Jõgevamaa hooldekodud püsivad seni nakkuseta

Jõgevamaa hooldekodud, nagu kõik teisedki hooldusasutused Eestis, elavad eriolukorra juhiste järgi. Hooldekodud on külastusteks suletud ja pakke ei või praegu saata. Samuti ei või elanikud asutuse territooriumilt lahkuda ja keelatud on ka kohtumised õues. Lähedastega saab suhelda telefonitsi ning personal jälgib püüdlikult hügieenireegleid.


Kaareperes pansionaati pidava sotsiaalteenuste keskuse Iseseisev Elu juhataja Maire Koppel ütles, et Kaarepere töötajad ja elanikud on testitud. „Õnneks oleme negatiivsed,“ ohkas ta kergendatult. „Meie personal on väga kohusetundlik. Ka need, kes vahepeal puhkasid, tegid seda kaks nädalat kodus,“ lisas ta. Peamiseks mureks peab Koppel isikukaitsevahendite nappust.
„Maske ja desinfektsioonivahendeid on riik vähehaaval ikka juurde saatnud. Peamine on viirus majast eemal hoida,“ ütles Koppel.

Suur tähtsus tublil inimesel

Jõgeva sotsiaalkeskuses Elukaar ei ole kõiki elanikke testitud. „Seda on vaja siis, kui kellelgi on sümptomid,“ rääkis keskuse juhataja Heli Raevald. Need kliendid, kes on võimelised, suhtlevad lähedastega telefonitsi. Teiste kohta annavad teavet töötajad. „Isikukaitsevahendeid meil on. Personal on meil samuti olemas ja tubli, aga kui kellegagi midagi juhtub, siis hooldajate asenduse pärast on ikka mure,“ ütles juhataja.
Jõgeva haigla hooldusosakonna kohta rääkis haiglajuht Peep Põdder, et ka seal ei tohi lähedasi külastada ega pakke saata. „Oleme keelanud klientidel väljas käimise. Et hooldekodu on haiglaga samas majas, on praeguses olukorras ilmne eelis. Saame vähimagi kahtluse korral lasta arstil üle vaadata ja ka teste oleme paaril korral teinud. Need on olnud õnneks negatiivsed. Infektsioonitõrjesüsteem on meil ikkagi tasemel. Väga tähtis, et töötajad oleksid ka väljaspool tööaega ettevaatlikud ja peaksid reeglitest kinni,“ ütles Põdder.
Lustivere hooldekodu juhataja Hille Uus oli rahul, sest kõik on testitud ja negatiivsed. „Hoolealused saavad lähedastega suhelda telefonitsi ja selles põlvkonnas on ka neid, kes kirjutavad veel kirju. Olen oma töötajatega väga-väga rahul. Nüüd on eriti selge, kui suur tähtsus on tublidel inimestel ja sõprusel töökaaslaste vahel,“ rääkis Uus.
Ka Võisiku kodus on tehtud laustestimine. „Esmaspäeva lõunaks olid 143 proovist kinnitatud 105 kliendi ja 37 töötaja negatiivsed tulemused, ühe kliendi vastus on veel saabumata,“ kirjutas AS Hoolekandeteenuste avalike suhete juht Katrin Pärgmäe. Sihtasutuse 59 kodu 1800 kliendist ja 800 töötajast on koroonaviirusesse nakatumine diagnoositud vaid Saaremaa Sõmera Kodu kuuel kliendil ja kolmel töötajal.
„Ennetusmeetmed võib suures joones jagada kaheks – klientidele ja töötajatele. Klientidele on kõige olulisem külastuskeeld, liikumispiirang ja pidev käte pesemine. Kodudes on ka lihtsas keeles tegevusjuhis, plakatid ja piktogrammid, mis aitavad nõudmisi paremini mõista. Päeval oleme oma õuealal väljas vähemalt tund aega ja korraldame kaks aktiivset tegevust,” märkis Pärgmäe.

Korduvkasutatavad maskid

„Töötajad peavad tööle tulemiseks olema täiesti terved ning kandma ühekordseid kindaid ja korduvkasutatavaid maske. Maskid on igal inimesel isiklikud, nende pesu ja triikimisega tegeleb iga töötaja ise. Juhul kui üksuses avastatakse nakatumine, on hoolekandeteenuste kesklaos ja piirkondade vaheladudes vajalik varu ühekordseid maske, respiraatoreid, kaitseülikondasid, prille ja jalatsikatteid.
Suhtlemine lähedaste ja sõpradega telefoni teel ning veebipõhiselt on suurenenud, ka eestkostjad on rohkem klientide käekäigu vastu huvi tundnud,“ kirjutas Pärgmäe.
Põltsamaa Tervise juhataja Merle Mölder ütles, et hooldusosakond tegutseb vastavalt eriolukorra juhistele. „Laustestimist ei ole tehtud. Lähedastega suheldakse telefonitsi, kas üldtelefoni või isiklike telefonidega,“ ütles ta, oodates inimestelt igapäevaelus mõistlikumat suhtumist.
„Eakaid näeb endiselt väga sagedasti poes. Ei ole vaja iga päev käia, kui ise mitme päeva toitu ei jõua korraga tuua, võtke ühendust sotsiaaltöötajaga,“ pakkus Mölder.

Suhtlemine on kõige olulisem

Põltsamaa Kodu juhataja Lagle Kalberg ütles, et kuu aega eriolukorda hakkab juba klientide tunnetes ja pilgus muutusi näitama. „Peame vastu ja püüame viiruse majast eemal hoida,“ kinnitas Kalberg. „Meil on küll sotsiaalministeeriumi pakutud hingehoidja kontakt, aga Eesti inimene ei taha ju võõra inimesega rääkida. On hea meel, et see võimalus siiski on, tema ülestõusmispühade läkitusele, mille ette lugesime, saime positiivse tagasiside,“ lisas ta.
Avinurme sotsiaal- ja turvakeskus on laustestitud. „See on pinget maha võtnud. Mitte, et me nüüd kusagilt lõdvemaks laseks, aga rõõmsam on tööle tulla. Olemas on nii desovahendid kui ka maskid-kindad. Kliendid on väga hästi olukorraga kursis. Lubame hoolealustel oma territooriumil ringi käia, poodi ja mujale jalutama minna ei luba. Lähedastega saavad nad suhelda telefonitsi,” rääkis Anne Paas Avinurme sotsiaal- ja turvakeskusest.
Tema sõnul on nad väikese ja omaette hooldekoduna toime tulnud. „Küll aga tahaks teada, mis tingimustel ja millal avanevad võimalused hoolealuste liikumiseks. Meil on praegu kolm vaba kohta. Peame mõtlema, kuidas toimetada, et oma palk välja teenida,“ lisas Paas.
„Ka Kääpa hooldekodus nakatunuid teadaolevalt pole ning isikukaitsevahendite varud on samuti olemas,” ütles Mustvee valla sotsiaaltöö peaspetsialist Tiina Tuur.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus