Jõgeval peetakse Jääpurika festivali

 

Jõgeva kesklinnas peetakse täna õhtupoolikul Jääpurika festivali ning esitletakse Jõgeval registreeritud Eesti kõigi aegade külmarekordi 70. aastapäevale pühendatud raamatut Külmalinn Jõgeva”.

Festival avatakse kell 16 ja kohe seejärel läheb lahti jääpurikate kasvatamise võistlus. Või nende sulatamise võistlus, kui ilm jääpurikate kasvatamist ei soosi.

Praeguste ennustuste kohaselt paistab, et ilm mängib meile natuke mäkra: purikakasvatuseks on liiga soe ja sulatamiseks liiga külm,” ütles festivali üks korraldajaid, MTÜ Miinus 43,5 juhatuse esimees Raul Taul üleeile. Aga eks me enne võistluse algust katseta, kumb ala paremini välja kukub.”

On see siis kasvatamis- või sulatamisvõistlus, aga maha peetakse see improviseeritud laval, et publik seda paremini jälgida saaks. Lava saadakse nii, et kaks suurt veoautot aetakse n-ö sabapidi kokku. Purikalaua taha võistlema mahub Raul Tauli sõnul kuusteist võistkonda ja vähemasti üleeilse seisuga polnud eelregistreerunud veel kõiki kohti hõivanud. Purikavõistluse jälgijatele pakuvad särtsakamaid vahepalu Merleen Läänemäe juhendatavad tantsutüdrukud, kes vahepeal tõmbavad tantsuringi ka publiku. Kes aga ise võistelda tahab, võib osaleda Külmamehe alias Emil Rutiku korraldatavatel lõbusatel jõuproovidel. Ilmatargad puhuvad ilmajuttu ja fotohuvilised saavad vaadata MTÜ Miinus 43,5 korraldatud fotovõistluse „Külm — aga ilus” paremaid töid.

Üks meistrimees lubas festivali ajaks Jõgevale tuua ka enda leiutatud seadme, millega ohtlikke jääpurikaid katuseräästast eemaldada,” ütles Raul Taul.

Purikavõistluse „lava” hakkab seisma kultuurikeskuse vastas, Keskuse poe ja kaubahalli vahelisel Aia tänava lõigul. Liikluseks suletakse see täna kella 11st. Sauna tänava kultuurikeskusega piirnev osa suleti aga juba eile keskpäeval — selleks, et sinna püstitada suur peotelk. See köetakse puhuritega soojaks, nii et kellel külm hakkab, saab alati telki sooja minna. Lisaks sellele tehakse tuli peoplatsile plekktünnidesse: nendegi juures saab käsi-jalgu soojendada.

Vingeim kampsun

Purikavõistluse paremaid autasustatakse kell 18.30 ja pärast seda algab telgis külmapidu Kampsun ja karupüksid”.

No millega siis talvisel ajal ikka peole tulla, kui mitte kampsuni ja karupükstega,” ütles Jõgeva Küüslaugufestivali korraldaja Aimar Pihlak, kes nüüd ka Jääpurika festivali korraldamisele õla alla otsustas panna. Valime välja ka vingeima kampsuni ning kui võimalik, ka vingeimad karupüksid.”

Külmapeol korraldatakse mänge ja ühistantse. Esineb ansambel Hellad Velled, OÜ Kõnnujõe talu avab aga jääbaari. Nimele vaatamata saab sealt ka kuumi jooke ja suppi.

Väljas tehakse õhtul veel tuleshowd ja kui ilm liiga tuuline pole, lennutatakse kuumaõhupalle.

Jääpurika festivalil esitletakse ka vastilmunud raamatut Külmalinn Jõgeva”, mille üllitasid kahasse MTÜ Miinus 43,5 ja Jõgeva linnavalitsus. Raamat annab ülevaate ilmavaatluste ajaloost Jõgeval, iseloomustab Jõgevat kui kõige külmemat paika Eestimaal, kõneleb külma ohtlikkusest ja pakasest kui meediastaarist ning vahendab Jõgeva ilmajaama endiste töötajate mälestusi viimaste aastakümnete kõvematest külmalainetest. Juttu on ka MTÜ Miinus 43,5 tegemistest ning Jõgevale 2003. aastal püstitatud külmasambast.

Pöörab tõusule

Suurem osa raamatu tekstist pärineb Laine Kepparti ja Helle-Mare Raudsepa sulest, oma tagasihoidliku panuse on andnud ka allakirjutanu. Fotode autor on Vooremaa fotograaf Anatoli Makarevitš ja kujundanud on trükise ASi Seitung arvutigraafik Edvin Kasemets. 1000-eksemplarilises tiraazhis trükitud 32-leheküljelist raamatukest saab ülehomsest alates soetada Jõgeval linnavalitsuse hoones tegutsevast raamatupoest ning selle hinnal — 43.50 — on otsene seos Eesti kõigi aegade külmarekordiga.

Otse uskumatu, kui raske on talvel üht väliüritust korraldada,” tõdes suure suveürituste korraldamise kogemusega Aimar Pihlak. „Suvine vihm on naljaasi võrreldes sellega, kui talvel kaablid külmuma, telgikatus lume all rebenema ning inimeste mõistus ja tahe hanguma kipuvad. Müts maha Otepää suusatamise maailmakarika etapi korraldajate ees, kes neid raskusi igal aastal mehiselt trotsivad. Meilgi on neilt palju õppida. See-eest: kui ilm asja untsu ei keera, siis suudame kultuurikeskuse ette tekkivasse sisehoovi luua ehk niisuguse miljöö, mis inimestele kauaks meelde jääb.”

Külm pole antud hetkel rahva hulgas ilmselt tõesti kõige populaarsem tegelane, nii et mine tea, kui paljud talle pühendatud festivalile üldse tulla tahavad. Samas: just nüüd, pärast pikka pakase pärast toas passimist oleks õige aeg õue värsket õhku hingama ja lõbutsema tulla.

Meie usume, et Jääpurika festival pöörab kõik tõusule: nii temperatuuri kui ka masuvaevas majanduse,” ütles Raul Taul.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus