Jõgevamaa EHE märgise saajad pakuvad kvaliteetseid turismiteenuseid

EASi turismiarenduskeskuse direktor Margus Sameli ja Eesti Maaturismi juhatuse esimees Raili Mengel andsid möödunud reedel rahvusvahelise turismimessi Tourest 2020 pealaval üle 34 EHE märgise tunnistust, neist 25 uutele teenustele. Kõige enam uusi märgiseid – üheksa – anti seekord Jõgevamaa ettevõtetele.


EHE märgis ehk ökoturismi kvaliteedimärgis Ehtne ja Huvitav Eesti on tunnustus, mida antakse maapiirkondades tegutsevate turismiettevõtete loodust ja/või kultuuripärandit väärtustavatele teenustele.
Jõgevamaa võib oma turismiettevõtjate üle uhke olla, sest just siia tuli kõige rohkem EHE kvaliteedimärgiseid. Palamuse muuseumile suisa neli ja Kalevipoja Kojale kaks.

Ehedus ja lugu koos

Näiteks Palamuse muuseumi programm „Päev täis Tootsi-aegset koolielamust“ annab tunde sellest, milline oli 19.–20. sajandi vahetusel kooliõpilase päev. Osalejad riietavad end 19. sajandi koolilapsele kohaselt, räägitakse koolikorrast ja tollastest käitumisreeglitest. Viietunnise koolipäeva jooksul saadakse aimu sellistest õppeainetest nagu usuõpetus, ilukiri, lugemine, rehkendamine, kodumaa teadus ja laulmine. Samuti õpetatakse traditsioonilisi käsitöövõtteid. Programmi saab tellida juunikuus ning see on mõeldud 2.–6. klassi lastele.
Kalevipoja Koja seiklusrada „Kalevipoja jälgedes“ asub Kalevipoja seikluspargis ja koosneb kümnest atraktsioonist, mida tuleb läbida meeskonnana. Iga harjutuse juurde kuulub lugu eeposest ja ülesannete lahendamise juhised. Paljud harjutused on tehtavad ainult sõprade toel, seega on vaja teha koostööd, aidata, toetada, õpetada, järele oodata ja ka juhtida.
Laiuse õlemuuseumi tuurile „Õlgedest eheteni“ ootab õlemuuseum huvilisi aasta ringi, et tutvustada muuseumi looja Aime Langi valmistatud õlest esemete püsinäitust ning teiste tublide tegijate valminud töid. Külastusprogrammi käigus saab ülevaate õlest, roost ja kasetohust valmistatud toodetest, mis on tehtud punumis-, põimis- ja intarsiatehnikas.
Kuremaa lossi giidituur „Ajaring“ tutvustab lossi rolle aegade vältel – tavapärasest mõisa peamajast läbi nõukogude aja kooli tänapäevase turismikeskuseni välja. See on omamoodi läbilõige eestlaste elust. Lisaks kultuuripärandile on ekskursiooni fookuses loodus – Kuremaa vanas mõisapargis elavad ju nahkhiired, kasvavad mitmesugused puuliigid jne. Ajaring hõlmab osa meie ajaloost ja kannab edasi sõnumit nii kultuuri kui ka looduse hoidmisest.

Uus võimalus kevadel

Ettevõtja jaoks näitab EHE märgis kvaliteeti ning Visit Estonia veebilehel kuvatakse märgise saanuid eelisjärjekorras. See aitab läbi mõelda kogu tegutsemise sisu. Mis on minu kui ettevõtja eesmärk? Siht, kuhu tahame jõuda? Põhimõtted? Keskkonnamõjud? Kuidas olla tegutsedes loodusest hooliv? Kes on klient, keda ootame ja kuidas pakkuda talle teenust parimal moel?
EHE märgise ettevõtted kasutavad näiteks ökomärgisega puhastus- ja pesuvahendeid, on põhjalikult läbi mõelnud oma prügimajanduse, väldivad ühekordseks kasutamiseks mõeldud plastnõusid ning on sõbralikud, lahked ja avatud oma teadmisi jagama.
Jõgevamaa arendus- ja ettevõtluskeskus tänab EHE projektijuhti Ly Siilakut, kes vastas turismiarendusjuhi kutsele ja tuli EHE märgist Jõgevamaale Pajusisse turismiettevõtjatele tutvustama.
Seminari korraldas Jõgevamaa arendus- ja ettevõtluskeskus projekti „Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks“ toel. Tänu Palamuse muuseumi, Kalevipoja Koja, Kuremaa lossi, Laiuse õlemuuseumi ja Juulamõisa jõupingutustele võidab terve Jõgevamaa turismipiirkond.
Järgmine taotlusvoor avaneb 1. märtsil. Kuna taotlemiseks peab teenust olema pakutud vähemalt üks aasta, ei saanud osa ettevõtjaid sel põhjusel veel EHE märgist taotleda. Näiteks on Peipsimaa muuseumil juba järgmiseks vooruks eeltaotlus valmis kirjutatud. Kevadel taotletud EHE märgised antakse pidulikult üle sügisesel turismikonverentsil.
Märgise väljaandmist koordineerib Eesti Maaturism EASi turismiarenduskeskuse toel. Aastatel 2015–2020 on EHE märgist välja antud 82 ettevõtte 128 teenusele.
Kutsun üles osalema ka kevadisel taotlusvoorul, sest Jõgevamaal on veel palju EHE kvaliteedimärgist väärivaid teenuseid. Võimalik, et edaspidi korraldame kultuuriteed tutvustava õppereisi eelisjärjekorras just selle märgise saanud ettevõtete juurde.
Vaata lisa kultuuritee.ee/ehe.

EVELI JÜRGENSON

EHE märgis anti 31. jaanuaril
järgmistele Jõgevamaa ettevõtete teenustele:

* Kalevipoja Koja jõuluprogramm „Siili jõulumaa“
* Kalevipoja Koja seiklusrada „Kalevipoja jälgedes“
* Palamuse muuseumi programm „Vana-aja koolitund“
* Palamuse muuseumi programm „Päev täis Tootsi-aegset
koolielamust“
* Palamuse muuseumi programm „Palamuse loodus- ja
kultuurilugu“
* Palamuse muuseumi programm „Koolitund teise talve lastele“
* Laiuse õlemuuseumi giidituur „Õlgedest eheteni“
* Kuremaa lossi giidituur „Ajaring“
* Juulamõisa kohapärimuskohviku toitlustusteenus

blog comments powered by Disqus