Jõgeval pühitseti kirikutorn

Neljandal advendipühapäeval pühitseti Jõgeval kohaliku luterliku koguduse vaateplatvormiga kirikutorn.


Torni pühitses EELK peapiiskop Urmas Viilma. Sümboolse lindi lõikasid läbi peapiiskop Urmas Viilma, riigikogu liige ja Jõgeva vallavolikogu esimees Aivar Kokk, rahvastikuminister Riina Solman, Jõgeva koguduse juhatuse esimees Mare Rosin ja Jõgeva koguduse õpetaja Georg Glaase.
Avamisel sõna saanud Aivar Kokk nentis, et on valminud üks osa objektist. Enam ei ole Jõgeva ainuke Eesti linn, kus ei ole torniga luteri kirikut. „Saan täna lubada, et kevadel algab siin ehitus, vahendid selle alustamiseks on olemas,“ sõnas ta.
Sõna said ka Tartu praost Ants Tooming, Jõgeva vallavanem Tiit Lääne, Jõgeva koguduse juhatuse esimees Mare Rosin ja rahvastikuminister Riina Solman, keda rõõmustas, et kiriku/vaatetorni avamisele oli kaasa võetud ka lapsi.
„Rahvastikuministrina jälgin statistikaameti analüüse ja uuringuid. Tean, et maapiirkondade rahvastik liigub tõmbekeskuste suunas sellepärast, et seal on võimalused, paremad tingimused. Uuringud näitavad rahva soovide kohta aga vastupidist. Inimesed soovivad oma peredega elada looduskaunis keskkonnas, kus on ruumi lastele kasvamiseks,“ rääkis Solman.
Pühapäeval oli Riina Solman esimest korda rahvastikuministrina Jõgeval. „Jõgeva ei ole kindlasti rahvastikuministrile muret teinud. Ning eriti tore, et täna saab siin midagi sellist avada. Tahan, et inimesed õpiksid koroonakriisist, kui olulised on juured. Kui isegi kodu on juba rajatud tõmbekeskusesse, toob meid miski alati tagasi ja see ei ole ilmaasjata. Eestlaste jõukus kasvab, inimestel on võimalik maakodu soetada ja kes teab, ehk on võimalik ka kaugtöökoht rajada oma kodukohta ja siia tagasi tulla,“ rääkis Solman.
Ta mõistab, et inimesed liiguvad pealinna parema palga ja võimaluste pärast.
„Aga kui kohalik omavalitsus ja riik ühendavad jõud ja otsustavad need head teenused ka maapiirkondades alles jätta, pole põhjust ju minna. Hea haridus on üks põhjus, miks vanemad valivad keskused. Oluline, et koolielu ümberkorraldused oleks ikka läbimõeldud, mitte isevooluteed lastud minna. Kui rahvastikuna kahaneme, on kaks võimalust, kas migreerume keskustesse või pingutame selle nimel, et pakkuda kohapeal seda, mida pered tegelikult vajavad. Haridusvõrgu kokkutõmbamine on kõige ohtlikum tegevus üldse, mis rahvastiku arengut silmas pidades teha saab,“ rääkis Solman Vooremaale.
Jõgeva koguduse kirikuõpetaja Georg Glaase oli pühapäeval õnnelik. „Kindlasti on väga hea meel. Majandama hakkame torni koguduse vahenditest. Kulutusi küll natuke lisandub, aga kasutatud on uusi innovatiivseid lahendusi ja seetõttu on torn väga energiasäästlik, nii et kulud suured ei tule,“ rääkis Glaase.
Jõgeva koguduse juhatuse esimehel Mare Rosinal oli nii hea meel, et pisar tikkus silma. „Kuidas me oleme seda oodanud! Ehitajatega olen nii rahul, väga korralikku tööd tegid,“ rääkis koguduse juhatuse esimees.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus