Jõgeval selgusid Eesti kabemeistrid

Üleeile, täpselt Eesti Vabariigi aastapäeval, selgusid Jõgeval Eesti meistrid sajaruudulises ehk rahvusvahelises kabes. Pärast neli päeva peetud kabelahinguid riputati kuldmedal kaela Urmo Ilvesele ja Joanna Sillale.


Riigi meistrivõistluste naiste turniiril tegi kaasa kümme ja meeste turniiril 13 kabetajat. Võistluste kohtuniku Aare Haraku sõnul käis seekord karmim võitlus esikoha eest naiste leeris.

“Noored neiud tegid seekord võistluse väga huvitavaks ja lõid vanematel tegijatel n-ö kaardid segi,” sõnas Harak.

17-aastasel Joanna Sillal Lasnamäe male-kabeklubist õnnestus tulla esimest korda täiskasvanute Eesti meistriks ja 16-aastasel Anneli Treesil samast klubist võita pronksmedal. Ka viienda koha saanud Janet Tamm (Pärnumaa spordiliit) on alles värskelt juuniorieast välja kasvanud. Kogenud meistersportlastel Marika Azojanil (Jõgeva kabeklubi), Kaari Vainonenil (Lasnamäe MKK) ja Piret Viirmal (Järvamaa kabeklubi) tuli leppida vastavalt teise, neljanda ja kuuenda kohaga. Mitmel eelmisel aastal sajaruudulises kabes Eesti meistriks tulnud Piret Viirma kohta võib öelda, et ta kasvatas ise endale mantlipärija: ta on nimelt Joanna Silla treener.

Kiidusõnu jätkus Aare Harakul ka Jõgeva kabeklubi esindava 13-aastase Palamuse neiu Merilii Jala mängu kohta.

“Koha poolest jäi ta küll alles seitsmendaks, aga kui arvestada, et ta kogus selle ala senisest valitsejast Piret Viirmast ainult punkti vähem, siis tuleb tema esinemine tunnistada suurepäraseks. Tubli saavutus oli seegi, et Merilii võitis Piret Viirmaga mängitud mängu ning sai Anneli Treesi ja Kaari Vainoneni vastu mängides kätte viigi.”

Põnevust lõpuni

Meeste turniiril demonstreeris Urmo Ilves küll oma mõningast üleolekut, ent samas jätkus Aare Haraku sõnul sealgi põnevust eelviimase partiini. Oleks see teisiti lõppenud, oleks kolme mehe vahel kohtade ümbermängimiseks läinud ning turniiri planeeritud lõpuaeg tublisti edasi lükata tulnud.

Urmo Ilvese järel tulid küll teiseks ja kolmandaks kogenud tegijad, hiidlane Raivo Rist ja Jõgeva kabeklubi värvides võistlev harjumaalane Arno Uutma, ent järgmiste kohtade jagamisel lõid mitme “vana kala” plaanid sassi 13-aastane Andreas Jürgenson Nõmme kabeklubist ja 15-aastane Andreas Tulva Lasnamäe male-kabeklubist: esimene mängis end viiendale ja teine kuuendale kohale.

Urmo Ilvesele oli Jõgeval võidetu kaheksas Eesti meistri tiitel, kui pika ajakontrolliga turniire silmas pidada. Välk- ja kiirkabes on tiitleid tulnud veelgi.

“Viis võitu ja kaks viiki tagasid mulle turvalise edu, nii et tiitli säilitamise pärast ma eriti muretsema ei pidanud,” ütles Urmo Ilves.

Pärit on ta Viljandist ja kui ta seal poisikesena kabet mängima hakkas, oli tema juhendajaks praegu Jõgeval elav Enno Eerma. Praegu hoiab puidutööstuses ettevõtjana tegutsev Urmo Ilves end kabe alal iseseisvalt vormis.

“Kabet saab mängida täpselt siis, kui aega on. Vastavast internetikeskkonnast leiab selleks alati partneri, asugu ta siis füüsiliselt mis riigis tahes. Vormis hoida aitab ka maailmameistrivõistluste partiide analüüs: nendegi kohta on internetis andmed olemas,” sõnas Urmo Ilves.

Tiitli üle õnnelik

Joanna Sild oli ma esimese täiskasvanute meistritiitli üle väga õnnelik. Eesti noortemeistriks on ta enda sõnul tulnud juba kümnel korral.

“Õpin Tallinna Laagna gümnaasiumi üheteistkümnendas klassis. Minu kabeeluga on enamasti kursis vaid mu lähemad sõbrad. Õpetajatele tuleb ka muidugi öelda, kui võistluste pärast tundidest puududa tuleb. Nüüdki jäi võistluste sisse üks koolipäev,” ütles Joanna Sild.

Ka Harjumaal elaval ja Jõgeva kabeklubi esindaval Marika Azojanil olid seekord head šansid üle pika aja Eesti meistriks tulla, ent paraku mängis ta need ise maha.

“Tegin kahes partiis rumala vea, ühe neist viimases partiis Janet Tamme vastu mängides. Olin oma võidus juba kindel, kaotasin valvsuse ja vastane kasutas selle kohe ära,” ütles Marika Azojan. “Päris tore oleks olnud seekord võiduga väikest juubelit tähistada: tulin nimelt nelikümmend aastat tagasi esimest korda Eesti meistriks. Aga ega ma kauaks kaotust põdema jää. Mul on vaja keskenduda hoopis maikuus Hiinas toimuvateks maailmameistrivõistlusteks valmistumisele: soovin seal Eestit hästi esindada.”

Nii meistrivõistluste kohtunik Aare Harak kui ka Eesti Kabeliidu president Tarmo Tulva kinnitasid, et Jõgeva kabeklubi eesotsas Ülar Poomiga sai meistrivõistluste korraldamisega suurepäraselt hakkama, seda enam, et kokkulepe võistluse siia toomise asjus sõlmiti alles detsembris.

Eesti meistrivõistluste paremad sajaruudulises kabes

NAISED

Joanna Sild (Lasnamäe male-kabeklubi) 14 p
Marika Azojan (Jõgeva kabeklubi) 13 p
Anneli Trees (Lasnamäe male-kabeklubi) 12 p

MEHED

Urmo Ilves (Järvamaa kabeklubi) 12 p
Raivo Rist (Hiiumaa kabeklubi) 10 p
Arno Uutma (Jõgeva kabeklubi) 10 p

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus