Jõgevamaa lapsed käivad vana aja koolihõngu “nuusutamas”

Jõgevamaa koolide esimeste klasside õpilased käivad sel nädalal taas Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumis vana aja koolitunde pidamas ning Elistveres sealse loomapargi asukatega tutvumas. Elamusterohket päeva jääb neile meenutama kingituseks saadud Jõgevamaa-teemaline lasteraamat.

<span lang=””>

Eilse, tänase ja homse päeva jooksul käib Palamusel vana aja koolitundi pidamas ühtekokku 304 last ehk 23 võrra rohkem kui möödunud aastal. Esimestena istusid esmaspäeval koolipinki 31 Jõgeva valla koolide esimeste klasside õpilast. Kõigepealt said nad tuttavaks maavanem Viktor Svjatõševi ja vallavanem Enn Kurega. Seejärel võttis juhtohjad üle kihelkonnakoolimuuseumi pedagoog Aili Kalavus.

Viimane aitas lastel märgata erinevusi tänapäeva ja vana aja kooliolude vahel. Erinevalt tänapäeva koolist, on Palamuse vanas kihelkonnakoolihoones olemas näiteks sahver, kus lapsed oma nädala toiduvarusid said hoida, sest koolis neile sooja sööki ei pakutud. Tänapäeva külmkapiajastu lapsed ei tea aga tihti enam sõna “sahver” tähendustki.

Uudisasjadeks olid lastele ka klassitoa laes rippuvad vanad petrooleumilambid, mis elektrieelsel ajal valgust andsid, harmoonium, millel musitseerimiseks tuli usinalt pedaale tallata, arvelaud, mis vanasti lihtsamaid arvutustehteid teha aitas, vanamoodsad neljakohalised koolipingid ning harilikud suled ja sulepead.

Hariliku sule ja sulepeaga kirjutasid lapsed endale välja ka muuseumi külastamist tõestava mälestustähe. Ehkki kirjutamine edenes visalt, sest sulg ei libisenud nii kergelt mööda paberit kui pastakas, arvasid lapsed, et nii võiks iga päev kirjutada. Maavanem arvas siiski, et vanemad laste arvamust ei jaga, sest pideva tindiga kirjutamise tagajärjel võivad mitte ainult laste käed, vaid ka riided tindiseks saada.

Lugemine juba selge

Viiest Jõgeva valla koolist oli kõige suurema, kümnelapselise esindusega väljas Siimusti lasteaed-algkool.

“Meie lapsed ootasid siiatulekut väga,” ütles kõnealuse kooli direktor Kaja Reiman. “Klassijuhataja Miina Lehtla rääkis neile enne, kuhu tullakse ja mida siin tehakse. Võtsime ka toidumoona kaasa, sest koos Elistvere loomapargi külastamisega läheb päev ju päris pikaks.”

Muuseumipedagoogi ärgitusel ette võetud lugemisharjutused olid tõestanud, et tänapäeval oskavad ka üksnes viis nädalat koolis käinud lapsed kenasti lugeda.

“Praegu oskavad lapsed kooli tulles, jah, kõik juba lugeda,” kinnitas Kaja Reiman. “Uus nukuteatriteemaline aabits, mis meie koolis juba teist aastat kasutusel, eeldabki lastelt head lugemisoskust, sest see sisaldab päris pikki liitsõnu. Sama lugu on matemaatika töövihikuga: selles sisalduvad loogikaülesanded eeldavad head tekstist arusaamist.”

Küllap proovivad vana aja koolitunnis käinud “hammast” ka pärast tundi kingituseks saadud raamatu “Jõks ja viis imelist päeva” kallal. Selle raamatu kirjutas Heiki Vilep nimelt ekstra Jõgevamaa laste tarvis ning ta tutvustab selles lastepärasel viisil meie maakonna vaatamisväärsusi ning maakonnaga seotud legende ja ajaloolisi isikuid. Ideid, missuguseid objekte ja isikuid raamatus käsitleda, pakkusid välja omavalitsused. Õpilaste joonistustega illustreeritud raamatu andsid kahasse välja Jõgeva maavalitsus ja Jõgevamaa Omavalitsuste Liit.

Jätkub ka tulevaks aastaks

“Lasksime raamatut trükkida 2000 eksemplari,” ütles Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev. “Umbes 700 raamatut kingime tänavustele ja tuleva-aastastele esimeste klasside õpilastele, ülejäänud jagame illustratsioonide autoritele ja nende juhendajatele, mitmesuguste konkursside parematele jne. Ka iga omavalitsus sai ühe paki raamatuid. Ülejärgmiseks aastaks tahame teha aga juba uue Jõgevamaa-teemalise lasteraamatu, mida esimeste klasside lastele kinkida.”

Muuseumis käivad esimeste klasside õpilased juba üheksandat sügist, kolmandat sügist viiakse nad pärast muuseumikülastust Elistvere loomaparki. Tänu parki haldava Riigimetsa Majandamise Keskuse vastutulelikkusele lastelt sel päeval piletiraha ei küsita. Transpordi eest muuseumi ja loomaparki tasuvad aga omavalitsused. Jõgevamaa laste meeldejäävat päeva toetavad ka AS Põltsamaa Felix ja maiustustetootja Kalev.

Maavanem Viktor Svjatõševi arvates pakuvad vana aja koolitund Palamusel ja loomapargi uudistamine Elistveres elamusi, mis aitavad Jõgevamaa lastes kodupaigatunnet süvendada. Sellist tunnet tulebki tema meelest juba maast-madalast sisse süstima hakata, siis saadab see inimest läbi kogu elu.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus