Jõgeval saab nüüdsest sõidueksamit teha

Aastaid ei olnud see võimalik, kuna puudus korrektne nõuetele vastav eksamiks kohandatud ja muuks liikluseks suletud plats. Nüüdsest ei pea Jõgeva inimesed enam autojuhiloa saamiseks Tartusse või Paidesse sõitma. Viis autokooli Ÿ Ave Autokool OÜ, Jõgeva Ühisgümnaasium, Luua Metsanduskool, Jõgeva maakonna Autom ja Tabivere Gümnaasium Ÿ ehitasid ühiselt Virtuse tagusele asfalteeritud platsile tõusu, mille puudumine oli olnud peamine probleem.

Eesti Riikliku Autoregistrikeskuse (ARK) eksamiosakonna juhataja Toivo Kangur ütles, et nad ootasid, kuni Jõgevale rajatakse sobilik plats. Ta kinnitas, et kui platsile vastavad jooned tõmmatakse, on kindlasti võimalik teha kõigi kategooriate eksameid. Valgusfoori puudumine ei ole enam probleem.

Ave-Lii Liblik Ave Autokool OÜst selgitas, et initsiatiiv tuli autokoolidelt. ARK nõustus nende sooviga tingimusel, et nad ise platsi ehitavad. Linnavalitsus toetas ettevõtmist maa eraldamisega. Asjaolu, et plats on ARKi büroost kaugel, ei oma samuti tähtsust.

?Õpilastel on nii raske Tartus käia, nad peavad palju koolist puuduma. Selleks soovitigi Jõgevale sõidueksami sooritamise võimalust, et inimestel oleks sõidu õppimine mugavam. Igaüks tunneb ju oma linna paremini. Pealegi on Tartus nii pikad järjekorrad Ÿ vahel poolteist kuud ja enam. Positiivne on ka see, et kursuse hind oluliselt ei tõuse. Muidu oleks see bensiinihinna jätkuva tõusu tõttu vältimatu, sest Tartus on kauge käia,? tõi Liblik välja positiivseid aspekte.

Jõgeva Ühisgümnaasiumi sõiduõpetaja Erich Olev peab sõidueksami võimalust Jõgeval samuti väga tervitatavaks. Ainsa probleemina toob ta välja, et sõitmas tuleb edaspidigi käia suures linnas, et õpilased harjuksid tiheda liiklusega. Ka Ave-Lii Liblik on veendunud, et õppesõitu tehakse soovi ja võimaluse korral ikka Tartus.

Jõgeva õppesõiduplatsi saavad kasutada ainult selleks raha andnud autokoolid. Harri Nõmmiksaar Autom Põltsamaa Liiklusklubi MTÜ-st ütles: ?Jõgeva inimestele on see kindlasti väga hea. Meie õpilastel sellest suurt kasu pole, sest meie sinna platsi ei investeerinud ja seda kasutada ei saa. Kahjuks on Jõgeval ainult üks eksamineerija ja karta on, et järjekord venib pikaks,? lisas ta. Põltsamaa juhtimisõiguse taotlejad käivad seega Paides edasi, sest ka Põltsamaa Kodu- ja Põllutöökool ei osalenud Jõgeva platsi ehitamises.

Airiin Laaneväli, kellel peagi seisab ees B-kategooria sõidueksam, kahtleb, kas teha seda Jõgeval või Paides. Praeguse seisuga on ta siiski otsustanud Jõgeva kasuks. ?Tuleb ju igati odavam ja mõnes mõttes ka parem. Mitmed mu sõbrad plaanivad eksami Jõgeval teha, kuid paraku on juba ka neid, kes on siin läbi kukkunud,? märkis ta.

B-kategooria lubade omandamiseks tuleb läbida autokoolis koolitus: 41 tundi teooriat ja 40 sõidutundi (1 tunni kestvus 25+5 min). Esimesel katsel sooritab sõidueksami 64,5% inimestest (2006. a). Eestis saab sõidueksamit teha 16 linnas, Jõgeval võeti viimati eksamit vastu 2002. aastal.

SANDRA MAASALU

blog comments powered by Disqus