Jõgevamaa Koostöökoda käis külas Põltsamaa piirkonnas

Septembris jätkas Jõgevamaa Koostöökoda oma  tegevuspiirkonna sisest õppereisi. Seekord viis tee koostöökoja liikmeid Põltsamaa piirkonda.

iii

Hommikukohvi nautisime Põltsamaa roosiaias, kus imetlesime erinevaid roosisorte ja kuulasime nende saamislugusid. Lillede keel liigutab igaühe hinge ja roosiaias võiks terve päeva olla, kuid meid oodati Põltsamaa muuseumi. Astudes lossi müüride vahele, tunned, kuidas keskaeg seguneb tänapäevaga, kui üürike on olemine ja kui kõikvõimas on aeg. 

Korda tehtud Kamari järv rõõmustas

Põltsamaalt Kamari küla poole suundudes tegime peatuse Kamari järve ääres. Meie reisi eesmärk oli tutvuda oma maakonna projektide ja euroraha kasutamisega, siis oli esimeseks selleteemaliseks heaks näiteks Kamari järv.

Põltsamaa jõe paisutamisega on tekkinud võimalused nii ettevõtluse kui turismi arenemiseks selles piirkonnas. Samuti oli veekogu ääres näha õnnelikke harrastuskalureid.

Kamari külaseltsi tegemisi tutvustas meile Liia Lust. Kamari Haridusselts on korrastanud vana koolimaja mida nüüd kasutatakse küla üritusteks. Ruumide renoveerimiseks on raha saadud nii Euroopa Liidu fondidest kui ka kohaliku omavalitsuse eelarvest. Kuid kõige tähtsama panuse maja valmimisse on andnud külaseltsi inimesed ise. Kõigil, kellele Kamari külas oskusi ja tahtmist on olnud võimalus külamaja renoveerimisel kaasa aidata.

Paalakalda vanavaraait on tegelikult erakogu

Kamari jäi seljataha ja edasi külastasime Pajusi mõisa ja mõisa perenaist Aili Sooleppa. Lisaks Ailile oli meid mõisa juurde vastu võtma tulnud ka Pajusi vallavanem Reet Alev. Aili ja Reet tutvustasid maja ja majaga seotud projekte. Pajusi külaseltsi tegemistele sai kaasa elada vaadates pilte ja filmi.

Üks reisi eesmärk oli tutvuda ka maakonna muuseumidega ja osaleda muuseumide külastusmängus “Jõgevamaa ehe”, siis jätkasime teekonda muuseumides.

Pajusist leidsime Paalakalda vanavaraaida- Lembit Paali enda erakogu, mida lahkelt ka asjast huvitatutele näidatakse.

Vanavaraaidas saab tutvuda sajanditaguse eestlase igapäevaeluga, tööriistadega, mis kergendasid põllutöid ja kõige muu eluks vajalikuga. Lisaks sellele on aidas uhkeid vedruvankreid ja vanu teetähiseid. Seda lihtsalt peab ise nägema!

Paduvere talumuuseumis nägime vanade eestlaste tööriistu ja elamuid, samuti tutvusime erinevate teostatud projektide ja tulevikuplaanidega. 

Teeme koostööd

Ühest sihtkohast teisse sõites nägime juba ka valmis saanud Leader projekte. Nii olid teede ääres külade infoviidad ja Aidus korvpalliväljak. Reisil osalenud koostöökoja liikmed said omavahel vahetada kogemusi ja näha teiste ettevõtete ja mittetulundusühingute tegemisi.

Õppereisi edu pant peitubki selles, et ühised mõtted ja ideede arendamine võivad lõpuks välja viia veel suuremate teostumisteni, kui esialgselt plaanitud. Koostöökoja liikmed said teada nii mittetulundussektori, ettevõtete kui ka kohalike omavalitsuse tegemistest.

Jõgevamaa on väga kaunis ning huvitav koht ja seetõttu ei tohi see reis jääda koostöökojal viimaseks maakonna siseseks sõiduks. Aga järgmine suvi külastame teisi tegemisi ja teisi inimesi.

Esimese maakonna sisese õppereisi Peipsi ja Vooremaa piirkonda tegime augustis.

iii

AIVE TAMM

blog comments powered by Disqus