Jõgevale tuleb vaimse tervise õe kabinet

Veel sel aastal luuakse Jõgeva valla sotsiaalosakonda Piiri tänava maja teisele korrusele vaimse tervise õe kabinet.


„Pärast ühinemist otsustasime Jõgevamaa tugikeskuse ja Jõgevamaa puuetega inimeste kojaga kirjutada ühe projekti Leaderi programmi, kus oli teemaks sotsiaalteenuste ja koostöö arendamine Jõgeva vallas,“ märkis Jõgeva valla sotsiaalosakonna juhataja Aime Meltsas teisipäevases infotunnis.

Kirjutatud projekt jõudis lõpp-punkti maikuus, kui moodustati töörühmad, mille üheks meeskonnajuhiks sai Siimusti lastekeskuse Metsatareke direktor Imbi Ivask. Tema idee oli luua Jõgeva valda vaimse tervise õe kabinet.

Siiani on Lõuna-Eestis samalaadsete kabinettide loomisega aktiivselt tegeletud. Nii käisid ka Jõgeva valla sotsiaalosakonna inimesed Elva perekodus uudistamas, kuidas teenus on käivitatud ja kuidas vastu võetud. „Saime sealt vaid indu juurde, sest nad ütlesid, et teevad suurepärast koostööd SA Tartu ülikooli kliinikumi laste ja noorukite psühhiaatria osakonna ja kohaliku omavalitsusega,“ rääkis Meltsas.

Esmaspäevasel istungil andis Jõgeva vallavalitsus heakskiidu koostöölepingu valla ja sihtasutuse vahel sõlmimiseks ja uute ruumide renoveerimiseks. Nii nagu sotsiaalosakond, asub tulevikus ka vaimse õe tervise kabinet Piiri tänava majas teisel korrusel. „Lähema aja jooksul renoveeritakse koridor ja kaks kabinetti. Esialgsed kokkulepped on sellised, et vaimse tervise õde hakkab meie vallal olemas olema novembri keskpaigast või lõpust, see sõltub remondi edenemisest,“ märkis Meltsas. Suureks koostööpartneriks saab SA Tartu ülikooli kliinikum, kes abistab tervishoiuküsimustes.

Tartu ülikooli kliinikumi laste ja noorukite vaimse tervise keskuse arst-õppejõud psühhiaatria erialal Reigo Reppo rääkis, et teenusel on vaimse tervise õe vastuvõtud, lisaks vajadusel konsulteeriv psühhiaater. „Eesmärk on see, et saaksime olulised teenused tuua noortele lähedale,“ ütles Reppo, lisades, et noored vajavad aina enam nõustamist ja regulaarset tuge.

Nõu saavad lapsed ja noored, keda vaevavad õpiraskused, depressiooniküsimused, ärevus-, aktiivsus- ning tähelepanuhäired, lisaks autistlikud häired.

Laste ja noorukite vaimse tervise keskuse vanemõde Kersti Treial rääkis, et esialgu hakkab vaimse tervise õde kohapeal käima korra nädalas, kuid suure nõudluse korral saab seda alati suurendada. „Vaimse tervise õde kaardistab patsiendi ja tema lähedaste olukorra ning selgitab pöördumise põhjuse. Ühtlasi teeb ta esimese hindamise, kas sekkuma peab kohe,“ rääkis Treial. Oluline on ka koostöö lapsevanemaga. „Hindame ka seda, kuidas vanema enda emotsionaalne ressurss on. Lisaks kaardistame ka võrgustiku, kes lapsel ja noorel olemas on, vajadusel alustame koostöö lastekaitse ja sotsiaaltöötajaga,“ selgitas Treial.

Infotunnil osalejad arutasid koostöövõimaluste üle ning leidsid ühiselt, et kabinet on meie vallas rohkem kui vajalik.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus