Jõgeval tänati tantsupeo tegijaid

Jõgeva kultuurikeskuses tänati möödunud reede õhtul neid, kes aitasid kaasa II Eesti Naiste Tantsupeo teokssaamisele ja kordaminekule. Neid, kes tänu väärisid, sai täis terve kultuurikeskuse saal.

“Tänavusuvine naiste tantsupidu pani helisema mitte ainult Jõgevamaa, vaid kogu Eesti ning selle kaja ulatus piiri tahagi,” ütles oma tervituskõnes Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev. “Tõin ise peole terve rea välisriikide diplomaate. Neile tundus uskumatuna, et ühes väikeses paigas võib väikeste mittetulundusühingute koostööst selline pidu sündida.”

Naiste tantsupeo hing, pealavastaja assistent ja korraldusjuht Airi Rütter ei saanud ise kahjuks tänuõhtul viibida, ent ta oli saatnud kokkutulnutele kirjaliku tervituse. Selles oli öeldud:

“Tänan südamest kõiki, kes taas tulid kaasa minu hullude ideedega ja tegid ära juba teise naiste tantsupeo. Jõgevamaa võib olla uhke, et meil on ikka veel nii palju hea tahtega tublisid tegijaid, kes ei küsi kõigepealt, mis ma selle eest saan. Arvan, et kõige parema kingituse tegite endale ise. See on rikkalik korraldamiskogemus ja mälestus, mis ei kao.”

Esimesena kutsuti saali ette, et tänukiri ja tänumeene üle anda, naiste tantsupeo “Mehelugu” pealavastaja Ülo Luht, seejärel aga kõik teised: lavastustoimkonna liikmed, toimkondade juhid, peo peakorraldaja, folklooriselts Jõgevahe Pere, peokorraldajatega koostööd teinud tantsurühmade, omavalitsuste, asutuste ja organisatsioonide ning sponsorite esindajad jne. Pika tänamistseremoonia vahele vaadati Alar ja Ellar Sügiste üles võetud videolõike naiste tantsupeo proovidest, simmanitest ja kontsertidest.

Nagu Airi Rütter oma tervituskirjas ütles, said kõik peo toimumisele kaasa aidanud rikkaliku kogemuse.

Läheks luurele

“Peo ettevalmistusperioodil oli vahel küll selline tunne, et kõik asjad jooksevad kokku,” sõnas korraldusjuhi abi, kunstitoimkonna liige ja neiduderühmade liigijuht Marika Järvet. “Kord oli vaja mõnd projekti kirjutada, kord projektiaruannet koostada, kord tantsuraamatut või kava-teatmikku kujundada. Ent lõpuks sai kõik tehtud. Pidu andis järjekordselt tohutu kogemuse. Ülo Luhti juhitud lavastustoimkond oli peaaegu sama, mis esimese peo ajal ja see on superseltskond, kellega läheks iga kell luurele. Sellise suure sündmuse korraldamine õpetab inimesi tundma: kes on nõus koos minema ja õla alla panema, kellel muud prioriteedid. Naiste tantsupeo traditsioon peaks kindlasti jätkuma, Jõgeva on niigi mitu suursündmust kaotanud.”

Politsei- ja piirivalveameti Jõgeva patrullitalituse juht Kajar Pent ütles, et suuri probleeme politseil peo ajal ei tekkinud. Vaid paar memme jäid oma rühmast maha ja tantsukaaslased hakkasid neid otsima. Ent peoplats oli suur seal oligi oht üksteist silmist kaotada. “Kaduma läinud” leidsid aga lõpuks oma rühma ise üles.

Killustik päästis

Turvatoimkonna juht Jüri Alandi tõdes, et suurimad probleemid olid seekord seotud parkimisega, sest Tähe tänava ajutine parkla kippus vihma tõttu mudaseks muutuma.

“Kui parkla väljasõiduteedele oli killustikku vaja, helistasin OÜ Moreen juhile Juss Maurerile. Tema küsis ainult, kui palju ja kuhu on killustikku vaja, aga mitte seda, kas selle eest raha ka saab,” meenutas Jüri Alandi.

Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupi esimees Hele Kull tõdes, et see raha, mille kultuurkapital naiste tantsupeo korraldamiseks eraldas, läks väga õigesse kohta.

“Kahju ainult, et meil rohkem polnud anda. Pidu oli imeline ja niisama imeline oli selle teleülekanne,” kinnitas Hele Kull.

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse nõukogu liige, endine jõgevalane Andi Einaste tõdes, et ilm tegi peo proovide ajal küll vingerpusse, nii et tantsijad ostsid Jõgeva kaubandusvõrgu kummikutest ja kilekottidest tühjaks, aga viimasel kontserdil oli juba päike väljas.

“Inimene, kes pole sellise peo korraldamisega kokku puutunud, ei oska uneski ette kujutada, millele kõigele mõelda tuleb. Mul on hea meel, et Jõgevamaal on nüüd nii palju suurürituse korraldamise kogemusega inimesi, sealjuures suure peo lavastustoimkonnas kaasa löömise kogemusega tantsujuhte. Tänu sellele on hakanud kindlasti muutuma ka maakondlike pidude pilt,” sõnas Andi Einaste.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus