Jõgeval tantsiti järgmise Naiste tantsupeo tantse

Laupäeval oli Jõgeva kultuurikeskus naiste rahvatantsu päralt. Toimus III Naiste tantsupeo „Pere lugu“ uute tantsude konkurss.


„Konkursile esitati kokku 88 tantsu videod, mida eelnevalt hindas žürii. Jõgevale ette tantsima paluti neist 46 tantsu. „Kui viis aastat tagasi konkursi korraldasime, kutsusime ette näitama kõik tantsud,“ rääkis III Naiste tantsupeo pealavastaja Ave Anslan.

„Esialgu planeerisime ka sel korral nii, aga polnud valmis, et nii palju tantse tuleb. Päeva jooksul poleks mingil juhul suutnud kõiki 88 tantsu ära vaadata. Seega saatsime kõik videod žüriile vaadata ja hinnata. Žürii koosseisus Kärt Vuks, Ülle Feršel, Kaja Kivi, Vaike Vajaste ja Ülo Luht andis tantsudele hinded ja siia kutsuti ette näitama pooled rühmad, nagu pingerida kujunes,“ selgitas ta.

Igal tantsul oma lugu

Laupäeval tuli Jõgeval esitusele 46 tantsu, millest olid 7 tüdrukute, 10 neidude, 20 naiste, 8 vanaemade tantsu ja üks solistide tants.

Tantsuansambli Sõprus liikmed, Annemai ja Siiri olid naiste tantsuga „Tsuhkat-tsuhkat“ (autor Kätrin Järvis) väga rahul.

„Hea oli tantsida, tants on võimsa emotsiooniga ja muusika väga kaasahaarav. See annab alati palju juurde. Meie juhendaja ütles, et talle läheb see setu värk korda,“ rääkis Siiri. „Rahvatantsus on kaks poolt, üks natuke niisugune kambavärk, nagu jaanitulel tantsid oma sõpradega. Mingis mõttes on see kergem. Aga teine pool on just see lavatants, mida publikule tehakse, need on hoopis teistmoodi tantsud, sätitud nii, et neid oleks hea vaadata. Oleneb sellest, mis lugu see tants räägib. On asju, mida sõnades ei olegi lihtne edasi anda. Meil on päris palju just neid publikule esinemise tantse,“ täiendas Annemai.

Võhma naisrühm Krõtake tantsis konkursil Kaidi Pugala „Jüri tantsu“ ja „Räditantsu“. „Tantse on maailmas küll ja rohkemgi veel, aga iga kollektiiv on erisugune ja oma tantsu leidmine on vahel päris raske. Teinekord tuleb niisugune tunne, et teeks midagi just oma seltskonnale. Need kaks tantsu olidki just meie kambale tehtud ega pruugi teistele sobida.

Meie tantsurühm on täpselt selline, nagu meie tantsida tahtev naiskond on. Meil on naisi igast vanusest gümnaasiumieast pensionärideni välja. Nagu pererühmad möödunud tantsupeol. Täna on siin kaks ema oma tütardega tantsimas. Maal ei jätku gümnaasiumiealisi neide rühma moodustamiseks. Oleme rahul, et siia saime. Peole tahame ka tulla, eelmisel korral käisime,“ rääkis Kaidi Pugal.

Tantse ka kullafondist

Ave Anslan ütles laupäeval, et muljeid on ühe päeva jaoks ilmselt liiga palju. „Palju tantse peole mahub, ei oska praegu öelda. Arvan, et 20 ringis. Kindlasti ei ole kõik tantsud uued. Ka eelmisel kahel korral on Ülo hoidnud pigem seda joont, et igal liigil on vähemalt kaks tantsu ja üks neist on kullafondist pärit, mis on juba varem loodud ja tantsijatele hinge jäänud. Teine on siis uus looming.”

Ka kullafondist pärit tantsud pole veel teada. Detsembris on lavastusmeeskonnal uus kokkusaamine.

„Kogume siis kõik mõtted kokku, paneme lauale ja vaatame, mis saama hakkab. Tänased auhinnasaajad küll selgusid, aga millised neist peole jõuavad, seda veel ei tea. Ka eelmistel kordadel ei saanud kõik võidulood ilmtingimata peole. Tants peab peole sobima lähtuvalt teemast ja kontekstist. Võib-olla on nende tantsude hulgas, mida žürii siia ei valinud, mõni lugu, mis meie peole sobib. Mine tea!“ ütles Ave Anslan.

Žürii liige Kaja Kivi oli tantsude hulgast väga üllatunud ja rahul nende kõrge tasemega. „Muljed on väga head, kõik võistutantsimisele jõudnud tantsud olid väga heal tasemel, samuti korraldus. Kõik läks väga kiiresti ning oli peensusteni läbi mõeldud,“ ütles ta.

Uute naistetantsude konkursi tulemused

Tüdrukute tantsud

Peapreemia: „Keksutants” (muusika: ansambel Knihv „Oih, polka”, autor Madli Teller, esitaja Jõgeva muusikakooli tantsurühm Slide)

Eripreemia: „See suvi alati jääb” (muusika: A. Oit „On meie keskel suvi”, autor Piret Kunts, esitaja Ääsmäe kooli tüdrukud)

Neidude tantsud

Peapreemia: „Õunaaias” (muusika: Trad.Attack!  „Unes”, autor Leaanika Parra, esitaja Tallinna ülikooli rahvatantsuansambel Soveldaja)

Eripreemia: „Paesel pinnal” (muusika: A. ja A. Rehi „Paesel pinnal”, autor Mareeta Ojasaar, esitaja Viljandi kultuuriakadeemia)

Vanaemade tantsud

Peapreemia: „Ämma reinlender” (muusika: H. Mähar „Ämma reilender”, autor Anne Keerd, esitaja Orissaare kultuurimaja tantsurühm Jaaniroos”)

Eripreemia: „Teeme tantsu!” (muusika: ansambel Virre, autor Tiiu Aasa, esitaja Kuusalu vanaemaderühm Tiiu)

Naistetantsud

Peapreemia: „Ilulull” (muusika: ansambel Rüüt, autor Elo Unt, esitaja Tallinna ülikooli rahvatantsuansambel Soveldaja naisrühm)

Eripreemia: „Võitegu” (muusika: Trad.Attack! „Kooreke”, autor David Truusa, esitaja Tallinna ülikooli rahvatantsuansambel Soveldaja naisrühm)

Eripreemiad

Solistidele: „Rahapada” (muusika: M. Kalkun, T. Bartosik, Pastacas „Rahapada”, autor Tiiu Üksik, esitaja Tiiu Üksik, Helerin Rauna ja Laura Tibar)

Kõige viljakamale tantsuloojale: Elo Unt (konkursil 4 tantsu, millest üks peapreemia)

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus