Jõgeval peetakse laulu- ja tantsupidu

Jõgeva linna päevade raames peetakse täna õhtul maha ka Jõgevamaa laulu- ja tantsupidu. Tantsijad esinevad Jõgeva linnavalitsuse hoone esisel platsil, lauljad kultuurikeskuse tagusel suvelaval.

Jõgevamaa rahvakultuurispetsialisti ja laulupeokuraatori Pille Tuti sõnul on peole tulemas 1600 esinejat, neist ligikaudu 500 on tantsijad, 200 pillimängijad ja 900 koorilauljad.

“Hea meel on mul selle üle, et esindatud on kõik kooriliigid peale naiskooride, kõik tantsurühmaliigid ning ka kõik Jõgevamaa piirkonnad,” ütles Pille Tutt. “Piduliste suur arv väärib seda vaeva, mida peo korraldamisel nähakse.”

Jõgeva linna päevade ning maakonna laulu- ja tantsupeo ühendamine oli Pille Tuti sõnul hea mõte. Ning kuna peo lavastaja Airi Rütter on osanud kõik linnasüdames leiduvad võimalused ära kasutada, saab publik kindlasti üllatuste ja põnevate elamuste osaliseks. Tantsima hakatakse näiteks mitte ainult linnavalitsuse esisel platsil, vaid ka mitmetel teedel ja treppidel.

Airi Rütteri sõnul polegi Jõgevamaal tegelikult ideaalset paika maakondliku tantsupeo pidamiseks, sest kõik teada-tuntud platsid on selle jaoks kas liiga suured või liiga väikesed.

“Ka linnavalitsuse esine pole ideaalne paik, ent vähemasti sundis see teistsuguseid, tükati isegi riskantseid lahendusi otsima,” ütles Airi Rütter. “Nii et lihtne tantsijatel ei saa olema, aga mõnede sel nädalal toimunud proovide põhjal julgen oletada, et neil on huvitav. Näiteks kavatsesime esmaspäeva õhtul teha proovi ainult Jõgevahe Pere naisrühmadega, aga avastasime platsile jõudes, et kohal olid ka teised maakonna naisrühmad.”

Maakondliku tantsupeo kavast võib leida mitu noorte autorite tantsu, millel uudsema helikeelega saatemuusika. Iseloomulik on seegi, et poistel ja meestel on mitu eraldi etteastet ning et tantsijad kasutavad palju rekvisiite, nagu linikud, kaikad, teibad, rehad ja vihad.

Maakondliku peo kooride üldjuhi Maret Oja sõnul said laulupeo repertuaari valitud laulud, mis on kõigile kooridele jõukohased. Nende hulgas on nii traditsioonilisi laulupeolaule kui ka muid palu. Rahvalikke ja regilaule saab kaasa laulda ka publik, kellele jagatakse välja laululehed.

“Laulu- ja tantsupeo pealkiri on “Meid ühendavad sillad”. See sümboliseerib muu hulgas sildu, mis liidavad oma vabast ajast laulmise ja tantsimisega tegelevaid inimesi,” ütles Maret Oja.

Palju poleemikat on tekitanud maakonna laulu- ja tantsupeo toimumisaeg: tantsupidu algab kell kaheksa ja laulupidu kell kümme õhtul.

“Kogemused näitavad, et mai lõpus on inimesed laupäeva südapäeval tööl, eksamil, aiamaal või mujal, nii et laulu- ja tantsupeo proovides kipuvad laululaval ja tantsuplatsil suured tühikud haigutama,” ütles Airi Rütter. “See mõjutab aga peo kvaliteeti. Loodame, et proovide ja siis ka peo hilisem algus aitab neid tühikuid täita ning toob ka rohkem publikut kohale.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus