Jõgevamaa aasta külaks 2010 valiti Assikvere

Jõgevamaa külaseltse koondav katusorganisatsioon MTÜ Jõgevamaa Kodukandi Ühendus valis oma üldkoosolekul Jõgevamaa aasta küla 2010, milleks osutus Assikvere küla Pala vallast.

Ühenduse endise juhatuse esimehe Karina Kaarepere sõnul valivad kõik maakonnad oma parima küla välja ühel ja samal aastal ning järgmisel aastal selgitatakse vabariikliku kodukandi ühenduse poolt välja aasta küla kogu riigi ulatuses. Kaarepere sõnul kahjuks rohkem kandidaate Jõgevamaalt selle tiitli nominentideks ei esitatud.

Assikvere küla esitasid tunnustamiseks Pala vallavanem ning Pala valla kultuuritöötaja. Kaarepere sõnul ongi parim variant, kui aasta küla tiitlile esitavad kandidaadi kohalikud inimesed, kes tunnevad oma kodukandi inimesi ja külaelu kõige paremini. Kaarepere kinnitusel on Jõgevamaa külaseltsid tõeliselt tegusad ja aktiivsed olnud, sest väga asjalikult on ära kasutatud projektide abil saadud summad. Kõigele lisaks panevad külaseltside liikmed omalt poolt külaelu edendamisse suurel määral oma aega, energiat ja vahel ka raha, mistõttu nende kohta saab vaid kiitvaid hinnanguid anda. Assikvere külaelu eestvedaja, Halliku Haridusseltsi esimehe Mare Nõmme sõnul on nende külaselts õigusjärglaseks 1920. aastal loodud Halliku Haridusseltsile, millest ka külaseltsi nimi. Mare Nõmme lausus, et küla ja piirkonna väikesele rahvaarvule vaatamata on nad siiski päris aktiivsed. Eriti aktiivne on neil kultuurielu. Assikveres tegutseb nii näitering kui ka rahvatantsuring. Näiteringil on vedanud selles mõttes, et nad on leidnud endale juhendaja — Ülle Meose.  Aga tantsuringilgi läheb hästi, sest harjutatakse kogenud tantsujuhi Malle Weinrauchi käe all. Augustis peetakse Assikveres taasiseseisvumispäeva auks folklooripäeva. Paaril viimasel aastal on folklooripäeval lavastatud Kodavere murdelugusid. Tänavugi on Assikvere rahval samasugune plaan.

Mais peetaval talgupäeval on sealsel rahval plaanis korrastada seltsimaja ning ka bussijaama ümbrust. Nõmme sõnul on neil suviti külas palju lapsi, sest lisaks kohalikele elab siis siin ka palju vanavanemate juures koolivaheaega veetvaid noori. Lapsed tahavad kõiges kaasa lüüa ning see toob kodunt välja ka vanemad inimesed. Nõmm lausus, et nagu enamasti kõikjal maakohtades, kipub ka neil elanikkond vananema, kuid seda suuremat rõõmu tuntakse noortest.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus