Jõgeval saab ennast homsest testida

Erasektori meditsiiniettevõtete eestvedamisel toimiv avalik koroonaviiruse testimine laieneb uutesse maakonnakeskustesse. Paides, Rakveres, Haapsalus, Jõgeval ja Valgas avatakse mobiilsed testimiskohad lähemate päevade jooksul. Senises üleriigilises võrgustikus on kuu aja jooksul perearsti saatekirja või eesliini organisatsioonide vajaduste alusel tasuta koroonaviiruse proovi saanud anda juba u 24 000 inimest.

Võrgustik laieneb alates homsest ja nädala lõpuks saavad inimesed end koroonaviiruse kahtluse korral testida kokku 13 linnas. Neljapäevast, 16. aprillist avatakse mobiilne proovivõtukoht Paides, Rakveres ja Jõgeval.

Kokku on Eesti inimeste testimise võrgustikuga seotud inimesi seitsmest erasektori meditsiiniettevõttest ja kolmest haiglast. Tallinnas ja Rakveres panustavad proovide võtmise nimel Medicumi töötajad. Tartus, Viljandis, Pärnus, Haapsalus, Paides, Jõgeval ja Valgas on tervisebusside juures elanikelt proove võtmas Qvalitase personal. Corrigo tervisekeskus korraldab testimist Narvas ja Ida-Viru keskhaigla Kohtla-Järvel. Kuressaares ja veidi hiljem liitunud Kärdlas on elanike testimise eest väljas kohalike haiglate personal. Kodus proovivõtmise brigaadidega aitavad Fertilitas, Alre ja Elred.

Qvalitas arstikeskuse juhatuse liige Tõnu Velt: „Qvalitase tervisebussid hakkavad proove koguma intervalliga seitsmes linnas, näiteks mõnel päeva testime inimesi hommikul Tartus ja pärastlõunal juba Jõgeval või Valgas. Või töötame ühe terve päeva Viljandis ja järgmisel päeva Haapsalus. Kokku on meil proove võtmas enam kui 20 spetsiaalse väljaõppe ja auditi läbinud protseduuriõde, millele lisandub tugipersonal.“

Avaliku testimise koordinaator, Medicumi juhatuse liige Tõnis Allik: „Kui paljudes maakonnakeskustes ei saanud seni proove anda, siis nüüd saame mobiilsete proovivõtukohtadega inimestele lähemale tulla. Eelmisel nädalal laiendati ka Terviseameti ja Perearsti Seltsi poolt nende inimeste ringi, kes saavad end testima tulla, mistõttu usume, et võrgustiku laiendamine uutesse linnadesse on oluline samm. Tunnustan siinkohal riiki, Terviseametit ja tänan Qvalitast, kellega koos selle võimaluse saame luua.“

Testimiseks:
1. Helista oma perearstile!
2. Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, edastab ta saatekirja laborisse ning sealt helistatakse sulle, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Oota kõnet.
3. Sõida autoga kokkulepitud kohta õigel ajal ja võta kaasa dokument! Ninaneelu proovi saab anda vaid saatekirjaga inimene kokkulepitud ajal isikut tõendava dokumendi alusel. Niisama ei ole otstarbekas kohale tulla, testitakse eelregistreeritud inimesi. Testima tulles ei ole otstarbekas võtta samasse autosse pereliikmeid.
4. Oota vastust, sulle helistatakse! Vastused saab järgmisel päeval, inimesele helistatakse. Vastused liiguvad ka digilugu.ee keskkonda.
5. Kui sinu proov osutub positiivseks, siis püsi kodus, järgi perearsti eelnevalt antud soovitusi, tervise halvenemisel võta ühendust oma perearstiga või kutsu kiirabi helistades 112.

blog comments powered by Disqus