teosed?“ rääkis Ojasaar.
Tuleva aasta laulupeo asukohaks on Põltsamaa lossihoov. Ojasaar märkis, et kõik konkursile esitatud ideed pakkusid toimumiskohaks erinevaid paiku: Laiuse mäge, Sadala laululava, Aruküla mäge ja Põltsamaa lossihoovi.
„Ettevalmistused 2021. aasta laulupeoks algavad kohe septembris, mil esmalt pannakse paika sündmuse toimumise kuupäev ja edastatakse maakonna kollektiividele peo repertuaar,“ lisas ta.
JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus