Jõgeva kesklinnas peetakse täna küüslaugufestivali. Kui küüslaugukasvatajaid, eriti suurtootjaid tänavune suvi ei hellitanud, siis küüslaugule pühendatud festival tõotab tulla meeleolukas ja osalejaterohke. |
Kui esimest, kahe aasta tagust festivali peeti spordikeskuse Virtus juures, siis möödunud aastal kolis sündmus kesklinna kultuurikeskuse juurde. Samal platsil ollakse tänavugi. Küüslaugufestivali peakorraldaja Aimar Pihlaku sõnul on kauplejate tung küüslaugulaadale suurem kui mullu.
„Kõige rohkem on registreerunud kodumaise käsitöö müüjaid,“ ütles Aimar Pihlak. „Toodang, mida nad pakuvad, ulatub saunadest ja Saaremaa kadakast valmistatud toodetest kuni vitspunutiste, ehete, kaltsuvaipade ja kaltsunukkudeni välja.“
Festivali ja laada nimitoote küüslaugu müüjaid peaks laadale tulema 15-20, aga Aimar Pihlak hoiatas, et väga pikaks ajaks ei pruugi neil kaupa jätkuda, sest südasuvine pikk vihmapaus jättis saagi nigelaks.
„Kes küüslauku aias väikeses koguses kasvatas ja kasta jõudis, selle saagil pole viga, suurtootjad pidid aga üsna piskuga leppima,“ ütles Aimar Pihlak. „Seepärast on karta, et küüslaugu hind kujuneb kõrgeks ja müüdavad kogused on napid.“
Lisaks küüslaugule on laadal müügil lai valik küüslaugutooteid, nagu küüslaugusupp, küüslauguvõi, küüslauguleivad, küüslaugusaiakesed, küüslaugumoos, küüslauguga kitsepiimajuust, küüslauguvorst, küüslauguõlu, küüslaugukohv, küüslaugujäätis, hapendatud ja marineeritud küüslauk, küüslaugumandlid, küüslaugukommid, küüslaugušokolaad jne.
Raketiga mööda
„Minu meelest läheme me Soomes peetavast Kerava küüslaugufestivalist ses mõttes kui raketiga mööda, et seal on paarkümmend aastat jutti põhiliselt kaunistatud küüslauguvanikuid müüdud, meil aga on juba kolmandal festivalil pakkuda selline lai valik erinevaid küüslaugutooteid,“ ütles Aimar Pihlak. „Eesti väikeettevõtjad on minu meelest ikka väga nutikad ja uuendusmeelsed.“
Mõistagi on laadal ka sellist toidukaupa, mis küüslauku ei sisalda ega küüslaugu järele ei lõhna. Võltsitud Seiko käekelli, matrjoškasid ja näkineiu pildiga saunalinu ei maksa Pihlaku sõnul aga sealt otsima tulla.
„Eelistame eestimaist kaupa, välismaisest kaubast aga neid tooteid, mis seotud söögitegemise või vaba aja veetmisega,“ ütles Aimar Pihlak. „Õnneks hakkavad kaubapakkujad juba harjuma meie suhteliselt karmide reeglitega, sealhulgas sellega, et müüjate autosid me laadaplatsile üldjuhul ei luba, sest need rikuvad laadamiljööd, mida publik siia nautima tuleb. See pole ju lõppude lõpuks autode müügiplats!“
Meelelahutust pakutakse seekord kahel festivalilaval: kultuurikeskuse tagusel pealaval ja keskuse esisel väikesel laval. Pealaval astuvad üles Ervin Lillepea, Are Jaama ja Erich Krieger ning kauge külaline Ugandast, noor andekas multiinstrumentalist ja laulja Joel Sebunjo.
„Proovime seekord, kuidas küüslaugufestivali publikule nii kauge ja eksootilise maa muusika peale läheb,“ ütles Aimar Pihlak. „Samas saavad lava-aega ka mitu kohalikku esinejat, nagu Kaido Järvsoo, Vello Pütsep ning Kuremaa ansamblid Retpop ja Mini-Retpop.“
Kaido Järvsoo astub üles mõlemal laval, Vello Pütsep ja mõlemad Kuremaa ansamblid väikesel laval. Sealsamas saab kuulata ka Kadri Savvat — lauljat, kellest paljud midagi ei tea, ent kellel on samas päris arvukas ja veendunud fänkond.
Festivali õhtuses programmis laulab pealaval noor täht Birgit Varjun.
Konkursid ja võistlused
Nagu varasematel aastatelgi, selgitatakse festivalil välja kauneim küüslaugukübar ning Eesti suurim küüslauk. Katseliselt korraldatakse tänavu ka kaunistatud küüslauguvanikute konkurss. Publik saab aga jõudu, osavust ja nutikust proovile panna päevajuhi Mister Küüslaugu ehk Valdi Reinase poolt pealaval läbi viidavatel päevakohastel võistlustel. Kes soovib aga küüslaugukasvatuse alaseid teadmisi täiendada, on oodatud kella 14ks kultuurikeskuse teisele korrusele, kus peab loengu Priit Põldma Eesti Maaülikoolist.
Kartuli- ja küüslaugukööki haldab seekord Jõgevamaa tuntud toitlustaja Kõnnujõe Talu. Sealne pererahvas on kõvasti nuputanud ja koostanud päris huvitava küüslaugutoitude menüü. Tunnustatud Külmalinna Küüslaugusuppi tasub aga otsima minna kultuurikeskuse ette, kus seda pakub supi autor Virge Mitt. Toitlustajaid tuleb ka Märjamaalt ja Viljandist.
Oma esindusega tuleb küüslaugufestivalile kohale ka Eesti Geenivaramu. Need, kes tervise pärast mures, saavad lasta festivalil oma veresuhkru taset mõõta. Lapsed aga võivad minna meisterdamistelki koos Pipiga igasuguseid vahvaid asju tegema.
Aimar Pihlaku sõnul hakkab kesklinn küüslaugufestivali jaoks tegelikult juba kitsaks jääma.
„Karta on, et kesklinn saab festivali ajal üsna autosid täis olema, sest Rohu tänav, mida juba mullu parkimisalana kasutasime, on tänavu torustikutööde tõttu üsna üles songitud,“ ütles Aimar Pihlak.
Linnarahval tuleb festivaliga seoses üle elada ka mõned teede sulgemisega kaasnevad ebamugavused. Sauna tänava Aia ja Rohu tänava vaheline lõik on juba eile õhtust suletud, samuti kultuurkeskuse parki läbiv jalgtee ning jalgtee, mis viib Rohu tänavalt Kaubahalli taha. Paljudele ei meeldi kindlasti ka see, et festivalialale pääsemiseks tuleb pilet osta ning see maksab kümme krooni rohkem kui mullu ehk 60 krooni. Alla 12-aastased saavad sisse siiski tasuta. Aga väikseid lapsi korraldajad omapäi festivaliplatsile ei luba, vaid ainult koos vanematega.
Küsimusele, missugune ilm festivali ajaks tellitud on, vastas kolmekümneliikmelist korraldustoimkonda juhtiv Aimar Pihlak kavalalt muiates:
„Ilm on ilus. Kella 13 ajal tuleb natuke vihma, aga see jääb peatselt järele. Õhtul tuleb aga päike välja, sest Birgit Varjun ongi nagu päike.“
i
RIINA MÄGI