Jõgeval peetakse kooliteatrite riigifestivali

Homme keskpäeval avatakse Jõgeval algklasside kooliteatrite riigifestival, millele saabub üle kahe ja poolesaja noore teatrihuvilise. Etendusi antakse kultuurikeskuses, festivalikülalisi toitlustatakse ja majutatakse Jõgeva põhikoolis.


Kahe festivalipäeva jooksul vaadatakse ära 18 lavastust, mis on välja valitud eri maakondade ning Tartu ja Tallinna eelvoorudes. Reedel etendub kolmteist ja laupäeval viis lavastust. Jõgevamaa on seekord esindatud suisa kolme lavastusega. Põltsamaa ühisgümnaasiumi 4. a klassi näitering esitab Monika Pulleritsu ainetel kokku pandud lavaloo “Kuningate kool”, Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja kaks truppi tulevad välja aga juba jaanuarikuise luulefestivali “Tuulelapsed” jaoks valminud lavastustega: “Mis sa seal teed?” (esitab 4b klass) ja “Nutikas lutikas” (esitab 2. klass). Mõlemad põhinevad Hando Runneli luulel.

Nii suure esindusega saab Jõgevamaa välja minna tänu sellele, et oleme festivali võõrustajad. Algselt oli küll plaanis välja panna vaid kaks lavastust, kolmas, “Nutikas lutikas”, lisandus tänu sellele, et Tartumaalt festivalile pääsenud trupp tulemata jääb.

Ehkki juhendi järgi peaksid algklassiõpilaste festivalilavastused mahtuma kahekümne minuti sisse, on paar lavastust siiski tunduvalt pikemad. Samas on ka napilt kümneminutisi lavalugusid.

“Usun, et tulevad päris lõbusad teatripäevad,” ütles üks festivali korraldajatest, Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur. “Soovitan kõigil teatrihuvilistel vaatama tulla.”

Festivali žürii lõplik koosseis on selgumas, ent kindlasti on lubanud hindajate hulgas olla Liblikapüüdja vilistlane, Improteatris tegutsev Maarius Pärn. Tema ja teised Improteatri näitlejad võtavad ülehomme õhtupoolikul, viimaste etenduste ja piduliku lõpetamise vahele jääval ajal festivalile tulnud noorte teatrisõpradega ette põnevaid teatrimänge. Festivali paremad tehakse teatavaks laupäeval kell 15.

Algklasside kooliteatrite riigifestivali korraldavad MTÜ Tähetund, kooliteater Liblikapüüdja ja Jõgeva põhikool koostöös Eesti Harrastusteatrite Liiduga. Eesti Harrastusteatrite Liidu tegevjuhi Kristiina Oomeri sõnul sai kooliteatrite riigifestivalide traditsioon alguse juba 1982. aastal. Algklassitruppide riigifestivali peeti siiski esimest korda alles 2001. aastal. Jõgevamaa on olnud ühe või teise kooliastme riigifestivali korraldajaks üsna mitmel korral. Viimati kohtusid siin 2013. aastal gümnaasiumitrupid.

“Koolis teatri tegemine aitab lastel teatrit paremini mõista,” sõnas Kristiina Oomer. “Algklassilaste puhul on aga kõige tähtsam mäng ise ning koosmängust rõõmu saamine.”

Riigifestivali ajakava leiab huviline MTÜ Tähetund kodulehelt tahetund.eu.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus