Jõgeval toimus puuetega inimeste koja teabe- ja tänupäev

Neljapäeval korraldas Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koda (JPIK) läheneva puuetega inimeste päeva tähistamiseks teabe- ja tänuürituse Jõgeva kultuurikeskuses.


Aastast 2000 tegutsev JPIK on mittetulundusühing, mis tegutseb sotsiaal-, haridus- ja kultuurivaldkonnas ning ühendab vaba tahte alusel puuetega inimeste ühinguid.

Koda koondab Jõgevamaa kutsehaigete, vaegkuuljate, südamehaigete, radikuliidi- ja reumahaigete ühingu, vaimupuuetega inimeste tugiühingu, diabeetikute seltsi, puuetega laste vanemate ühingu ning tugikeskuse. Koos oma ühendustega kuulub sellesse 545 inimest.

JPIK tegevjuht Anne Veiram ütles, et kojal on juba aastaid traditsiooniks olnud perepäev ja rahvusvaheline puuetega inimeste päeva tähistamine.

JPIK tegevjuht on ta selle aasta 18. märtsist. „Enne töötasin kaua aega Põltsamaa valla sotsiaalnõuniku ja sotsiaalosakonna juhatajana. Kogu see temaatika on seega tuttav, aga natuke teise nurga alt küll. Olen sotsiaaltööd ka õppinud,“ ütles Veiram.

Ligipääsetavus on keeruline

Teabepäeval „Uued teadmised ja oskused meie tarkuse laekasse“ esines Kutsehaigete Liidu tegevjuht Tiina Kink ettekandega „Kutsehaigused ja kahjuhüvitis“ ning rahvusvaheline koolitaja, massöör ja joogaõpetaja Toomas Õunap õpetas tehnikaid kehaliste pingete ning unetuse leevendamiseks. Sisuliselt oli tegemist lõbusa võimlemistunniga, mis tutvustas ka enesemassaaži tehnikaid.

„Ma ütleks, et siin on arenguruumi,“ ütles Anne Veiram vastuseks küsimusele, kuidas Jõgevamaa puuetega inimesed elavad. „Kui võtta terve maakond, siis tehakse päris palju. Ligipääsetavuse küsimus on ikka veel keeruline. Kasvõi tänavad, kõnniteeääred, trepiastmed ja sellised kohad. Ja see pole tegelikult ainult puuetega inimeste teema.

Aktiviseerimisetööd tehakse, aga kui võtta näiteks meie koja ruumid Jõgeval Ristiku tänaval kolmandal korrusel, pole see väga lihtne. Tegime eelmisel perepäeval küsitluse, millest selgus, et inimesed olid koja tegevusega rahul. Välja arvatud see, et ruumid ei ole ligipääsetavad. Meie liikumispuudega inimesed ütlevad sageli, et varsti nad enam ei jaksa meie juurde tulla. Kojas käiakse õigus- ja võlanõustamisel ning siis, kui on abivahendeid vaja.

Normaalne oleks, et neil oleks koja ruumidesse võimalikult lihtne pääseda,“ jagas Veiram JPIK suurimat muret.

Unistavad oma päevakeskusest

 „Loomulikult võiks Jõgeva maakonna puudega inimene olla veidike aktiivsem ja kodust välja tulla. Kui juba oleks, kuhu tulla! Oleme eakate ühendusega arutanud, et Jõgeval võiks olla päevakeskus eakatele ja puuetega inimestele. Jõgeva on üks vähestest maakonnakeskustest, kus niisugust pole.

Võiks olla koht, kuhu eakas või puudega inimene, kes käib Jõgeval kasvõi poes, on tal teises linnaosas kodu, või kasutab ühistransporti, saab tulla. Puhkab päevakeskuses jalga ja läheb edasi. Või saab sõbraga kokku. See on vajalik väärikaks eluks ja vananemiseks, tekitab tunde, et oled vajalik ja annab kogukonnale kõvasti tagasi,” rääkis Veiram.

Tema sõnul on puudeid igas eas inimestel, aga vajadused koos olemiseks ja ühiste murede jagamiseks samuti. Õlg õla kõrval tunnet vajavad kõik.

„Jõgeva haigla juures on küll teenusekeskne päevakeskus, kus saavad oma päeva veeta ja kasulikult sisustada inimesed, kes üksi kodus hakkama ei saa,“ lisas Veiram.

 

Tänukirja said:

Helgi Ani

Aavo Aru

Kaja Hansing

Erna-Elmagda Karu

Anneli Kaasik

Elina Kabanen

Sirje Kepp

Merle Lints

Anneli Musta

Mai Narruskberg

Urmas Orusalu

Mati Paabort

Igar Pae

Eve Pint

Rein Stroo

Mai Treial

Maive Tõkke

Daisi Utsar

Urmas Vasemägi

Kaljo Vask

Silvi Õun

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus